Український інститут висловив стурбованість з приводу запланованого показу документального фільму російської режисерки Анастасії Трофімової на Будапештському міжнародному фестивалі документального кіно (BIDF) 1-2 лютого 2025 року і закликав скасувати показ та будь-які подальші демонстрації стрічки. Відповідну заяву опублікували на сайті Українського інституту.
Цей фільм свідомо викривлює реальність російської війни проти України і вводить глядачів в оману. Зокрема, він ігнорує звірства, вчинені російськими солдатами в Україні, яких зображують «маленькими, звичайними людьми».
«Таке зображення є спробою обілити їх і зняти з них відповідальність за вбивства, зґвалтування, тортури, грабунок, примусову депортацію дітей та масове знищення українських міст. На пресконференції у Венеції режисерка заявила, що не була свідком військових злочинів російських військових в Україні. Однак вона не визнає переважну кількість доказів, що підтверджують численні військові злочини, скоєні російськими військами в Україні з початку повномасштабного вторгнення», — зауважили в Українському інституті.
До того ж, режисерка Анастасія Трофімова порушила українське та міжнародне законодавство, відвідавши для зйомок фільму окуповану Росією територію України. В інтерв'ю The Globe and Mail вона сама розповіла, що не зверталася за дозволом української влади на в'їзд, тож російські військові чи уряд ймовірно сприяли її поїздці на лінію фронту.
«Це підриває довіру до документального фільму та викликає серйозні сумніви щодо його наміру. Тому будь-який показ цього фільму робить фестивалі співучасниками цієї незаконної дії.
Етична та професійна відповідальність міжнародних кінофестивалів полягає в тому, щоб переконатися, що історії, які вони розповідають, і платформи, які вони пропонують, відображають правду, чесність і відповідальність. І фестивалі, і кінематографісти завдячують цим своїм глядачам і тим, хто бореться за своє виживання проти агресії. Підтримуючи роботи, які спотворюють або приховують факти, вони ризикують зрадити таку відповідальність», — йдеться у заяві.
Український інститут просить вилучити стрічку з програми BIDF та призупинити співпрацю з тими, хто компрометує цілісність документального кіно.
Фільм створено в копродукції Канади та Франції. Він дістав фінансування від державного Канадського медіафонду в розмірі 340 тис. доларів. Конгрес українців Канади (UCC) закликав канадський уряд розслідувати, чому пропагандистський фільм «Росіяни на війні» зняли на гроші платників податків Канади.
Канадський медіафонд (CMF) пояснив «Детектору медіа», за якою процедурою виділив кошти на фільм «Росіяни на війні». У Фонді розповіли, що стрічку обрав за спеціальною програмою мовник TVO, акредитований канадським медіарегулятором. Згодом, під тиском української громади й дипломатів, канадська компанія TVO відмовилася від подальшої підтримки фільму.
5 вересня цю стрічку показали в позаконкурсній програмі Венеційського міжнародного кінофестивалю. Ще три покази були заплановані на 6 вересня. Проти цього показу висловили рішучий протест МЗС України та посол України в Італії. Держкіно закликало організаторів фестивалю виключити цей фільм з програми.
Також у вересні цей фільм показали на Міжнародному кінофестивалі в Торонто (TIFF). З вимогою скасувати показ стрічки до організаторів кінофестивалю зверталися Генеральне консульство України в Торонто, група народних депутатів України. Засудила показ фільму віцепрем’єр-міністерка Канади Христя Фріланд.
TIFF спершу скасував покази фільму через нібито «серйозні загрози для роботи фестивалю та громадської безпеки». Проте за кілька днів відновив їх. Організатори вважають, що стрічку Анастасії Трофімової не можна вважати російською пропагандою, оскільки це канадсько-французька копродукція, яка фінансувалася канадськими агентствами.
26 вересня Цюрихський кінофестиваль також скасував публічні покази пропагандистського фільму «Росіяни на війні».
Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК) внесло режисерку стрічки Анастасію Трофімову до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України. У жовтні Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження у справі Трофімової. Досудове розслідування розпочали у кримінальному провадженні за ознаками ч. 3 ст. 436-2 КК України (виправдовування та визнання правомірною російської агресії).
Фото: кадр з фільму «Росіяни на війні»/labiennale.org
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.