Про це він сказав під час засідання круглого стола в Укрінформі ”Заморозка” Придністров’я та вибори в Молдові. Основні гравці та сценарії”.
"Які, в принципі, можуть бути сценарії в майбутньому щодо відновлення газопостачання (до Молдови)? Бажаний для Росії та "ПМР" - повернення до статус-кво, тобто відновлення транзиту через Україну на тих чи інших умовах: чи в рамках перемир'я, чи зняття санкцій (з Росії), чи в рамках чогось іще в обмін на щось", - сказав експерт.
Він вважає цей варіант малоймовірним, оскільки Росія вже змирилася з тим, що у короткостроковій перспективі поновлення транзиту неможливе.
Другий варіант, на думку Гардуса, - це початок диверсифікації джерел газопостачання не лише на лівому, а й на правому березі Дністра. У цьому контексті він нагадав, що Молдова відмовилася від російського газу два роки тому і закуповує його переважно у Румунії.
"Але для того, щоб "ПМР" приєдналася до такого варіанту, як купівля газу з Заходу, їм буде потрібна повна перебудова соціальної політики, бо наразі придністровці платять за кубометр газу в 20 разів менше, ніж молдовани... Це великий виклик для "ПМР", бо населення просто не платитиме - там дуже низький рівень доходів", - зазначив експерт.
Він не виключив як третій варіант розвитку ситуації продовження гуманітарної кризи ще деякий час без вирішення, бо сторони не домовляться.
"І четвертий варіант досить екзотичний, проте він обговорюється - це бартерна схема.., коли Молдова чи Тираспольтрансгаз - формально молдовське підприємство - купує газ на Заході, але міняє його на електрику з якимсь коефіцієнтом з Молдовської ДРЕС. Тобто у схемі немає грошового розрахунку, бо у Придністров'я немає грошей", - зауважив Гардус.
Він спрогнозував, що найближчим часом "усе буде крутитися навколо цих схем", які потребують і політичної волі від обох сторін, і узгодженості на фінансовому рівні.
Експерт також зазначив, що наразі Європа "не дуже активна" в цьому газовому конфлікті.
"Коли про це попереджали, були пропозиції, щоб Євросоюз виділив якісь кредити Молдові, щоб вона купувала газ і постачала його Придністров'ю. Але наразі це виглядає дуже непевно, бо можна видати Молдові кредит, вона може купити газ і постачати його в "ПМР", бо там живуть громадяни Молдови, а чим його віддавати, зовсім неясно, бо, як ми вже казали, "ПМР" не зможе зібрати з населення гроші за комерційними цінами, щоб цей кредит колись повернути. Тому, з одного боку, Європа потенційно великий гравець у цій грі, а практично її участі ще не видно", - констатував Гардус.
Як повідомляв Укрінформ, Газпром 28 грудня заявив, що припинить постачання газу до Молдови через нібито борги з боку Moldovagaz. Газпром оцінив борг Молдови у 709 млн доларів, однак Кишинів визнає лише 8,6 млн дол. Решта заборгованості – за газ, спожитий Придністров'ям.
У Молдові 16 грудня запровадили режим надзвичайної ситуації в енергетиці.31 грудня Міненергетики повідомило, що в січні 2025 року більшу частину електроенергії Молдова імпортує із сусідньої Румунії, а 30% забезпечать місцеві ТЕЦ.
Так звана влада Придністров'я теж запровадила режим надзвичайної ситуації. Після припинення подачі газу 1 січня там відключили центральне опалення у містах, а газ залишився лише для приготування їжі. Запасів газу, за даними придністровської "влади", має вистачити на 20 днів. Молдавська ДРЕС із 1 січня перейшла на генерацію електроенергії на вугіллі.
Від 3 січня у Придністровському регіоні почали запроваджувати віялові відключення електроенергії. 4 січня в регіоні зупинили роботу Молдавського металургійного заводу, а в Рибниці призупинив роботу хлібокомбінат, де виготовляли близько 2 тонн хліба на добу.
У невизнаному Придністров’ї 10 січня ще на 30 днів продовжили дію надзвичайного економічного стану, який було запроваджено 11 грудня 2024 року. "Президент" Вадим Красносельський тоді пояснив такий крок “ризиком припинення постачання російського газу”, яке відбулося згодом, 1 січня 2025 року.