Останніми днями Данія надіслала команді обраного президента США Дональда Трампа “приватні повідомлення”, в яких висловила готовність обговорити посилення безпеки в Гренландії або збільшення військової присутності Штатів на острові. Про це повідомляє Axios, посилаючись на джерела.
Відмова Трампа виключити можливість застосування військової сили для встановлення контролю над Гренландією була фактично погрозою вторгнення до давнього союзника по НАТО, тому коментарі застали зненацька Копенгаген і багато інших європейських столиць.
Гренландія (населення 56 тисяч осіб) значною мірою автономна, але Данія зберігає відповідальність за оборону острова. Трамп неодноразово заявляв, що контроль над Гренландією необхідний для національної безпеки США, зокрема, на тлі загрози з боку Росії та Китаю. Зміна клімату відкриває Арктику для конкуренції між наддержавами, а також може полегшити доступ до мінеральних багатств Гренландії.
Уряд Данії хоче переконати Трампа, в тому числі за допомогою “приватних сигналів”, переданих радникам обраного президента США цього тижня, що його занепокоєння з приводу безпеки можна вирішити — без передачі Гренландії під контроль США.
Один європейський дипломат розповів Axios, що Данія розглядається як один із найближчих союзників США в ЄС, і ніхто не міг уявити, що вона стане однією з перших країн, із якою Трамп вступить у суперечку.
Данський уряд хоче уникнути публічного зіткнення з новою адміністрацією США і звернувся до членів команди Трампа за роз'ясненнями про те, що саме він мав на увазі у своїх коментарях на початку цього тижня.
У повідомленнях, переданих команді Трампа, Данія чітко дала зрозуміти, що Гренландія не продається, але висловила готовність обговорити будь-який інший запит США щодо острова. Штати вже мають військову базу на острові та угоду з Данією від 1951 року про захист Гренландії, в межах якої можна легко обговорити збільшення американського контингенту.
Данські урядовці заявили, що розглядають подальші заходи зі збільшення інвестицій у військову інфраструктуру, сили й засоби в Гренландії, консультуючись з урядом острова. Гренландія відігравала ключову роль в обороні НАТО і США під час холодної війни як частина системи раннього попередження для виявлення радянських підводних човнів або потенційно ракет. З відкриттям нових морських шляхів, коли глобальне потепління змінює Арктику, географія Гренландії набуває дедалі більшого значення.
Але якщо Трампа першочергово насправді хвилює безпека, немає жодної причини, чому США не могли б просто збільшити свою військову присутність і можливості в Гренландії в межах альянсу з Данією, кажуть аналітики.
Держсекретар США Ентоні Блінкен применшив значення заяв Трампа і сказав, що немає сенсу витрачати на них час. Втім, постійні коментарі обраного президента США з цього питання і візит його сина на острів означають, що данські та гренландські чиновники не можуть виключити можливість серйозності намірів Трампа. Днями прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен заявила, що запропонувала провести зустріч із Трампом.
Головне питання полягає в тому, чи вистачить Трампу угоди з Данією або ж його справжня мета — стати першим президентом за 80 років, який здобуде нову територію для США.
Трамп робив експансіоністські заяви не лише щодо Гренландії. Крім цього, обраний президент США говорив про перетворення Канади на 51-й американський штат та повернення контролю Вашингтона над Панамським каналом, викликавши своїми коментарями інформаційні цунамі в усьому світі. Заяви Трампа аналізував Сергій Корсунський у статті “Як Трамп планує змінити світ: аналіз його заяв без емоцій”.