Стрітення Господнє-2025: коли відзначають після переходу на новий календар, традиції та заборони свята
Стрітення Господнє-2025: коли відзначають після переходу на новий календар, традиції та заборони свята

Стрітення Господнє-2025: коли відзначають після переходу на новий календар, традиції та заборони свята

З 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому більшість великих церковних свят припадає на 13 днів раніше.

Тому Стрітення Господнє ми святкуємо 2 лютого 2025 року.Це не просто важливе релігійне свято, а одне з двонадесятих – 12 найважливіших християнських свят на рік.

Сама назва "Стрітення" означає "зустріч", а друге значення цього слова - "радість".

Сенс свята не тільки в тому, що Ісуса немовля принесли в храм і те, що його там зустріли Симеон і Анна, а й зустріч загалом всього людства з в особі старця Симеона з Богом.

Далі в матеріалі ми розповімо вам все про свято, не тільки те, що означає сама назва Стрітення, але і його традиції, історію, головні заборони та прикмети. Адже вважається, що у цей день можна дізнатися не лише, якою буде погода далі, а й своє майбутнє.

Якщо вже зрозуміло, якого числа буде Стрітення, то час би розібратися з тим, яка історія свята і традиції.

Стрітення Господнє, скріншот: YouTube

Стрітення Господнє 2025 року: традиції свята

Стрітення Господнє – це дуже давнє свято, але воно далеко не завжди було настільки важливим. Один із двонадесятих він став лише у 6-му столітті. За імператора Юстиніана в 528 році вперше це свято відзначали справді дуже масово.

Варто відзначити, що традиції в Стрітення Господнє стосуються як церкви, так і звичайних людей. Наприклад, священики в цей день повинні проводити службу виключно в синіх шатах, бо це очисний період Божої Матері та посвячення Немовляти на служіння Богові.

Також важливим є той факт, що в Стрітення Господнє освячується не лише вода, а й свічки в церквах. Це символізує просвітництво, тепло і вогонь, що очищає.

До речі, це пов'язано із історією свята. За повір'ями, коли Ісусові було 12 років, його знову повели до храму. Але він загубився у натовпі людей. Діва Марія та Йосип шукали його цілу добу, але не знайшли. Боячись, що вони втратили Божого сина, вони пішли до храму і знайшли там Ісуса. Він здивувався, мовляв, навіщо мене шукати, якщо всім зрозуміло, що я маю бути в храмі батька свого. За цю добу хлопчик встиг поговорити з апостолами і здивувати їх своєю мудрістю в такому незрілому, здавалося б, віці.

Ми помітили, що багатьох людей цікавить ворожіння на Стрітення. Але поспішаємо тут вам розчарувати, адже це далеко не церковна православна традиція, тож особливих вказівок, пов'язаних із передбаченням долі цього дня, просто немає.

Що не можна робити в Стрітення Господнє 2025 року: головні заборони свята

Церковні правила свідчать, що в Стрітення не можна лаятися.

Крім цього, у свято не можна працювати і прибиратися в будинку. До речі, цікаво, що ця традиція з'явилася, коли християнство тільки-но прийшло до Київської Русі. Тоді людей гнали до церкви, забороняючи працювати під страхом божого покарання. Прати та працювати на городі так само не можна.

До речі, цікаво так само, що в Стрітення Господнє не можна митися. Але, звичайно, у церкві нагадують, що сходити в душ – це аж ніяк не гріх і в пекло ви через це не потрапите. З логічного погляду тлумачення цієї заборони таке: щоб протопити лазню потрібно наколоти дров, наносити води, кілька годин стежити за грубкою – тобто роботи досить багато.

Також вважається, що в Стрітення не можна вирушати в далеку дорогу, тому що вона може дуже погано завершиться. Тому люди намагалися проводити 2 лютого будинки та відвідувати церкву.

Потрібно відзначити, що незважаючи на те, що багато хто пише "У Стрітення Господнє не можна шити і в'язати", це зовсім не так. Насправді такої заборони немає, якщо це не вважати цей процес роботою.

Швачка. Фото: Youtube

Раніше ми повідомляли, що снуватимуться кошмари або прийде благословення: чи можна спати на ліжку померлого родича.

Джерело матеріала
loader