Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13–15 січня 2025 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13–15 січня 2025 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13–15 січня 2025 року — резюме

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повний огляд за ці дати читайте тут.

Вступ

13–15 січня найважливіші події відбувалися на фронті, особливо ж — на Покровському напрямку. У телемарафоні цьому напрямку приділили сумарно достатньо уваги, ситуацію на інших напрямках фронту висвітлювали спорадично. Перший канал Суспільного був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики.

У внутрішньополітичній тематиці найважливішою темою був розголос щодо масового переведення авіаторів у піхоту. Перший канал Суспільного, на відміну від телемарафону, висвітлював цю тему глибоко і збалансовано. У телемарафоні збалансовано цю тему подавали лише канали ICTV та СТБ. Інші або транслювали «офіційну версію», або взагалі замовчали цю тему.

У висвітленні подій зовнішньополітичної тематики Перший канал Суспільного давав глибшу експертну оцінку за телемарафон.

У висвітленні найбільших за масштабами ворожих терористичних атак Перший канал Суспільного був оперативнішим і повнішим за телемарафон.

У телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, в ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було забагато порушень стандарту достовірності.

13–19 січня у «депутатських» гостьових студіях телемарафону домінуванли представники «Слуги народу» (понад 71% усіх «депутатських» ефірів). Представників «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного був паритет між представниками владної й опозиційних фракцій парламенту.

Найбільше проявів політичного піару протягом 13–15 січня в телемарафоні було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

13–15 січня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій була надзвичайно високою на Покровському напрямку (до 77 бойових зіткнень на добу). Серед решти напрямків вищою за інші була інтенсивність боїв на Курщині (до 24 боєзіткнень), Лиманському (до 17), Торецькому (до 16), Краматорському і Сіверському (до 14 боєзіткнень і там, і там) і Новопавлівському (це колишні Курахівський і Времівський, до 13 боєзіткнень).

У телемарафоні всі канали в ці дні цілком логічно найбільше уваги сукупно приділяли саме Покровському напрямку (звідти було зроблено 3 прямі ввімкнення, а обговорювали ситуацію там з 14 гостями). Іншими напрямками канали цікавилися нарізно і спорадично. Так, на «1+1» після Покровського більше уваги приділяли Лиманському, Краматорському й Оріхівському напрямкам, в ефірах ICTV та СТБ — Новопавлівському і Сіверському, на «Інтері» — Новопавлівському, на «Раді» — Харківському і Курському, в ефірах «Ми — Україна» — Харківському, Лиманському і Торецькому. В підсумку в ефірах телемарафону інформаційне охоплення різних напрямків фронту було нерівномірним. А деякі з них, такі як Куп’янський і Придніпровський, узагалі випали з поля уваги марафонців.

Найбільш системними у висвітленні ситуації на фронті виглядали «1+1» (зокрема й завдяки традиційній рубриці «Оперативний черговий») і об’єднана редакція ICTV та СТБ. У гостьові студії, присвячені подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 11 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (8), експертів запрошували ще рідше (лише 5 гостьових студій протягом трьох діб ефіру). Фронтові репортажі у ці дні робили на «1+1» (5 прямих ввімкнень і один репортажний сюжет), на ICTV з СТБ (2 репортажних сюжети і 2 прямих ввімкнення) і на «Інтері» (один сюжет). На інших каналах репортажів з фронту в ці дні не було.

В ефірах Першого каналу Суспільного природно найбільше уваги приділяли Покровському напрямку, ситуацію там обговорювали загалом з 9 гостями. Далі йшли Краматорський, Торецький, Новопавлівський, Лиманський і Курський. З поля зору каналу випав у ці дні хіба що Сіверський напрямок. У гості кликали найчастіше експертів (8 гостей) і речників різних підрозділів Сил оборони (7), військових-фронтовиків запрошували в ефір тричі. Протягом трьох звітних днів зробили три репортажі з фронту.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У звітні дні безумовно домінувала тема переведення командуванням авіатехніків у піхоту. Тему повноцінно, всебічно і збалансовано протягом двох днів (14-15 січня) висвітлював Перший канал Суспільного, спілкуючись як із учасниками подій, так і з експертами різного роду. В телемарафоні тема висвітлювалася вкрай хаотично і непослідовно. Канали «Ми — Україна» і «1+1» обмежувалися винятково «офіційною версією», телеканал «Рада» відверто тему ігнорував, натомість канали ICTV та СТБ подали доволі ґрунтовний і збалансований сюжет про це, а от у гостьових студіях чомусь узагалі тему не обговорювали. Так що більш-менш повноцінну картину могли отримати хіба лиш ті глядачі телемарафону, які випадково натрапили саме на згаданий сюжет медіахолдингу.

І ще один цікавий, як на мене, момент: парламентський (за статусом) телеканал «Рада» проігнорував два важливі рішення парламенту — ухвали законів про відкриття засідань комітетів ВР для журналістів і про продовження воєнного стану і мобілізації.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Найбільш важливими у ці дні були поїздка президента Зеленського до Варшави, заочний його діалог зі словацьким прем’єром Фіцо та заклики з табору Трампа до України про зниження мобілізаційного віку до 18 років. У висвітленні майже всіх цих зовнішньополітичних тем експертиза Першого каналу Суспільного явно була глибшою і якіснішою, ніж у телемарафоні.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Було дві події й обидві 15 січня — масована атака по енергетичних і газових об’єктах Львівщини, Франківщини й Харківщини, а також 9 поранених у Краматорську внаслідок удару авіабомбою. І обидві події Перший канал Суспільного висвітлював і оперативніше, і повніше, ніж телемарафон.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Уряд спрямував додаткових 5 млрд на виплату «тисячі Зеленського» (13 січня).
  • ВР не ухвалила рішення про виклик до зали парламенту головнокомандувача Сирського в питанні про переведення авіаторів у піхоту (14 січня).
  • Президент Зеленський підписав закон про продовження терміну добровільного повернення з СЗЧ (15 січня).

Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Парламент знову розглядатиме законопроєкт про покарання журналістів за оприлюднення інформації з реєстрів (13 січня).
  • Посли G7 закликали Шмигаля якнайшвидше забезпечити роботу наглядової ради «Енергоатому» (14 січня).
  • Нардеп від «слуг» Гетманцев подав законопроєкт про оподаткування всіх поштових посилок з-за кордону (15 січня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 13–15 січня

Тут згадано лише найгрубіші порушення стандартів і лише ті, які були в матеріалах за основними темами.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» було дуже багато порушень стандарту достовірності, найбільше ж — псевдопосилань на соцмережі й месенджери. Так само багато було порушень стандарту відокремлення фактів від думок, переважно це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах. Більшість порушень стандарту точності були невідповідністю картинки й тексту. Було грубе порушення стандарту балансу думок і було грубе порушення етичних норм журналістики.

В ефірах каналів ICTV та СТБ так само дуже багато грубо порушували стандарт достовірності, найбільше ж було розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. І дуже багато було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, усе це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Були грубі порушення стандарту повноти інформації, пов’язані з незазначенням місць події.

В ефірах каналу «Інтер» найбільше було грубих порушень стандарту достовірності, найбільше — «посилань» на соцмережі й телеграм-канали. Стандарт точності найбільше порушували невідповідним «ілюструванням» картинкою розмов із гостями.

В ефірах каналу «Рада» найбільше грубо порушували стандарт достовірності. Головно це були узагальнені розмиті псевдопосилання. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували ведучі гостьових студій, які часто не авторизували власних оцінок і міркувань. Усі грубі порушення стандарту повноти інформації були відсутністю інтершуму на відео в БЗ.

У ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, більшістю з них були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. І було грубе порушення стандарту балансу думок.

Перший канал Суспільного

Цього разу в ефірі каналу було забагато порушень стандарту достовірності, більшістю з яких були «посилання» на соцмережі й телеграм-канали, а також узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 13–19 січня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 21 раз (попереднього тижня було 18 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 14 запрошень або ж понад 71% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім того, як і минулого тижня, двічі запрошували представників «Батьківщини», двічі — представників депутатської групи «Довіра» й одного разу — представницю депгрупи «За майбутнє». Всі ці депутати були гостями каналу «Рада». Цього тижня до розмовної студії каналів ICTV та СТБ одного разу запросили представницю фракції «Голос». В ефіри «Інтера» і «Ми — Україна», як і завжди, кликали винятково представників «Слуги народу». В ефірах каналу «1+1» народних депутатів цього тижня не запрошували.

Не було порушено найбільш сталу традицію телемарафону — не запрошувати в гості представників опозиційної фракції «Європейська солідарність». По два рази в ефірі телемарафону протягом тижня побували четверо представників «Слуги народу», решту народних депутатів запрошували по одному разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефіри каналу народних депутатів запрошували протягом тижня 34 рази (попереднього тижня було лише 8). Канал традиційно тримав баланс між владою й опозицією — майже однаковою була кількість запрошень представників «Слуги народу» (16 запрошень) і сумарно представників трьох опозиційних фракцій (17). Традиційно ж більшість із «депутатських» студій були дискусійними, де одночасно в ефірі були представники владної фракції та представники опозиції. Частіше за інших нардепів на звітному тижні запрошували депутата від «Слуги народу» Сергія Нагорняка, ще п’ятьох депутатів запрошували двічі, решту — по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 13–15 січня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 18 проявів політичного піару. 12 із них були в ефірах каналу «Рада», 4 — на «1+1», ще 2 — на ICTV та СТБ. На інших каналах проявів політичного піару не було. Найбільшим бенефіціаром позитивного піару в ці дні був прем’єр-міністр Денис Шмигаль (8 проявів, усі на «Раді»). Негативного піару в ці дні не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 13–15 січня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону й Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. На «Інтері» й «Раді» ефіри вели токсичні ведучі каналів.

Скриншот відео: «ТСН» / ютуб

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader