МОН хоче "перекроїти" професійно-технічну освіту: яка доля чекає коледжі та технікуми
МОН хоче "перекроїти" професійно-технічну освіту: яка доля чекає коледжі та технікуми

МОН хоче "перекроїти" професійно-технічну освіту: яка доля чекає коледжі та технікуми

Міністерство освіти і науки України оголосило про плани масштабної реорганізації мережі закладів фахової передвищої та професійно-технічної освіти.

Ця реформа, що передбачена на 2026–2028 роки, має створити якісно нову систему підготовки кваліфікованих фахівців, які відповідатимуть сучасним вимогам ринку праці. Основою змін стануть так звані «ядра» — потужні освітні заклади, які відповідатимуть чітко визначеним критеріям. Саме ці установи стануть базою для оновленої мережі, а менш потужні заклади будуть приєднані до них або об’єднані між собою.

Студенти. Фото: Instagram

«Ядра» у системі освіти створюватимуться як у великих містах, так і в районних центрах. Щоб стати таким закладом, освітня установа має відповідати кільком критеріям. У обласних центрах це не менше ніж 800 студентів, виконання держзамовлення на рівні 75%, працевлаштування випускників через три роки після закінчення навчання — не менше 60%, а також частка спеціального фонду у бюджеті закладу, яка має становити щонайменше 20%. Для районних центрів ці показники будуть трохи нижчими: 500 студентів, 75% виконання держзамовлення, 60% працевлаштованих випускників і 15% спеціального фонду.

Студенти, фото: скріншот з відео

Менш потужні профтехи і коледжі, які не відповідатимуть цим критеріям, можуть бути реорганізовані шляхом об’єднання. Наприклад, у містах обласного значення об’єднані заклади мають мати не менше 600 учнів, а в районах — не менше 400. Такий підхід дозволить зосередити ресурси на створенні сильних навчальних установ, які зможуть забезпечити студентів сучасними умовами для навчання, доступом до новітнього обладнання та кваліфікованими педагогами.

Реорганізація проводитиметься у кілька етапів. На першому етапі, до 30 червня 2025 року, на рівні обласних та районних центрів будуть сформовані робочі групи. Їхнє завдання — проаналізувати статистичні та аналітичні дані щодо роботи кожного закладу освіти й надати пропозиції щодо змін. Після цього до кінця 2025 року засновники закладів мають затвердити план реорганізації, який буде реалізований протягом 2026–2028 років.

Міністерство наголошує, що ця реформа є необхідною для підвищення ефективності професійно-технічної освіти в Україні. У поточній системі багато закладів працюють неефективно через недостатню кількість студентів, низькі показники працевлаштування випускників та застарілу матеріально-технічну базу. З іншого боку, створення «ядер» має вирішити ці проблеми, зосередивши ресурси на підтримці потужних закладів, здатних готувати конкурентоспроможних фахівців.

Нагадаємо,картопляний салат проти тушкованої капусти: українське шкільне меню порівняли з різними країнами світу - де краще годують

Раніше ми розповідали, що дитсадок сам приїде до вас: в Україні запроваджують новий формат дошкільної освіти

Також,у школярів з'являться нові обов'язки: тепер мають не лише навчатися

Джерело матеріала