Понад 30 українських виробників продемонстрували свої розробки для надійного зв’язку між БпЛА і оператором дрона. Днями defence-tech кластер Brave1 провів польові випробування різноманітних технічних пристроїв.
“Безперебійний зв’язок оператора з безпілотником є запорукою успішних операцій Сил безпеки і оборони, особливо на значній дальності та в місцевості зі складним рельєфом, де прямий зв’язок з дроном може бути нестабільним”. Brave1
Виробники представили і протестували у дії ретранслятори, дрони-носії ретрансляторів, модулі для оптичної одометрії та оптичної стабілізації. А майбутні замовники з Сил безпеки і оборони на випробуваннях розповіли виробникам про власний досвід користування пристроями та одразу надали зворотній зв’язок і рекомендації, що можна покращити.
Що нового у розробці ретрансляторів
Близько десятка виробників створили ретранслятори, які можуть розширити радіус покриття зв’язку для БпЛА до сотень кілометрів. Це дозволить дронам проводити операції і вражати цілі глибоко в тилу у ворога.
Сучасні носії ретрансляторів від Brave1
Ще понад десяток компаній показали дрони-носії ретрансляторів. Головним завданням тестів було перевірити, як такі дрони можуть доставити ретранслятор у заданий квадрат і “зависнути” на певній висоті над певними координатами.
Чим корисні так дрони-носії:
- Зникає потреба в спеціальних щоглах для збільшення радіуса зв’язку. Ці щогли завжди були легкою ціллю для артилерії ворога і FPV-дронів, до того ж оператор дрона наражається на додаткову небезпеку.
- Дозволяють зв’язок з дроном у важкодоступному місці – на горбистій місцевості, в умовах щільної або висотної забудови і таке інше.
- Час роботи на одному заряді акумулятора збільшується майже вдвічі.
- Зв’язок більш захищений від дії РЕБ.
Що вміють нові модулі для оптичної одометрії та стабілізації дрона
Також на випробуваннях представили нові рішення для оптичної одометрії та стабілізації. Ця технологія не потребує вмикати GPS, проте дрон може закріпитися на місцевості за певним маркером, інформацію про який отримує з власної камери.
Незалежність від GPS-зв’язку означає перш за все додатковий захист від ворожих засобів радіоелектронної боротьби. До того ж оператор може увімкнути функцію “автопілота”, і дрон автоматично повернеться «додому» за даними з камери.