Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має судимість
Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має судимість

Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має судимість

Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка, що має судимість

Пояснення дали юристи.

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ.

Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, чи можуть мобілізувати чоловіка, що має судимість.

Вони підкреслили, що в Україні на офіційному рівні дозволена мобілізація чоловіків, які відбували покарання та мають судимість. Проте є умови, за яких таких осіб не можуть призвати на військову службу за будь-яких умов.

Кого із раніше засуджених можуть мобілізувати у 2025 році

Відповідно до ст.37 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» знімаються з військового обліку тільки особи, які були направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру. Після відбуття покарання такі особи зобов’язані звернутись до ТЦК та СП та стати на військовий облік. Тобто, особи які фактично відбувають покарання у вигляді позбавлення волі не підлягають призову на військову службу.

Також постановою КМУ №558 було розширено перелік раніше засуджених осіб, які підлягають призову на військову службу:

  • особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, особливо тяжкого злочину;
  • засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням;
  • підозрювані або обвинувачені особи, які під час досудового розслідування або судового розгляду тримаються під вартою або, до яких застосовано інший захід, ніж запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Відповідно, це означає що призову на військову службу підлягають особи, які мають судимість, судимість, яких була знята або погашена, а також чоловіки, які перебувають під слідством у статусі підозрюваного або обвинуваченого.

Кого не можуть мобілізувати у 2025 році

Проте законодавство має виключення з категорії таких громадян, які ні за яких умов не можуть бути призваними на військову службу.

Сюди належать військовозобовʼязані:

  • засуджені за вчинення злочинів проти основ 4 національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152—1561 , 258—2586 , частиною четвертою статті 2861 , статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин;
  • підозрювані або обвинувачені у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146—147, 152—156, 186, 187, 189, 255, 2551 , 257, 258—262, 305—321, 330, 335—337, 401—414, 426—433, 436, 437—442 Кримінального кодексу України.

Чи можуть мобілізувати виключених з військового обліку

Проблемним питанням є мобілізація чоловіків, які були виключені з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу». Відповідно 18 травня 2024 року таку підставу для виключення було скасовано, але водночас не приймалось норм, які б зобов’язували виключених з обліку ставати на військовий обліку у визначені строки.

Проте, доволі часто, районні ТЦК та СП надсилають повістки поштою таким особам, або здійснюють адміністративне затримання та доставлення з метою проходження військово-лікарської комісії та взяття на військовий облік. Саме тому, поширеними випадками в Україні є взяття на військовий облік такої категорії громадян та подальший їх призов на військову службу.

Юристи зазначили, що загальна позиція ТЦК зводиться до того, що виключенні з обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» підлягають взяттю на військовий облік та призову на військову службу. На їх думку, така позиція є сумнівною зважаючи на відсутність будь яких норм, які зобов’язували б це дійсно зробити.

Нагадаємо, які санкції можуть застосувати до обмежено придатних осіб, які не пройдуть військово-лікарську комісію (ВЛК) до 4 лютого.

Джерело матеріала
loader
loader