Аналітики вважають, що у США вдарили по "тіньовому флоту" Путіна і тепер у Росії залишиться менше можливостей для війни проти УКраїни.
Понад півсотні російських танкерів застрягли по світу і не можуть розвантажитись через санкції, запроваджені США10 січня. Найбільші покупції російської нафти - Китай та Індія відмовились приймати та розвантажувати цей підсанкційний тіньовий флот, щоби самим не потрапити під вторинні санкції. Це не зупинить російську торгівлю нафтою. А світові ціни на неї навіть трохи зросли на тлі очікувань перебоїв з постачанням. І все ж, вважають економісти, це - дуже відчутний удар по доходах Москви, яка втратить частину свого тіньового експорту.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Марії Васильєвої.
Що відомо про санкції США
За десять днів до закінчення своїх президентських повноважень Джо Байден нарешті наважився зробити по-справжньому боляче Володимиру Путіну. Дві улюблені дійні корови Путіна - "Сургутнафтогаз" і "Газпромнефть", що приносять доходи йому особисто, нарешті потрапили під санкції США. А заразом і пов'язані з ними компанії, 180 танкерів російського тіньового флоту, а також оператори, які страхували морські перевезення нафти. Аналітики російського "Альфа-банку" порахували: через це Росія може втратити майже третину морського експорту нафти або 15 відсотків від торгівлі нафтою загалом.
"Це - найсуттєвіший пакет санкцій проти Росії від адміністрації Байдена, який ми бачили за багато років. І це, безперечно, зміна політики в останні дні правління адміністрації Байдена. Ринок уже звик до того, що Білий дім Байдена завжди ставить у пріоритет неприпустимість перебоїв у постачанні нафти, а не інші політичні цілі, як-то тиск на Росію чи тиск на Іран. Здається, цей підхід змінився в останні дні перебування в Білому домі", - каже аналітик Ричард Бронз.
"Тіньовий флот" Росії дрейфує у морі
65 танкерів кремлівського "тіньового флоту", які успішно оминали встановлені раніше санкційні обмеження, тепер дрейфують у морі біля берегів Китаю, Індії, Сингапуру. Ці країни не пустили підсанкційні судна в свої порти. Індія і Китай нині - головні покупці російської нафти, терміново шукають їй заміну в інших постачальників.
У Нью-Делі прогнозують, що перебої можуть тривати близько півроку та очікують, що Росія надалі продаватиме нафту з іще більшими знижками. За весь час від 2022 року санкції було накладено на триста танкерів, а загалом їх - близько тисячі. Тож російська торгівля нафтою хоч із обмеженнями, але триватиме.
Думки експертів
"Це буде для Росії відчутним ударом. Звісно, не драматичним, це не обвалить їхню економіку. Але ми бачимо, що ресурси російської економіки вичерпуються, вичерпується фонд національного надбання і вичерпуються резерви державних корпорацій. Це означає, що запасу міцності у російської економіки менше і тому 10% експортної виручки, якої Росія недоотримає, тому що частина цієї нафти буде продаватись, але з більшим дисконтом. Це теж доволі відчутно", - каже експерт Юрій Гайдай.
Доходи від нафти і газу складають близько половини прибутків бюджету Росії та відтак є головним джерелом фінансування військової агресії Москви. У 2023 році Кремль заробив близько ста мільярдів доларів від експорту енергоносіїв, які оплачували витрати на війну в Україні. Водночас, хоча Кремль з усіх сил вдає, що санкції неефективні, вони діють, як висловились у Вашингтоні, ніби пісок у шестернях воєнної машини. Колишній російський урядовець, економіст Володимир Мілов в інтерв'ю політологу Майклу Накі розповів, як змінилось за три роки співвідношення доходів Росії від нафтогазового експорту та витрат на війну.
"Скільки грошей від нафти і газу залишається після воєнних витрат: у 2022 році там було плюс 7 трильйонів. Нафтогазові доходи були 11, а воєнні витрати - 4 трильйони. Після фінансування армії залишилась ще купа грошей. Але цього року вже вийшли в нуль. Тобто у 2024, що вже минув. А в 2025 - мінус два і шість. Тобто воєнні витрати зросли, а нафтогазові - знизились. А цього року не лише бракує всіх нафтогазових прибутків, а ще й бракує майже трьох трильйонів рублів", - каже він.
Чи зніме Трамп санкції з Росії?
Чимало аналітиків сходяться на тому, що Путін розуміє, наскільки фатальним для його економіки може бути продовження війни впродовж цього року. Саме тому нещадно спустошує свої ресурси в надії вступити в переговори з позиції сили. Чи вдасться йому це - значною мірою залежить від Дональда Трампа. Поки що не схоже, що він має намір знімати з Кремля санкції, накладені попередньою адміністрацією.
"Відомо, що погляди і тактика адміністрації Трампа, можливо, відрізняються від попередників, коли йдеться про Росію та Україну. Але я думаю, що ці розбіжності іноді перебільшують. Я маю на увазі, що Трамп все ще хоче натиснути на Росію. І він може розглядати цей пакет санкцій, як корисний інструмент впливу, який він може використати у переговорах. І ще важлива деталь: будь-який перегляд санкцій чи їхнє скасування вимагатиме згоди Конгресу", - каже аналітик Ричард Бронз.
Трамп не стане враховувати інтереси Путіна, коли йтиметься про економічні кроки Вашингтона, вважають експерти ринку. Вся російська нафта - це менше п'яти відсотків світових обсягів споживання. Тож перебої в її постачанні через санкції не матимуть істотного впливу на світові ціни. Які в наступні кілька років, найміовірніше знижуватимуться. На це вказують такі чинники, як уповільнення економіки Китаю, вибуховий розвиток ринку електромобілів та наміри Трампа скасувати екологічні заборони та збільшити видобуток нафти у США. А щоби продати більше американської нафти, доведеться потіснити Путіна.
Свій список санкцій щодо російських енергоносіїв ще не вичерпала і Україна. Приміром під міжнародні санкції не потрапляє трубопровідний експорт, який забезпечує нафтою Угорщину, Словаччину і Китай. Однак до Будапешта і Братислави російська нафта потрапляє нафтопроводом, який пролягає через територію України. А українські безпілотники невтомно скорочують російські потужності переробки та перевалки нафти і газу. На початку січня Україна вдруге завдала удару по перевалочному терміналу Усть-Луга - найбільшому в Балтійському морі.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: НАЖИВО ТСН 1+1 НОВИНИ НА ВЕЧІР 17 СІЧНЯ - П'ЯТНИЦЯ
Нагадаємо, воїни ЗСУ розповіли, що насправді відбувається біля Часового Яру.