В Україні тестують німецький перехоплювач "шахедів". На що він здатен
В Україні тестують німецький перехоплювач "шахедів". На що він здатен

В Україні тестують німецький перехоплювач "шахедів". На що він здатен

FPV-дрони вже збили щонайменше 850 російських розвідувальних БпЛА, значно посиливши українську ППО. Побачивши тенденцію, місцеві розробники почали активно створювати спеціалізовані зенітні дрони, а військові вже тестують їх і закордонні аналоги.

Одним з останніх в Україні випробували німецький дрон-перехоплювач, який може збивати "шахеди" та розвідувальні безпілотники. Назви не розкрили, але автори Defense Express ідентифікували його за фото — дрон має назву Tytan. Liga.Tech розповідає про його характеристики та можливості, а також про альтернативи, які вже використовує світ та Україна зокрема.

"Титан" із 3D-принтера

Дрон розробила німецька компанія TYTAN Technologies. Вона рік працювала над ним і стверджує, що безпілотник може розганятися до понад 250 км/год завдяки двом пропелерам, важить 5 кг і долає відстань у 15+ км. Корпус виготовляють на 3D-принтерах.

У проєкті Brave1 тим часом вказали, що можлива швидкість дрона — 300 км/год, а дальність — 20 км. Водночас він несе один кілограм корисного навантаження. У компанії TYTAN Technologies зазначають, що дрон використовує штучний інтелект для точного виявлення та реагування на ціль, його алгоритм навчають у симуляціях.

Ціну на безпілотник не розкривають, але зазвичай такі рішення дешевші за зенітні ракети. До того ж цьому сприяє використання 3D-друку. Безпілотник постачають із системою запуску, завдяки якій перехоплювач злітає "за лічені секунди". Її можна встановити не лише на землю, а й на бронетехніку.

Центр кіберінновацій Бундесверу публікував відео випробувань цього перехоплювача. На ньому видно, як оператор керує дроном за допомогою пульта дистанційного керування, збиваючи повітряну ціль.

Судячи з іншого відео стартапу, керувати "Титаном" можна і через портативну ігрову консоль Steam Deck. Українські військові вже користувалися нею на фронті, зокрема застосовуючи для наземних роботизованих комплексів.

Українські дрони проти російських БпЛА

Дрони для ППО почали активно використовувати в середині минулого року. Тоді з’явилося чимало відео, як FPV збивають російські розвідувальні безпілотники, які наводять удари на цілі. А у серпні СБУ навіть вразила "ефпівішкою" ворожий гелікоптер.

Росіяни почали вигадувати різні способи, щоб уникнути збиття. БпЛА фарбували в камуфляж або наносили на них тактичні знаки ЗСУ. Проте, за даними "осінтерів", це не завадило нашим військовим за пів року збити щонайменше 850 розвідувальних безпілотників за допомогою дронів. Оскільки ці розвідники наводили удари "Ланцетів", то і їхня кількість різко впала.

На одному з відео видно, що для збиття Zala використовують квадрокоптер із боєприпасом. У Defense Express звернули увагу, що дрон має менший акумулятор, на ньому відсутні стандартні засоби ініціації. Тобто бойову частину підривають з пульта оператора.

Проте згодом з’явилися спеціалізовані перехоплювачі, які можуть збивати не лише розвідувальні безпілотники, а й "шахеди". Спільнота "Дикі шершні" з осені працює над комплексом Sting, який у січні передадуть на фронт у великих партіях. За даними Telegraph, перехоплювач може підійматися на 3 км та розганятися до понад 160 км/год. На нього встановлюють тепловізор і систему наведення на ціль зі штучним інтелектом.

Влітку з’явилося відео випробувань дрона-перехоплювача Bullet. Його можна запустити зі злітної смуги, пускової установки чи за допомогою ракетного прискорювача. Безпілотник розвиває швидкість до 450 км/год, підіймається на 6 км і несе 3 кг бойової частини. Його, до речі, можна повернути на точку старту, якщо той промахнеться чи не знайде ціль, і використати повторно.

Як і Sting, Bullet обладнали системою донаведення. Вони стають все необхіднішими, оскільки ворог почав ставити РЕБ безпосередньо на свої безпілотники. Як пише фахівець зі зв'язку для армії Сергій Флеш, пристрій сканує в польоті відеоканали, знаходить сигнал від українського зенітного дрона та вмикає перешкоду на його відеочастоті. Так наш пілот втрачає картинку.

Іноземний досвід

Дрони-перехоплювачі вже використовували США. Цього року місцеве Міноборони почало закупівлю 500 Roadrunner-M. Це безпілотник від компанії Anduril, який може летіти за віддаленими цілями, визначати, чи вони небезпечні, і якщо так — атакувати. В іншому разі дрон можна повернути на базу, щоб використати повторно.

Для Roadrunner-M розробили мобільний ангар, з якого безпілотник може стартувати за секунди. Відомо, що він має два турбореактивні двигуни та несе осколково-фугасну бойову частину. А оператор керує дроном завдяки програмному забезпеченню на базі штучного інтелекту. Інших характеристик розробник не розкриває.

Ті самі США торік купили 600 перехоплювачів Coyote 2C від компанії Raytheon. Їх уже розгорнули у частинах на Близькому Сході й завдяки цьому збили 170 цілей.

Обидва перехоплювачі використовують вибухівку, тоді як німецька Argus розробила дрон-перехоплювач, який використовує сітку. Пишуть, що ця система зможе захистити критичну інфраструктуру, а на графіці видно використання, зокрема, проти "шахеда".

Своєю чергою Україна тестувала не лише Tytan. На передовій випробували американський дрон Hitchhiker, призначений для знищення російських безпілотників. Дрон має електродвигун, завдяки якому швидкість складає 450 км/год. Дальність безпілотника — 200 км, а сам він дешевший за ракети до Patriot.

Джерело матеріала
loader
loader