Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура офіційно заявили про підтримку законопроєкту №12367-3, який є альтернативою урядовому проєкту закону, та передбачає зміни до закону про прокуратуру у напрямку усунення перешкод для сторін кримінального провадження у доступі до правосуддя.
В заяві антикорупційних органів значиться, що саме зареєстрований 14 січня альтернативний проєкт закону спрямований на підвищення ефективності досудового розслідування та забезпечення невідворотності покарання за корупційні правопорушення.
Зокрема, законопроєкт передбачає такі вагомі зміни до Кримінального процесуального кодексу України:
- скасовує норму про закриття кримінального провадження через закінчення строків досудового розслідування. В НАБУ підкреслили, що це нарешті дозволить унеможливити ситуації, коли особи уникають відповідальності через формальні строки, навіть у випадках, коли їм повідомлено про підозру. Особливо важливо це для розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів;
- дозволяє керівнику САП продовжувати строки досудового розслідування без необхідності звернення до слідчого судді, що унеможливить автоматичне закриття проваджень через формальне закінчення строку розслідування;
- надасть САП право створювати спільні слідчі групи у справах НАБУ для швидшого розкриття складних корупційних схем, вчинені в різних юрисдикціях;
- врегулює питання екстрадиції у корупційних злочинах: запити про видачу осіб, підозрюваних у кримінальних провадженнях НАБУ, відтепер зможуть направляти як Генеральний прокурор, так і керівник САП.
«Ухвалення цього законопроєкту сприятиме посиленню боротьби з корупцією, забезпеченню справедливості та зміцненню довіри громадян до антикорупційних органів. Закликаємо народних депутатів підтримати його у першому читанні та в цілому», - наголосили в САП та НАБУ.
Нагадаємо, цього тижня у Верховній Раді України планували розглянути урядовий законопроєкт, який начебто мав би скасувати «поправки Лозового», однак насправді залишав у Кримінально-процесуальному кодексі можливість закривати корупційні справи, відмовляючи слідчим в продовженні строку розслідування.
Водночас «поправки Лозового» вимагали скасувати уже кілька разів, однак кожного разу в законопроєках залишають формулювання, які залишають зберегти їхню суть. В тому числі ці норми зберегли при ухваленні закону про реформу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Що таке «поправки Лозового» і що з ними не так, читайте у статті Віталія Шабуніна «Коломойський, Татаров, Альперін. Парламент тягне з «поправками Лозового», рятуючи топ-корупціонерів від покарання».