Скорочення експорту IT-послуг
Відтік спеціалістів стане черговим ударом для IT-галузі, яка вже демонструє негативну динаміку. Про це розповів СEO Львівського IT Кластера Степан Веселовський для NV, інформує 24 Канал. За його словами, тенденція на скорочення експорту IT-послуг триває вже 2 роки.
У 2023 році галузь втратила 8,5% експорту, а прогнозоване падіння у 2024 році становитиме ще 5%. Таким чином, сумарний експорт за підсумками року може скласти 6,3 – 6,4 мільярда доларів.
Причини відтоку спеціалістів
Серед основних чинників, які вплинули на відтік спеціалістів, передусім – війна. Крім того, на глобальних ринках, українським фахівцям доводиться конкорувати з іноземними компаніями – часто східноєвропейськими, у яких немає таких ризиків.
Веселовський пояснив, що через війну фахівці не можуть вільно виїжджати за кордон. Працівників можуть у будь-який момент мобілізувати, інколи не давши часу на передачу справ колезі.
Зауважте. За таких умов підприємцям важко планувати роботу свого бізнесу. Ба більше, як підприємці, так і клієнти моніторять новини і розуміють ці ризики.
Ще один фактор, на думку Веселовського, – відсутність прогнозованості у діях влади.
Питання не у тому, що зросли податки, а у тому, як це відбулося. Нам, підприємцям та інвесторам через хаос, що утворився навколо цього закону, було доволі складно розібратися, яким чином це зростання відбудеться і коли,
– наголосив він.
Скільки IT-спеціалістів може виїхати
Веселовський озвучив наступні підрахунки:
- при оптимістичному сценарії з України поїде 19 – 20 тисяч представників IT-індустрії. Це 8% всього людського капіталу української ІТ-галузі.
- у найгіршому випадку ця цифра може сягнути 74– 75 тисяч. Це третина галузі.
Важливо! Відтік кваліфікованих спеціалістів може призвести до зменшення IT-експорту на 4 – 6% у найближчі роки. Втрата таких доходів буде відчутною для економіки країни, враховуючи, що IT-галузь є однією з ключових сфер, які забезпечують стабільні валютні надходження.