Рада ЄС 13 січня схвалила запрошення Швейцарії до так званого «військового Шенгену», який передбачає безперешкодне розміщення військ у Європі, вказано у відповідній заяві. Мова йде про запрошення країни до проєкту Постійного структурованого співробітництва (PESCO) «Військова мобільність».
«Сьогоднішнє рішення уповноважує Нідерланди як координатора офіційно запросити Швейцарію приєднатися до цього проєкту PESCO у відповідь на її запит від вересня 2024 року. Після того, як Швейцарія підпише адміністративну угоду з проєктом, вона стане його офіційним учасником», – йдеться у заяві Ради ЄС.
Проєкт PESCO «Військова мобільність» має спростити та стандартизувати національні процедури транскордонних військових перевезень. Він уможливлює швидке переміщення військового персоналу і техніки по всьому Євросоюзу автомобільним, залізничним, морським або повітряним транспортом. Канаду, Норвегію та США запросили приєднатися до проєкту ще 2021 році. А 2022 року запросили Велику Британію.
«Постійне структуроване співробітництво (PESCO) є одним зі стовпів оборонної політики ЄС. Вона забезпечує основу для оборонного співробітництва між 26 країнами-членами ЄС, які уклали між собою більш жорсткі зобов'язання. Вони спільно розвивають оборонні спроможності, координують інвестиції, підвищують оперативну готовність, взаємосумісність і стійкість своїх збройних сил, а також співпрацюють у проєктах», – пояснили в Раді ЄС.
Там також нагадали, що 5 листопада 2020 року Рада своїм рішенням встановила загальні умови, за яких треті держави можуть бути запрошені до участі в окремих проєктах PESCO у виняткових випадках. Країни, які подають заявки, повинні відповідати політичним, правовим і матеріальним умовам, в тому числі поділяти цінності, на яких заснований ЄС, і не суперечити інтересам безпеки та оборони Євросоюзу і його держав-членів.
Раніше The Economist писав, що швидке переміщення техніки Європою має вирішальне значення для стримування Росії. При чому, як зазначили у виданні, покращення військової мобільності в Європі стало головним пріоритетом як для НАТО, так і Європейського Союзу.