Із фронту вилучили 30 тисяч бракованих мін, які не відповідали критичним вимогам. Це становить приблизно 10% від загального обсягу постачань.
Як розповів міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін у коментарі "Суспільному", під час перевірки бракованих мін виявили низку серйозних дефектів:
- Невідповідність діаметра боєприпасу, через що порохові гази не виштовхували міну, а проходили між нею та стволом міномета.
- Відділення частин конструкції мін під час використання.
- Некондиційність порохів, які не вибухали з необхідною силою через підвищену вологість.
Посадовець зазначив, що тепер усі підприємства, які виробляють міни, перевіряють 100% зовнішніх геометричних параметрів боєприпасів, аби гарантувати їх відповідність калібру. Крім того, для усунення проблем із вологістю пороху, його почали пакувати в герметичну упаковку, яка витримує щонайменше 10 годин перебування у воді. Це нововведення застосовується як для мін, так і для інших видів боєприпасів.
Вилучений порох із дефектної партії висушать та використають повторно. За словами Сметаніна, нове пакування також дозволяє зберігати боєприпаси до 10 років у складських умовах, а після відкриття вони можуть зберігатися до 12 годин на відкритому повітрі завдяки додатковому лакуванню.
Окрім пакування, міністр розповів про заміну радянських підривачів на сучасні аналоги. Усі вилучені дефектні боєприпаси виробник замінює за власний рахунок, продовжуючи працювати у штатному режимі. За цей час уже виготовили понад 32 тисячі нових мін.
Сметанін зазначив, що торік близько половини мін, які використовувались на фронті, були українського виробництва. У 2025 році планується досягти "максимально можливого обсягу виробництва", щоб покрити всю потребу в боєприпасах. За його словами, цього року підприємства планують виготовити мільйони мінометних пострілів та інших видів боєприпасів.
Нагадаємо, перші скарги щодо несправності мін почали надходити ще на початку листопада. Тоді у медіа з'явилося відео, в якому військові детально описували проблеми з боєприпасами. ЗМІ повідомляли, що несправності торкнулися різних ділянок фронту і стосувалися значної кількості мін.
Міністерство оборони України ухвалило рішення вилучити з фронту всі неякісні мінні постріли українського виробництва, які не відповідали стандартам. Ці боєприпаси мали серйозні технічні проблеми: вони або не досягали позицій ворога, або взагалі не вибухали. За даними ZN.UA, йдеться про відкликання щонайменше 100 тисяч мін, що еквівалентно приблизно пів року економного використання боєприпасів на фронті.
Попри те, що проблема була відома ще на початку місяця, велика нарада з цього питання за участю представників Міністерства оборони, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості та Офісу президента відбулася лише 21 листопада.
Під час обговорення стало відомо, що в Міністерстві оборони України немає чіткої системи контролю якості боєприпасів перед їх постачанням до Збройних сил.
Журналіст Юрій Ніколов у статті "Скандал із 120-мм мінами для ЗСУ: анатомія зради" на ZN.UA розповів, як прекрасна ідея робити в Україні міни для ЗСУ перетворилася на "скандал із 120-міліметровими", оприлюднюючи та цитуючи документи, що підтверджують безвідповідальність як Міноборони, так і Мінстратегпрому.