Бербок розкритикувала уряд Німеччини через нерішучість щодо допомоги Україні – Politico
Бербок розкритикувала уряд Німеччини через нерішучість щодо допомоги Україні – Politico

Бербок розкритикувала уряд Німеччини через нерішучість щодо допомоги Україні – Politico

Бербок розкритикувала уряд Німеччини через нерішучість щодо допомоги Україні – Politico

Глава німецького МЗС занепокоєна тим, що її країна не розглядається як рушійна сила мирної політики в Європі.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок розкритикувала німецький уряд за нерішучість щодо допомоги Україні. Це свідчить про глибокі розбіжності всередині тимчасового кабінету міністрів ФРН, а також про непорозуміння між основними політичними партіями, які лише зростають на фоні передвиборчої кампанії, пише Politico.

«Німеччина в цілому наразі не розглядається як рушійна сила мирної політики в Європі, і, чесно кажучи, мені від цього боляче. Навіть зараз, під час виборчої кампанії, дехто ставить на перше місце національну перспективу – або те, як швидко набрати кілька голосів на парламентських виборах – замість того, щоб взяти на себе реальну відповідальність за забезпечення миру і свободи в Європі», – сказав Бербок в подкасті Politico.

У виданні зауважили, що розчарування Бербок відбувається в той час, коли канцлер Німеччини Олаф Шольц із Соціал-демократичної партії (СДПН) спровокував інтенсивні внутрішні дебати. Зокрема, він вимагав, аби надання нової допомоги Україні залежало від послаблення конституційних фіскальних обмежень у країні.

У телевізійному інтерв'ю цього тижня Шольц заявив, що не погодиться на пакет допомоги Україні у розмірі 3 мільярдів євро, який підтримують Бербок та інші німецькі лідери з усього політичного спектра, якщо його не оплатять коштом нових запозичень.

Оскільки праві партії, такі як Християнсько-демократичний союз і фіскально-консервативна Вільна демократична партія, які в цілому підтримують збільшення допомоги Україні, виступають проти того, аби брати нові борги для фінансування допомоги, пакет, швидше за все, застрягне в політичному глухому куті, вважають в Politico.

Бербок своєю чергою раніше наполягала на виділенні Україні пакету допомоги на 3 млрд євро. Очільниця МЗС не раз висловлювала стурбованість тим, що, на її думку, є непевним підходом Німеччини до допомоги Україні. За словами Бербок, її уряд втрачає довіру до своїх європейських союзників.

«Ця довіра не повинна бути знову підірвана ваганнями, які можуть змусити інші країни хвилюватися, що Німеччина не підтримає їх», – зазначила вона.

Бербок також різко розкритикувала попередні німецькі уряди за те, що вони, на її думку, не прислухалися до попереджень про агресивні наміри Кремля. Зокрема, вона розкритикувала Християнсько-демократичний союз (ХДС) під керівництвом колишньої канцлерки Ангели Меркель і СДПН, яка раніше керувала в коаліції з ХДС, за будівництво суперечливого газопроводу «Північний потік-2» між Росією і Німеччиною.

Своєю чергою Меркель неодноразово називала будівництво газопроводу по дну Балтійського моря «проєктом приватного сектору». Таким чином ексканцлерка натякала на те, що німецький уряд відіграє в ньому обмежену роль.

« Так само як «Північний потік-2» ніколи не був суто економічним проєктом – попри те, що ХДС і СДПН довго хотіли в це вірити, – так само невипадково підводні кабелі передачі даних у Балтійському морі продовжують пошкоджуватися», – зазначила Бербок, маючи на увазі нещодавні підозри в російських диверсіях у Балтійському морі.

Напередодні виборів у Німеччині, що відбудуться 23 лютого, партія Зелених Бербок посідає четверте місце з 14% підтримки, значно відстаючи від провідного консервативного альянсу, очолюваного кандидатом у канцлери Фрідріхом Мерцом. У разі перемоги консерваторів досить не ясно, яку ще партію чи партії вони запросять до коаліції. Однак консерватори та «зелені» збігаються у багатьох питаннях зовнішньої політики, в тому числі щодо України та витрат на оборону.

Бербок заявила Politico, що Німеччина повинна більше інвестувати у власну безпеку. Голова МЗС зазначила, що «вкрай важливо», аби країна постійно інвестувала понад 2% ВВП в оборону.

«У кризові роки ця цифра може навіть наближатися до трьох відсотків», – додала вона.

Раніше обраний президент США Дональд Трамп заявив, що хоче, аби члени НАТО витрачали на оборону 5% ВВП – більш ніж удвічі більше, ніж нинішній цільовий показник витрат Альянсу. У минулому він називав Німеччину «боржником» щодо витрат на оборону і погрожував позбавити американського захисту країни НАТО, які платять недостатньо. Але щодо нової адміністрації Трампа Бербок висловився відносно оптимістично.

«Ми будемо співпрацювати скрізь, де це можливо, тому що Америка залишається одним з наших найближчих партнерів і була другом протягом десятиліть. Але якщо в певних сферах ситуація ускладниться, Європа не буде збита з курсу», - сказала вона.

На думку Бербок, Європа може навіть отримати вигоду від непередбачуваності Трампа, включаючи його нещодавню відмову не виключати застосування військової сили для отримання Панамського каналу і Гренландії.

«Я щойно повернулася з конференції в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія. І там такі теми, як Гренландія і Панамський канал, були центральними питаннями навіть серед наших арабських партнерів. Ви можете відчути, наскільки абсурдними ці вимоги здаються багатьом, і саме цей абсурд підштовхує таких акторів, як арабські країни, ще ближче до Європи», – зазначила Бербок.

Раніше ЗМІ повідомляли, що очільниця німецького Міністерства закордонних справ Анналена Бербок та міністр оборони Борис Пісторіус хочуть мобілізувати додатковий бюджет на близько 3 млрд євро (трохи більш як 2,9 млрд доларів) для терміново необхідних поставок озброєнь в Україну. Зробити це вони хочуть до виборів у Бундестаг, які відбудуться 23 лютого. Однак офіс канцлера Олафа Шольца гальмує плани щодо додаткової військової допомоги Україні.

Згодом Пісторіус спростував повідомлення про те, що канцлер ФРН Олаф Шольц блокує додатковий пакет військової допомоги Україні на суму три мільярди євро. Зокрема, він заявив, що «жодної блокади немає».

Сам же Шольц незадовго після публікації заявив, що Берлін не може збільшувати обсяги допомоги Україні за рахунок зменшення інших витрат. Він, зокрема, відкинув ймовірність обмеження бюджетних видатків у інших сферах заради поповнення джерел фінансування подальших поставок зброї для Києва.

Джерело матеріала
loader