Україна розпочала новий наступ у Курській області Росії, прагнучи перехопити ініціативу, викрити вразливі місця Росії та зміцнити свої позиції напередодні можливих мирних переговорів. Водночас Росія продовжує наступати в Донецькій області, прагнучи захопити якомога більше української землі до того, як новообраний президент Трамп вступить на посаду.
Хоча багато експертів ставили під сумнів початкове вторгнення України до Курська в серпні 2024 року, Державний секретар США Ентоні Блінкен, який залишає посаду, визнав, що позиції України в цьому регіоні можуть відіграти важливу роль у потенційних переговорах з Росією.
Нова українська військова операція в Курську видається стратегічно прорахованим кроком до інавгурації Трампа. Відчуваючи тиск, Путін відрядив одного зі своїх найздібніших воєначальників, генерала Євкурова, для нагляду за операціями в Курській області, намагаючись відновити контроль, зазначає Давид Кириченко, українсько-американський журналіст-фрілансер й асоційований науковий співробітник Товариства Генрі Джексона, лондонського аналітичного центру.
"З серпня Росії вдалося повернути близько 40% території, спочатку захопленої Україною, але повністю витіснити Україну не вдалося. Зараз Україна просувається до села Велике Солдатське, що на північний схід від російського міста Суджа, яке перебуває під контролем України, очевидно, користуючись прогалинами в російських позиціях", — пише журналіст.
Журналіст вважає, що хоча ці військові маневри є ризикованими для України, потенційні політичні вигоди є досить значними, щоб виправдати цю спробу. Україна прагне продемонструвати свою силу і показати, що вона активно бореться і що Захід повинен продовжувати надавати їй підтримку.
"Трамп може вирішити, що нинішня слабкість і вразливість Росії є ідеальною можливістю для посилення тиску, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів і розпочати переговори. Окупований Україною Курськ стане ключовим козирем у переговорах з Путіним", — підсумував Кириченко.
Раніше в газеті The Hill припустили, чи вдасться українським військовим довго утримувати територію в Курській області. Україна, ймовірно, має можливість утримувати цю територію в осяжному майбутньому, але її війська стикаються з серйозним викликом з боку близько 12 тисяч північнокорейських солдатів, які воюють на боці Росії в Курську, вважає репортер Бред Дресс.
Водночас Рафаель Лосс, науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин, сказав, що він не впевнений, що Україна зможе утримувати територію в Курській області довго, описуючи цей регіон як такий, що "стає дедалі важче" захищати.