Дослідження ІМІ: 60% дописів про ТЦК в анонімних телеграм-каналах мають негативний відтінок або агресивні меседжі
Дослідження ІМІ: 60% дописів про ТЦК в анонімних телеграм-каналах мають негативний відтінок або агресивні меседжі

Дослідження ІМІ: 60% дописів про ТЦК в анонімних телеграм-каналах мають негативний відтінок або агресивні меседжі

До найпопулярніших згадок про ТЦК і мобілізацію у найпопулярніших українських анонімних телеграм-каналах ввійшли теми, які стосуються кримінальної хроніки, згадки про «ухилянтів», згадки про роботу ТЦК, постів про бусифікацію та власне про мобілізацію.

Близько 60% дописів у найпопулярніших українських анонімних телеграм-каналах мають негативний відтінок або агресивні меседжі щодо ТЦК. Такими є результати дослідження, яке провів ІМІ у період 23 грудня 2024 – 5 січня 2025 року.

Найбільше таких дописів помітили в каналах «І.ШО? | Новини» (1,06 млн підписників) та «Всевидящее ОКО: Україна | Новини» (1,11 млн підписників). 

До п'ятірки найпопулярніших згадок про ТЦК і мобілізацію ввійшли теми, які стосуються кримінальної хроніки (32,8%);  згадки про «ухилянтів» (14,3%);  згадки про роботу ТЦК (10,9%); постів про бусифікацію (8,4%); власне про мобілізацію (7,6%).

Зокрема, у матеріалах зі згадками про «ухилянтів» ІМІ помітив ознаки замовлення. Такі дописи переважно мали посилання на «Закон і бізнес», які розміщував тексти для дискредитації відомих чоловіків.

Так, під час моніторингу зафіксували кампанію тиску на журналіста-розслідувача Bihus.info Максима Опанасенка. Телеграм-канали публікували фейки про те, що його начебто розшукує ТЦК.  Звинувачення проти журналіста не були підкріплено жодними конкретними фактами, документами чи офіційними заявами. Текст містить оціночні судження та емоційно забарвлену лексику.

Дослідження ІМІ: 60% дописів про ТЦК в анонімних телеграм-каналах мають негативний відтінок або агресивні меседжі - Фото 1

Скриншоти ІМІ 

Окрім того, дослідники ІМІ зафіксували у телеграм-каналах випадки фейків щодо мобілізації. Наприклад, про те, що начебто працівник ТЦК сказав жінці: «Якби ви не вибрали клоуна, вашого сина б не забрали». Однак насправді чоловік у військовій формі на відео не говорив таких слів. До того ж, немає доказів, що він справді працівник ТЦК.

«Такими повідомленнями анонімний телеграм-канал підсилює російський наратив, згідно з яким війна і мобілізація в Україні стали наслідком дій Зеленського, а не агресії Росії. Це перекладає всю відповідальність із Росії на Україну, відводячи увагу від справжніх винуватців війни.

У результаті такі наративи сприяють розпалюванню внутрішньої ненависті серед громадян, послаблюють довіру до влади та сіють розбрат у суспільстві. Саме на це й спрямована російська пропаганда, яка виділяє значні бюджети для просування подібних дезінформаційних кампаній у мережі», — зауважили в ІМІ.

В іншому випадку адміни каналу «Всевидящее ОКО» розмістили фейкове повідомлення з посиланням на «місцеві ЗМІ», що в Харкові мобілізували Санту. Лише за деякий час вони додали інформацію, що це був «вітальний» Санта для дітей, якого супроводжували поліцейські.

«У більшості випадків анонімні телеграм-канали маніпулювали в постах, де були згадки про ТЦК. Адміни популярних каналів подавали неперевірену інформацію без достовірних джерел або посилання на джерела із сумнівною якістю. Окрім того, негативний образ ТЦК посилювався за допомогою емоційної лексики або агресивних меседжів», — резюмувала медіадослідниця ІМІ Яна Машкова.

Інститут масової інформації провів моніторингове дослідження з 23 грудня 2024 до 5 січня 2025 року включно 10 найпопулярніших телеграм-каналів в українському сегменті, за даними Telemertrio, які працюють як новинні канали: «Труха⚡️Україна», Times of Ukraine, «Инсайдер UA», «Реальна Війна», «Реальний Київ», «Україна Сейчас | УС: новини, політика, війна», «Всевидящее ОКО», «Україна Online», «Телеграмна служба новин – Україна», «І.ШО?».  

  • Читайте також: «Анти-ТЦК». Як працюють ворожі телеграм-рекрутери й боти, які вербують українців для диверсій

Раніше Національна рада з питань телебачення та радіомовлення закликала медіа до коректного та професійного підходу у висвітленні чутливих тем, зокрема процесу мобілізації та діяльності ТЦК.

Ілюстрація: ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
війна дослідження
Джерело матеріала
loader
loader