Свята та удари по російському тилу частково стабілізували настрої у грудні 2024 року
Свята та удари по російському тилу частково стабілізували настрої у грудні 2024 року

Свята та удари по російському тилу частково стабілізували настрої у грудні 2024 року

Індекс настроїв соцмереж, який вимірює ГО CAT-UA в грудні 2024 року склав мінус 9 пунктів. Це трохи вище рівня середньорічного показника за увесь 2024 рік у мінус 12 пунктів.

На початку грудня 2024 року відбувся період звичного піднесення в перших числах місяця, коли привітання з низкою свят — днями волонтера, ЗСУ, Миколая, місцевого самоврядування — витісняють на другий план підстави для песимізму.

Вдячність українським захисникам є константою в суспільстві та інфопросторі, відколи триває війна. Хоча з плином часу змінились очікування українців від майбутнього. У 2023 рік українці ще входили зі сподіваннями на контрнаступ, перемогу і кордони 1991 року. А зараз, два роки по тому, просто вдячні СОУ за збереження державності, бажають зберегти якомога більше людських життів.

На Різдво так само чимало привітань, але свято в соцмережах ледь не «зіпсувала» чергова масована атака росіян. Втім, варто відзначити дуже конструктивний тренд серед українців цієї зими — поєднання споконвічних традицій з нагальними зборами на потреби Сил оборони. Чимало в соцмережах креативних «колядувань» на різні «смаколики», як-то дрони, РЕБи, авто для різних підрозділів. І це — досить вдалий варіант вирішення дилеми «святкувати чи ні» під час війни.

Свята та удари по російському тилу частково стабілізували настрої у грудні 2024 року - Фото 1

До стабільних щомісячних позитивів варто віднести чергові успішні удари по російському тилу, а також унікальні операції. Буквально «під ялинку» ГУР заявило про знищення морським дроном Magura гелікоптера Мі-8 (вперше в історії). До того — ліквідація HIMARS російських офіцерів на Запорізькому напрямку, ураження командного пункту на Курщині, аеродромів і низки НПЗ з нафтобазами, диверсії на російських оборонних заводах та інших стратегічних об'єктах. Також – неабияка моральна сатисфакція з приводу ліквідації командувача російських військ РХБЗ Ігоря Кіріллова (відомого поширенням ІПСО про українські «біолабораторії»), начальника Оленівської колонії Сергія Євсюкова.

З іншого боку, вистачало в соцмережах і фокусу на власних проблемах, що теж погано впливало на настрої – через ситуацію на фронті, закупівельні скандали (щодо постачання до ЗСУ бракованих мін), проблеми всередині армії (скандал зі знущаннями з солдатів 211 бригади), проросійські висловлювання (в тіктоці Юрія Бойка) тощо. Однак уваги до подібних історій не більше й не менше, ніж загалом.

Крім того, триває марафон стеження за заявами українських посадовців і світових політиків, які включилися в дискусію про потенційні варіанти переговорів, ніби підхоплюючи наміри новообраного лідера США Дональда Трампа покінчити з війною за 24 години. Відверто неприйнятні пропозиції (як-от щодо альтернатив гарантіям НАТО) викликають гнів. В цілому можна зробити висновок про певне промацування владою ґрунту для наповнення первісних ідей партнерів прийнятною для українського суспільства конкретикою.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%.

Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент. Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцмережі
Джерело матеріала
loader
loader