Про це в коментарі Укрінформу розповів очільник Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський.
«На виконання закону ("Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій", який набув чинності у вересні 2024 року – ред.) давалося дев’ять місяців. Нормативно-правові акти готові й будуть видані як постанови Кабміну, і лише після цього ДЕСС отримає право звертатися до суду», – пояснив він.
Читайте також: Релігієзнавець - про Почаївську лавру: Вже є достатньо підстав для розірвання оренди з УПЦ МП
Щоб почалася перевірка діяльності конкретної релігійної громади, громадська або інша організація повинна звернутися до ДЕСС і обґрунтувати свої підозри. Після цього ДЕСС проводить дослідження, і якщо буде доведена пов’язаність громади із забороненою в Україні РПЦ, видає припис.
«Закон чітко прописує, що таке пов’язаність із забороненою релігійною організацією, тобто РПЦ. Там усього сім показників, треба звірити, чи співпадають вони зі станом конкретної організації», – розповів Єленський
Якщо за якимись ознаками ця афілійованість доведена, протягом 30 днів ДЕСС видає припис, і громада має можливість виправити ситуацію (розірвати наявні зв’язки з РПЦ). Тільки якщо організація проігнорує припис, її діяльність може бути припинена через суд.
Як позитивний приклад Єленський згадує старообрядницьку церкву на Буковині, що історично і ментально була пов’язана з центром у РФ. «Їхній керівник у Москві митрополит Корнілій беззастережно виступив за агресію РФ проти України. І ця церква розірвала з ним зв’язок, навіть перейменувалася, тепер це Древлеправославна церква України. Претензій у закону до неї немає», – розповів очільник ДЕСС.
Судові процеси можуть тривати досить довго, але, за словами Єленського, є сподівання, що прикута до них громадська увага не дозволить суддям зловживати самовідводами та лікарняними. «Так часто буває. Все може статися, але в законі є деякі запобіжники, що не дозволять суддям зловживати», – запевнив він.
Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою, у серпні 2024 року. Рішення підтримали 265 депутатів. Згідно з документом, релігійна організація, яка діє в Україні, не може мати керівний центр (управління) в Російській Федерації.
Закон набув чинності 23 вересня минулого року. Спікер парламенту Руслан Стефанчук в ефірі телемарафону розповів, що релігійним організаціям після рішення комісії дадуть дев’ять місяців, щоб порвати зв'язки з Росією.