Росія наближається до серйозної економічної кризи через військові витрати, які виявилися значно більшими за прогнозовані.
Про це у своєму блозі Navigating Russia пише колишній фінансист Morgan Stanley і Bank of America Крейг Кеннеді. Він зазначає, що Кремль витрачає на фінансування війни проти України вдвічі більше, ніж планувалося у федеральному бюджеті на оборону. Згідно з словами Кеннеді, Росія активно використовує тіньові фінансові механізми для покриття військових витрат, зокрема пільгове кредитування оборонних підприємств.
З середини 2022 року в Росії спостерігається різке зростання корпоративних запозичень — на 71%. Лише до осені 2023 року корпоративні кредити зросли на $415 млрд, що становить 19,4% ВВП країни. Це більше, ніж валові нафтогазові доходи Росії та більше за всю суму видатків на оборону за два роки.
Ключовим фактором є те, що більша частина цих кредитів — це позики, надані підприємствам, тісно пов'язаним з війною, часто без належної кредитоспроможності. Вони були видані під примусом держави, що дозволило Москві утримувати високі військові витрати. Проте цей процес призвів до неконтрольованого зростання інфляції в другій половині 2024 року. У відповідь російський Центробанк був змушений підняти ключову ставку вище 20%, що зробило кредити для бізнесу надзвичайно дорогими. Аналітики прогнозують, що в найближчому майбутньому уряд Росії буде змушений взяти на себе погашення цих величезних боргів.
"Це може обмежити державні фінанси протягом тривалого періоду, включно з його спроможністю фінансувати майбутнє переозброєння, за умови, звісно, що Росія не отримає істотного послаблення санкцій", - наголошує аналітик.
Кеннеді зазначає, що Росія наближається до "системної кредитної кризи", яка може стати вирішальним фактором у майбутніх мирних переговорах. За його словами, чим довше Кремль відкладає мир, тим вища ймовірність того, що економіка країни зазнає серйозних потрясінь.
Джерело: navigatingrussia.
Останні новини:
Виклик для Заходу: американський генерал розповів, як США показали слабкість перед новою "віссю зла"
Трамп розглядає кілька сценаріїв завершення війни в Україні: головні ідеї та плани