Кров морської істоти може допомогти у боротьбі з супербактеріями: про кого мова
Кров морської істоти може допомогти у боротьбі з супербактеріями: про кого мова

Кров морської істоти може допомогти у боротьбі з супербактеріями: про кого мова

Кров морської істоти може допомогти у боротьбі з супербактеріями: про кого мова

Устриці постійно фільтрують бактерії, що містяться у воді.

Вчені заявили про те, що у майбутньому устриці можуть допомогти у боротьбі з бактеріями, стійкими до антибіотиків. У крові (гемолімфі) сіднейської кам'яної устриці (Saccostrea glomerata) виявили білок, який вбиває бактерії, а також підвищує ефективність деяких антибіотиків, повідомляє Popular Science.

На думку вчених, результати дослідження можуть бути використані для розробки нових способів боротьби з бактеріальними інфекціями.

За останні 50 років бактерії виробили стійкість до багатьох відомих антибіотиків, які використовуються для лікування таких захворювань як пневмонія та ангіна. Багато в чому це сталося через їхнє надмірне і неправильне використання. Дослідження, яке було проведено у 2024 році, показало, що до 2050 року стійкість бактерій може призвести до 40 мільйонів смертей. Відкриття нових антибіотиків надзвичайно важливе для суспільної охорони здоров'я.

Використання компонентів устриць для лікування хвороб не є чимось новим. Так, вони використовуються для лікування респіраторних захворювань у деяких традиційних ліках. Відомо також, що їхня кров проявляє противірусну активність. Більше 90% антибіотиків, відомих на даний момент, у тому числі пеніцилін, тим чи іншим чином було отримано з природи.

«Більшість організмів мають природні захисні механізми для захисту від інфекцій. Устриці постійно фільтрують бактерії з води, тому вони є підходящими кандидатами для пошуку потенційних антибіотиків», - заявив Кірстен Бенкендорфф, співавтор дослідження та міждисциплінарний морський учений із Університету Південного Хреста в Австралії.

Дослідження 2024 року, проведене тією ж групою, виявило білок у гемолімфі сіднейської кам'яної устриці, який пригнічує Streptococcus pneumoniae. Ця бактерія викликає респіраторні інфекції у людей, включаючи тонзиліт та пневмонію, і є основною причиною смерті дітей віком до п'яти років та госпіталізації людей похилого віку.

Важливо також те, що білки гемолімфи устриць не були токсичними для людини. Це означає, що їх можна оптимізувати для створення безпечної дози при лікуванні людини. Новий антибіотик, розроблений із крові устриць, з'явиться ще нескоро. Але це серйозний крок на шляху до створення нових методів лікування серйозних інфекцій.

Проблема антибіотикорезистентності набирає обертів у всьому світі, а в Україні, з огляду на війну, — прискореними темпами. Стійкі до антибіотиків бактерії стають все більшим викликом для медицини. Українські вчені допомагають лікарям знайти вихід із кризи. Як це зробити — у статті «Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями» розповідає Людмила Замірська.

Джерело матеріала
loader