Ви дізнаєтесь:
У 70-х роках минулого століття в СРСР почали масово будувати житлові будинки підвищеної поверховості. Але чому саме дев’ятиповерхівки стали основним форматом? Автор популярного YouTube-каналу "Max Romanchuk" розповідає, що це було обумовлено не лише економікою, але й технічними стандартами.
Главред з'ясував, чому в СРСР будували саме дев'ятиповерхівки.
У якому році почали будувати 9 поверхів
У 50-х роках Радянський Союз зосередився на зведенні хрущовок, аби забезпечити кожну сім’ю окремим житлом. Основне завдання — побудувати максимально дешеві та функціональні квартири. Проте до 70-х виникла необхідність створення більш високих будинків, щоб збільшити щільність забудови.
Чому в СРСР не будували вище 9 поверхів
За словами Макса Романчука, дев’ятиповерхівки стали компромісом між економічністю та технічними вимогами.
"По ГОСТу, в будинках більше п’яти поверхів обов’язково потрібно було встановлювати ліфт, а в десятиповерхових — уже два ліфти: вантажний і пасажирський. Крім того, для будівель вище 28 метрів вимагалися незадимлювані пожежні сходи", - вказує він.
Дивіться відео про те, чому не будують 10 поверхів:
Висота дев’ятиповерхівки складала трохи більше 27 метрів, що дозволяло уникнути додаткових витрат на другий ліфт і спеціальні пожежні конструкції. Таким чином, собівартість одного квадратного метра в дев’ятиповерхівці була значно нижчою, ніж у десяти- чи дванадцятиповерхових будинках.
Чому в СРСР будували 9 поверхів, а не 10
Будівництво вищих будинків потребувало додаткових технічних і фінансових ресурсів.
"Для будівель, вищих за дев’ять поверхів, потрібні були спеціальні насосні станції для подачі природного газу. Це було дуже дорого, тому замість газових плит у таких будинках встановлювали електричні. А це, своєю чергою, вимагало посиленої електропроводки та додаткових підстанцій", - зазначає Романчук.
Окрім цього, будівлі вище дев’яти поверхів вимагали більш міцного ґрунту, що ускладнювало їх зведення в багатьох регіонах.
Існує думка, що висота дев’ятиповерхівок пов’язана з технічними можливостями пожежних автосходів. Однак Романчук спростовує це припущення.
"У 1966 році з’явилися 30-метрові автосходи з гідравлічним приводом, а в 1970-х пожежні машини вже оснащувалися механізованими автосходами довжиною 32 метри. Тому вибір дев’яти поверхів не мав стосунку до можливостей пожежної техніки", - сказав він.
Дев’ятиповерхові будинки в СРСР стали оптимальним компромісом між економічністю, технічними стандартами і доступною інфраструктурою.
"Це рішення дозволило забезпечити доступне житло для мільйонів сімей, одночасно зберігаючи мінімальні витрати на будівництво та експлуатацію", - резюмує блогер.
Вам також може бути цікаво:
Що відомо про YouTube канал "Max Romanchuk"
YouTube канал "Max Romanchuk" пропонує глядачам різноманітний контент, пов'язаний з відпочинком у Карпатах, кулінарією на природі та пізнавальними матеріалами. Канал також містить відео на різноманітні теми, такі як історичні факти. Аудиторія каналу - майже 15 тисяч підписників.