Про це в коментарі Укрінформу розповів захисник Маріуполя з 12-ї бригади спеціального призначення «Азов» Валерій Горішній (звільнений з полону у вересні 2024 року) під час поїздки до Нью-Йорка, де він разом з іншими колишніми бранцями виступив перед членами Радбезу ООН.
«Ці паскуди (представники Росії) хотіли на засіданні Ради Безпеки ООН обговорювати картинки на моєму тілі, аби уникнути розмови про катування», – сказав він.
Горішній додав, що заявив на Радбезі, що вони – справжні кати.
«Можу сказати лише з усмішкою на устах, що будучи тінейжером, я в одному із тату-салонів просто зробив собі череп на плечі, – розповів «азовець». – Треба мати велику фантазію, що побачити там прославляння нацизму… Про що вони взагалі говорять – особи, які вчинили геноцид на нашій землі!»
За його словами, сотні військовополонених з Маріуполя піддаються наклепам і фейковим звинуваченням.
Горішній зазначив, що навіть російські судилища не знайшли стосовно нього жодного доказу воєнних злочинів. «Я воював гідно, відповідно до статуту Збройних сил України», – наголосив він.
У свою чергу, колишній військовополонений, правозахисник Максим Буткевич, який також брав участь у засіданні Радбезу, зазначив у інтерв’ю Укрінформу, що «чекав більш витонченої роботи» від російської делегації.
«Вони спробували вибудувати ланцюжок між татуюваннями, нацизмом, історією Другої світової війни, аби кóпнути британців (організатором заходу виступала Велика Британія – ред.), але вийшло так, що кóпнули самі себе», - зазначив він.
За словами Буткевича, представник Росії заявив, що в одного зі спікерів татуювання «Мертвої голови СС» і навіть роздрукував фото, «але на них добре видно, що це зовсім не та «голова».
«Оскільки я працював у сфері протидії ксенофобії, злочинам на ґрунті ненависті, то знайомий з нацистськими й неонацистськими символами, – додав правозахисник. – Кожен, хто це бачить, розуміє, що це не те, що вони (представники РФ – ред.) кажуть».
Горішній зазначив, що метою його поїздки до Нью-Йорка було достукатися до міжнародних організацій, «які давали певні обіцянки стосовно нашого полону».
«Коли ми перебували в бункерах Азовсталі, ці організації казали, що стосовно нас буде нагляд Червоного Хреста та ООН, до нас ставитимуться відповідно до Женевських конвенцій, без знущань», – зауважив він.
Проте, за його словами, ніякого доступу з боку міжнародних організацій до нас не було.
Потрібен тиск на Російську Федерацію, щоб було забезпечено доступ і, як мінімум, листування з рідними, сказав Горішній.
«Ми очікуємо реакції з боку міжнародних організацій, пошуку реальних важелів впливу на РФ для того, щоб принаймні покращити умови перебування українців у російському полоні», – наголосив він і додав, що сподівається на звільнення всіх бранців.
Як повідомляв Укрінформ, член незалежної міжнародної слідчої комісії ООН з розслідування воєнних злочинів РФ в Україні Пабло де Грейфф зазначив, що Російська влада застосовує тортури до полонених українців у межах скоординованої державної політики, скоюючи таким чином злочини проти людяності. Про це він заявив на неформальному зібранні Радбезу ООН у форматі Аррії, скликаному для обговорення порушень Росією міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених та утримуваних цивільних осіб.
На заході виступиликолишні полонені інструктор Нацгвардії України Валерій Горішній, який брав участь в обороні Маріуполя; кримськотатарський активіст Наріман Джелял, засуджений до 17 років ув'язнення так званим «Верховним судом Криму»; правозахисник і військовослужбовець Максим Буткевич, засуджений у РФ до 13 років колонії суворого режиму.
Заступник постпреда РФ при ООН Дмитро Полянський обізвав доповідачів «неонацистами», а захід - «антиросійським».