Режим Лукашенка опиняється між трьох вогнів напередодні псевдовиборів у Білорусі - експерт
Режим Лукашенка опиняється між трьох вогнів напередодні псевдовиборів у Білорусі - експерт

Режим Лукашенка опиняється між трьох вогнів напередодні псевдовиборів у Білорусі - експерт

У світлі активізації міжнародних процесів навколо російсько-українського врегулювання режим Олександра Лукашенка може опинитися в надскладній ситуації.

Якщо певні мирні домовленості будуть досягнуті, а Мінськ не отримає очікувані безпекові гарантії (ймовірність цього досить низька), то режим опиняється між трьох вогнів: Росією, Заходом та Україною. Таку думку в коментарі Укрінформу висловив керівник «Центру політичного аналізу», кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Володимир Головко.

«У світлі активізації міжнародних процесів навколо російсько-українського врегулювання режим Лукашенка попадає в надскладну ситуацію. Якщо певні мирні домовленості будуть досягнуті, а Мінськ не отримає очікувані безпекові гарантії (ймовірність цього досить низька), режим опиняється між трьох вогнів: Росією, яка буде намагатися остаточно зачистити залишки білоруського суверенітету; Заходом, який не визнає дикторський режим у РБ; Україною, з її новим міжнародним статусом та досвідом багаторічної війни», – зазначив він.

Режим Лукашенка опиняється між трьох вогнів напередодні псевдовиборів у Білорусі - експерт - Фото 1

За словами експерта, безумовно, у Мінську добре почули новорічне вітання Володимира Зеленського, який, говорячи про важливість підтримувати всі народи, які відстоюють свою свободу, красномовно зазначив: «І я впевнений, настане день, коли всі ми скажемо: «Жыве Беларусь!».

Коментуючи перебіг псевдовиборчих процесів у Білорусі, Головко зазначає: «Лукашенко намагається діяти за кількома напрямами. По-перше, білоруський диктатор організовує свої прискорені псевдоперевибори, щоб отримати хоч якусь видимість внутрішньої легітимності. По-друге, він намагається заручитися російською підтримкою проти Заходу й України. Зокрема, цьому підтвердженням є його риторика наприкінці грудня, коли він нагадував собі і світу про "ядерну парасольку" від Росії та просив від Путіна десяток "Орєшніків". По-третє, Лукашенко сподівається заручитися підтримкою Китаю проти Росії і, частково, Заходу. Відповідно, анонсувавши свій візит до Пекіна, що має відбутися до псевдовиборів 25 січня. По-четверте, намагається задобрити Захід, випускаючи потроху політичних в’язнів. На днях був показаний живим ув’язнений кандидат у президенти РБ Віктор Бабарико (вочевидь, як натяк на готовність звільнити за певних умов і його). По-п’яте, на українському напрямі Лукашенко вдався знову до агресивних заяв. А міноборони РФ оголосило військові навчання поблизу українського кордону з 8 по 31 січня, враховуючи, що це охоплює період псевдовиборів у РБ. Очевидно, що білоруський диктатор помітно нервує».

Експерт припускає, що у подальшому Лукашенкопродовжить «нагадувати» про себе ескалаційними кроками. «Але його блеф очевидний усім основним міжнародним гравцям. Тому, на моє переконання, його завданням номер один на найближчу перспективу є отримання гарантій безпеки безпосередньо для себе і своєї родини, а не для свого диктаторського режиму», – підсумував Головко.

Як повідомлялося, 8 січня Міністерство оборони Білорусі розпочало перший збіріз територіальними військами у 2025 році в Гомельській області, яка межує з Україною.

Водночас,за даними Держприкордонслужби України, на території Білорусі станом на сьогодні ударного угрупування, яке б розгорталося на напрямку кордону з Україною, не фіксується.

Теги за темою
Україна Білорусь Олександр Лукашенко
Джерело матеріала
loader
loader