АОЗ підозрюють у закупівлі старих мін за завищеними цінами
АОЗ підозрюють у закупівлі старих мін за завищеними цінами

АОЗ підозрюють у закупівлі старих мін за завищеними цінами


Агенція оборонних закупівель через болгарського посередника закуповує протитанкові міни з терміном виготовлення 1941+, які знаходяться “на складах країни НАТО”. Контракт на понад 200 мільйонів євро.

Агенція оборонних закупівель уклала контракт на закупівлю протитанкових мін часів другої світової війни за завищеними цінами, військовий оглядач Сергій Згурець.

“Україна закуповує протитанкові міни, які були виготовлені 80 років тому. Але за досить високою ціною. Цей контракт ініціювало керівництво Агенції оборонних закупівель. Великі сумніви, що ці раритетні міни зміцнять нашу оборону. Але понад двісті мільйонів євро буквально закопають у землю”, – написав він у своїй колонці на Espreso.tv.

За інформаціє Згурця, 1 грудня 2024 року керівниця Агенції оборонних закупівель Міноборони Марина Безрукова звернулась з листом до директора Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ з проханням терміново погодити номенклатуру та обсяги товару за проєктом державного контракту з болгарською компанією.

“За цим контрактом АОЗ закуповує сотні тисяч протитанкових мін M6A2 з підривником. Вартість – під 600 євро за одиницю. Рік виготовлення мін, як зафіксовано у документі: 1941+”, – повідомив Згурець.

Експерт додав, що директор Департаменту на запит керівниці АОЗ також відповів листом: проєкт контракту розглянутий, контракт погоджений.

За умовами контракту, стверджує Згурець, АОЗ має зробити платіж у розмірі 10% від загальної вартості товару, а решту 90% сплатити за інвойсом при наявності копії Акту технічної інспекції товару перед відвантаженням.

“Здається, для ЗСУ знову йдуть за принципом “на тобі, Боже, що мені негоже” і укладають 31 грудня цей контракт. Але лякає інше – щоб перевірити кондицію цих мін (тобто якість), ми маємо сплатити 10% від вартості контракту. Тобто від нас вимагають відвалити купу мільйонів євро, щоб зрозуміти, чи підірветься та міна. І не виробникові, а болгарському чи то перекупу, чи то черговій фірмі-прокладці”, – ситуацію військова кореспондентка ТСН Юлія Кирієнко.

Зазначимо, за радянськими стандартами термін придатності тротила в мінах становить не більше 60 років за ідеальних умов зберігання, а за американськими – 35 років. Втім,  щодо мін М6А2 у відкритих джерелах можна знайти інформацію, що “термін експлуатації міни не визначений керівними документами, а при руйнуванні металевого корпусу міни внаслідок корозії чутливість міни зменшується зі 150-338 кг до 3-5 кг”.

“При цьому болгарська компанія є посередником, а не виробником мін. Хоча АОЗ декларує, що одним з досягнень 2024 року є розширення контрактів саме з безпосередньо з виробниками техніки та озброєнь. Але, здається, стосунки між керівництвом АОЗ і керівництвом болгарської компанії проходять випробування часом так само успішно, як тротил. Хоча це, звісно, лише припущення”, – резюмує Згурець.

В АОЗ у відповідь на інформацію журналістів , що контракт на закупівлю “протитанкових мін американського виробництва, що знаходяться на складах країни НАТО”, “укладений без фінансових зобов’язань”.

Також Агенція повідомила, що “існує дуже велика потреба Збройних Сил України у протитанкових мінах по всій лінії фронту”, а “виробництво протитанкових мін, хоч і повністю законтрактоване Агенцією, але не здатне її задовольнити”, та додала, що “остаточна ціна контракту може бути переглянута в сторону зменшення після проведення інспекції та випробувань товару.

Однак наприкінці власного повідомлення АОЗ вказує, що у випадку успішного проведення повторної інспекції та випробувань цей контракт дозволить у лічені тижні гарантовано забезпечити потреби ЗСУ в протитанкових мінах за умови сплати 10% авансу.

Нагадаємо, у грудні минулого року журналісти попереджали про можливу “схему” із закупівлею снарядів для Державної прикордонної служби України на 23 млрд грн. В тому випадку йшлося про контракт з посередником з Польщі.

А місяцем раніше минулого року вибухнув скандал із постачанням до ЗСУ неякісних мінометних мін калібру 120 мм.



Теги за темою
Скандал
Джерело матеріала
loader