Як збільшення ставки вплине на валюту
Банкір Дмитро Замотаєв пояснив, що рішення НБУ щодо облікової ставки залежить від стану економіки, передає 24 Канал.
Оскільки інфляція залишається високою (у грудні 1,3%, у січні може зрости до понад 1%), підвищення ставки є важливим інструментом для стримування цін і зменшення тиску на валютний ринок.
З грудня 2024 року до 23 січня офіційний курс долара зріс на 1,5% – з 41,59 гривні до 42,03 гривні за долар. Проте завдяки своєчасному підвищенню облікової ставки (з 13% у грудні до 14,5% у січні) серйозних ризиків для ринку немає.
Що буде з депозитними ставками
Дмитро Замотаєв прогнозує, що в найближчі тижні більшість комерційних банків підвищать відсоткові ставки за гривневими вкладами.
На його думку, ставки за депозитами можуть зрости в середньому на 1%. Це означає:
- До 11% річних для ультракоротких вкладів (на строк від 3 до 6 місяців),
- До 12% річних для депозитів на строк від 9 місяців до 1 року,
- До 14% річних для вкладів на строк від 1 року і більше.
Дмитро Замотаєв
Директор департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКУ
Нова дохідність депозитів для фізичних осіб враховуватиме, як грудневі, так і січневі зміни ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами. Однак пріоритетом для вкладників залишатимуться саме довготривалі депозити, дохідність за якими дають змогу не лише вберегти кошти від знецінення, а ще й отримати пасивний прибуток в розмірі до 4%.
Однак експерт зауважив, що навіть підвищені ставки за короткостроковими вкладами не захищають гроші від інфляції. Крім того, з отриманого доходу потрібно буде сплатити 23% податків, що зменшує реальний прибуток.