Вчора, 21 січня, Печерський суд у Києві обрав запобіжний захід колишньому командувачу оперативно-тактичного управління «Харків» бригадному генералу Юрію Галушкіну.
Його та інших військових затримали за звинуваченням у тому, що вони у травні минулого року «не забезпечили належний захист Харківської області» під час наступу росіян.
Галушкін проведе під вартою наступні 60 діб, альтернативою є внесення застави в сумі п’ять мільйонів гривень.
Раніше в цій же справі суд обрав запобіжний захід командиру 415 батальйону 23 окремої механізованої бригади полковнику Іллі Лапіну.
20 січня співробітники Державного бюро розслідувань та Служби безпеки затримали колишніх командирів: двох генералів та полковника. Крім Галушкіна та Лапіна, був затриманий екскомбриг 125 бригади територіальної оборони Артур Горбенко.
«Колишні командири оперативно-тактичного угруповання „Харків“, 125 окремої бригади територіальної оборони та 415 окремого стрілецького батальйону 23 окремої механізованої бригади своїм недбалим ставленням до військової служби дозволили військам Російської Федерації захопити частину території Липецької сільської територіальної громади Харківського району. Також дії командирів призвели до втрати особового складу та озброєння, зірвали заходи з оборони державного кордону у зоні їх відповідальності», — заявило ДБР.
На арешт Горбенка того ж дня відреагували у 125 бригаді: зазначили, що вони билися у меншості, за дефіциту боєприпасів та підтримки.
Хто ці командири
Юрію Галушкіну 53 роки. Він — бригадний генерал, десантник, повний кавалер ордену Богдана Хмельницького. У 2001-2002-х брав участь у міжнародній миротворчій операції в Косові.
На війні з Росією Галушкін з 2014 року. З червня 2014-го до січня 2015-го виконував обов’язки командувача Високомобільних десантних військ (на той час вони входили до складу Сухопутних військ). Після того, як ВДВ стали окремим родом військ, Галушкін був призначений заступником командувача.
З 1 січня по 15 травня 2022 р. очолював Сили ТрО. Після того обіймав посаду заступника начальника головного управління Військової служби правопорядку.
У квітні минулого року його призначили очолювати ОТУ «Харків». 11 травня на цій посаді його змінив Михайло Драпатий.
У ДБР стверджують, що бригадний генерал визначив позиції оборони для 125 ОБр ТрО, які не відповідали її бойовим можливостям. До того ж, він мав інші підрозділи, які могли підсилити ці позиції. Також командир нібито «»не повною мірою уточнив напрямки головних ударів росіян, недостатньо контролював організацію підготовки та ведення оборонних дій, не здійснив своєчасно маневр, не організував підтримку підрозділів бригади артилерією та з повітря.
Артуру Горбенку 60 років. Він — генерал-лейтенант, кавалер ордену Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.
З червня по вересень 2014 р. брав участь у бойових діях на сході. Керував діями прикордонних підрозділів, які вели бойові дії вздовж лінії державного кордону України, а також організовував та керував виходом підрозділів із оточення.
Потім перебував на пенсії і повернувся на службу з початком повномасштабного вторгнення.
З березня 2022-го по 17 червня 2024-го був командиром 125 ОБр ТрО.
Слідство стверджує, що Артур Горбенко недооцінив можливості росіян щодо відновлення наступу. Нібито він не забезпечив облаштування позицій бойової охорони, не вживав заходів щодо укомплектування бригади, визначав завищені бойові завдання батальйонам та не організував належного обладнання опорних пунктів, інженерних загороджень тощо.
А ще він, як заявили у ДБР, не довів до підлеглих інформацію про підготовку наступу росіян, не забезпечив максимальну мобілізацію та присутність особового складу бригади на позиціях.
Іллі Лапіну 62 роки. Він — полковник, учасник радянської війни в Афганістані.
На момент вторгнення Росії у 2014 р. був військовим пенсіонером. Добровольцем пішов до сил ТрО і брав участь в АТО/ООС.
У 2014-2016 рр. обіймав посаду начальника штабу 37 окремого батальйону ТрО.
У лютому 2023-го очолив 415 окремий стрілецький батальйон 23 ОМБр.
У ДБР стверджують, що Лапін не організував оборонний бій у Стрілечі, Красному, Липцях та Слобожанському, що знаходились у батальйонному рубежі оборони, не визначив, які об’єкти включити в опорні пункти і як підготувати їх до захисту тощо.
Також нібито під час відбиття наступу росіян Лапін не доповів старшому командиру про результати оборонного бою, не вжив заходів до припинення самовільного відходу 12 військовослужбовців батальйону, віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира, проігнорував та не виконав розпорядження командира бригади про відновлення втрачених позицій. Ці порушення, заявили у ДБР, призвели до втрати особового складу, проникнення росіян в смугу оборони на відстань до 10 км в глибину та втрати контролю над частиною території вздовж кордону.
Додатково Лапіну оголосили підозру в самовільному залишенні поля бою.