Бронежилети для ЗСУ через постачальників з російськими паспортами - розслідування
Бронежилети для ЗСУ через постачальників з російськими паспортами - розслідування

Бронежилети для ЗСУ через постачальників з російськими паспортами - розслідування

Бронежилети для ЗСУ через постачальників з російськими паспортами - розслідування

Експосадовців Міноборони Офіс Генпрокурора звинуватив у розтраті майже двох мільярдів гривень.

Посадовець Міністерства оборони України міг домовитися з вихідцями з Росії та поставити Збройним силам України десятки тисяч непридатних для бою бронежилетів  та армійської форми сумнівної якості. Український бюджет втратив від цього близько 2 мільярдів гривень, а бронежилети виявилися непридатними вже після того, як були відправлені у військові частини.

Про це йдеться у розслідуванні незалежної агенції «Слідство.Інфо», які отримали можливість ознайомитися з матеріалами слідства та доказами фактів недоброякісної роботи, а радше, шкідництва.

Куртки, які шурхотять

Розслідувачі на свої очі побачили форму, переконалися у її сумнівній якості і разом з колегами з болгарського видання BIRD дізналися більше про болгарську фірму, яка постачала куртки та бронежилети та щодо якої зараз триває розслідування в Україні.

Зокрема, офіційне слідство стверджує, що болгарська фірма з власниками з Росії переказала понад 1 мільйон євро на рахунок колишньої дружини посадовця Міноборони, який виїхав з України та переховується від слідства. 

Форма, яку отримали розслідувачі в якості приклада, - дуже низької якості, як тканина, так і нитки. До всього вона ще й шурхотить, що в умовах фронту може стати додатковим приводом для втрати життя, адже там треба бути якнайменше помітним і чутним - для маскування.

На бирці отриманої куртки написано «Mimaltemer LTD». Це — болгарська фірма, яка, згідно з документами, з якими ознайомилося «Слідство.Інфо», протягом 2022-2023 років поставила до українського війська майже 50 тисяч таких курток та штанів. Це коштувало 8,5 мільйонів євро українському бюджету.

«Тут звичайний синтепон. Він достатньо тонкий, неякісний, він швидко зібʼється та порветься», — повідомила, оглянувши куртку, інженерка цеху «Ветеранка» Анна Суворкіна. Во на припустила, що на пошиття такої куртки витрачалося 1,5-2 години. Відповідно до отриманих журналістами «Слідства.Інфо» документів, кожен комплект такої зимової форми, який складається з куртки та штанів, коштував 170 євро.

Судячи з судового реєстру, жодного офіційного розслідування про куртки та штани сумнівної якості, поставлені болгарською фірмою в Україну, наразі не ведеться. Але у судовому реєстрі є кілька документів щодо бронежилетів, які постачала болгарська фірма «Mimaltemer LTD». Їх поставили ще більше — близько 80 тисяч одиниць. Та згодом, коли бронежилети вже відправили українським бійцям, експертизи, які правоохоронці провели під час офіційного розслідування, виявили, що ті непридатні для бойових умов.

Болгари з російськими паспортами

5 березня 2022 року, коли росіяни не полишали спроб захопити Київ та атакували Україну по всіх напрямках, Міністерство оборони України підписало контракт з болгарською компанією «Mimaltemer LTD» на постачання 30 000 бронежилетів. Протягом наступних двох місяців у болгар законтрактували ще 52 000 таких потрібних тоді бронежилетів. Згодом замовили та оплатили ще майже 50 000 комплектів військової форми. Загалом, згідно з документами, з якими ознайомилося «Слідство.Інфо», фірма з Болгарії у 2022 році отримала 86,5 мільйонів євро, 78 з яких — на бронежилети і 8,5 — на армійську форму.

Компанія «Mimaltemer LTD» зареєстрована в столиці Болгарії місті Софія. На момент укладання перших угод з українським Міноборони навесні 2022-го власником був Іса Ісраїлович Мержоєв.

Він, виходячи з російських баз даних, має діючий паспорт громадянина РФ. У травні 2022-го, коли ЄС та Україна почали запроваджувати санкції щодо власників-росіян, новою директоркою та власницею фірми стає громадянка Франції Оксана Мержоу. Глибше дослідження російських баз даних дозволило встановити, що Оксана Мержоєва (у дівоцтві Казначєєва) має спільних синів з Ісою Мержоєвим та всі разом вони тривалий час були зареєстровані за спільною адресою у Москві. І Оксана, і Іса, і їхні діти мали кілька фірм у Росії — щонайменше до 2022 року вели там бізнес. Отже, болгарською фірмою, яка постачає бронежилети в Україну, починає володіти Оксана Мержоу — схоже, дружина попереднього власника. 

Саме з нею 13 вересня 2022 року українське Міністерство оборони уклало угоду на постачання майже 50 000 зимових комплектів одягу, куртку з якого «Слідство.Інфо» дослідило разом з екперткою.

Небезпечні бронежилети

У співпраці з болгарськими колегами з центру розслідувань BIRD «Слідство.Інфо» встановило, що сама компанія «Mimaltemer LTD», згідно з реєстром 2021 року, офіційно мала одного працівника. Тож вона навряд могла виготовити 80 000 бронежилетів за п’ять місяців, які минули від першої угоди до першого постачання, навіть за умови термінового найму сотень працівників. 

Відповідь на запитання «як їм це вдалося» журналісти  знайшли у судовому реєстрі:«Звіт за результатами візиту Заступника Міністра оборони України ОСОБА_13 до Турецької Республіки, відповідно до якого останній разом із ОСОБА_5 у період з 30 січня 2022 року по 01 лютого 2022 року спілкувалися з представниками компанії «Nurol Tehnology», які є виробниками бронежилетів, що поставлялися компанією «MIMALTEMER LTD». 

Тобто, відповідно до ухвали суду, напередодні повномасштабного вторгнення посадовці Міноборони їздили до Туреччини, де компанія-виробниця бронежилетів представила їм болгарську фірму як посередника.

У митних базах «Слідство.Інфо» подивилося закупівлі компанії «Mimaltemer LTD» r з Туреччини. Взимку 2022-2023 року, коли виконувався другий контракт на постачання бронежилетів, болгарська компанія купувала бронежилети приблизно по 600 доларів США за одиницю: дві пластини по 160 доларів та балістичний жилет за 273 долари. Натомість, як бачимо в судовому реєстрі, українське Міноборони купувало ці жилети по 800 євро. Виглядає, як непоганий заробіток на непридатних для армії, як вважає офіційне слідство, бронежилетах. 

Невдовзі після отримання від українського Міноборони грошей фірма Мержоєвих, судячи з документів з офіційного реєстру Болгарії, купила готель у будівлі 19 століття у центрі Софії за 1,7 мільйона євро. Зараз у будівлі триває ремонт. Туди навідалися болгарські колеги та від будівельників дізналися, що вартість цього ремонту може становити 5-6 мільйонів євро. Також у березні 2023-го фірма «Mimaltemer LTD» купила квартиру в столиці Болгарії площею 112 метрів квадратних  за 350 тисяч євро.

«Слідство.Інфо» поспілкувалося телефоном з екскерівником компанії «Mimaltemer LTD» Ісою Мержоєвим. Він сказав, що не чув жодних претензій щодо поставлених фірмою курток. 

«Я не знаю, яку куртку вам дали, — сказав Мержоєв. — Минуло два роки після поставок куртки. І, згідно з Віденською конвенцією, яку підписала ваша Україна, якщо минає два роки, то ніхто не має права сказати жодного слова щодо якості».

"Бронежилети - найкращої якості!"

Іса Мержоєв наполягає також, що поставлені в Україну бронежилети були найвищої якості й жодного завищення цін не було. 

«Вам поставили найкращі бронежилети, які випускає Туреччина. 20 тисяч штук цих бронежилетів лежали як резерв для турецької армії, — запевнив Мержоєв. — Ваші люди, які знаходяться в Україні, вкрали 2500 бронежилетів, надали фальшиві документи для розмитнення. Ваші люди міняли бронежилети, продавали бронежилети. Це працювала мафія в Україні. Недарма американці кажуть, що у вас там корупція. Немає жодного випадку, що через бронежилети хтось був вбитий. Ваш слідчий брав використані бронежилети і на них робив експертизу». 

Іса Мержоєв обіцяв надати документи, які підтверджують його звинувачення на адресу української сторони, однак після трьох тижнів спілкування так і не надав їх. У розмові з журналістом він також підкреслив, що ніколи не допустив би, щоб в Україну потрапив хоч один неякісний бронежилет, і в нього власні рахунки з Росією, бо він чеченець.

Тим часом у відповіді на запит «Слідству.Інфо» Офіс Генпрокурора зазначив, що бронежилети від болгарської фірми все-таки були непридатними для використання. 

«У ході досудового розслідування за результатами проведення судово-балістичних та товарознавчих експертиз встановлено, що закуплені у компанії, назва якої наводиться у Вашому запиті (фірма «Mimaltemer LTD» , — ред.), бронежилети не відповідають державним стандартам та стандартам НАТО, у зв’язку з чим не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням», — відповіли у Офісі Генпрокурора. 

Дружили сім'ями

З судового реєстру «Слідство.Інфо» також дізналося, що сімʼя Мержоєвих багато років перебуває у дружніх стосунках з посадовцем Міноборони, який мав важливу роль у поставках бронежилетів та курток: «Начальник управління розвитку речового забезпечення Центрального управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних сил України, який безпосередньо підшукав у якості майбутнього постачальника компанію «MIMALTEMER LTD», перебуває з директором вказаної компанії в дружніх відносинах упродовж не менше семи останніх років. Він та члени його сім`ї, зокрема дружина і донька, виїхали за межі території України у 2022 році та проживають у м. Ніцца, Французька Республіка».

У держреєстрі Франції розслідувачі перевірили нерухомість Мержоєвих. І знайшли, що у власності сина Іси Мержоєва Мімалта є компанія під назвою «Azur». Її співвласниця — громадянка України 2000 року народження Євгенія Вдовиченко. 

У реєстрі декларацій за прізвищем «Вдовиченко» знаходимо Вдовиченка Геннадія Павловича, який у 2021 році мав посаду начальника Управління розвитку речового забезпечення Збройних сил України. Як додаткове підтвердження у попередніх деклараціях Геннадія Павловича знаходимо доньку Євгенію.

Окрім цього, у судовому реєстрі журналісти «Слідства.Інфо» знайшли справу 2016 року про розрив шлюбу з Вдовиченко Наталією Володимирівною. Вона у судовому реєстрі вказана як «колишня дружина самого Вдовиченка. Саме на її рахунки, за даними офіційного слідства, була перерахована частина коштів за бронежилети.

«Частина отриманих компанією «MIMALTEMER LTD» коштів від Міністерства оборони України… у сумі 1 180 000,00 євро у період з 05.04.2022 по 12.05.2022 була перерахована на рахунок колишньої дружини ОСОБА_19 (так там значиться Вдовиченко), відкритий у Credit Agricole», — йдеться в ухвалі.

«Вдовиченко, про якого ви кажете, він брав участь у супроводі вантажів (замовлення Міноборони у болгарської фірми, — ред.), — пояснює Іса Мержоєв. — Коли почалася війна, дружина Вдовиченка (ніхто не знав, чия вона дружина, але з Вдовиченком ми були знайомі раніше, бо наші діти грали у теніс)… Коли ця дружина Вдовиченка подзвонила, приїхала і сказала «я у бігах», ми їй допомогли. Тепер з’ясувалося, що той Вдовиченко, який з нами працював за  контрактом, тоді був на ній одружений. Абсолютний збіг». 

Два мільярди з бюджету держави

Геннадій Вдовиченко, судячи з оголошення на сайті МВС, зараз перебуває у розшуку як особа, яка переховується від слідства. Його звинувачують одразу за двома статтями — заволодіння чи розтрата майна зі зловживанням службовим становищем,  а також за перешкоджання законній діяльності ЗСУ, яка призвела до загибелі людей чи інших важких наслідків. Найважче покарання за цими статтями передбачає 15 років тюрми.

Геннадій Вдовиченко відповів на запитання «Слідства.Інфо» письмово. Він, як і Мержоєв, стверджує, що не має жодної інформації про куртки сумнівної якості та наполягає на відповідній якості бронежилетів. 

«Претензії МОУ (Міноборони, — ред.) до Постачальника лише на невелику частину поставленого товару (13 000 бронежилетів) та одночасно до колишніх співробітників МОУ претензії на всю суму за двома договорами поставки (95 000 бронежилетів). Проте цифра виходить красива, є про що ЗМІ розповідати. Дарма, що справа є мильною бульбою, — написав Вдовиченко. — Вилучені ДБР бронежилети перебували у користуванні та експлуатації військовослужбовців більше року та могли перебувати під впливом різних фізичних та механічних навантажень (падінь, ударів тощо) при їх використанні, завантаженні, розвантаженні, транспортуванні. Також могли мати місце випадки заміни військовослужбовцями балістичних пластин на балістичні пластини інших постачальників або на власні. Вищезгадане може мати істотне значення та впливати на кінцеві результати експертиз».

У відповіді «Слідству.Інфо» Вдовиченко також зазначив, що виїхав з України легально та бере участь у кожному судовому засіданні. Однак жодних деталей щодо причин свого виїзду та планів повернення на Батьківщину не надав.

Однак у судовому реєстрі згадувався не лише Вдовиченко, а й троє посадовців Міноборони. Тож, журналісти вписали прізвище Вдовиченка на сайті Судової влади України та знайшли справу, кілька місяців тому передану до Вищого антикорупційного суду. Тут названі обвинувачені: Вячеслав Шаповалов, Богдан Хмельницький та Геннадій Вдовиченко.

Схоже, саме цих експосадовців Міноборони Офіс Генпрокурора звинуватив у розтраті майже двох мільярдів гривень. «Амуніцію закуповували за завищеними цінами зі 100% оплатою, — йдеться у повідомленні про передачу справи до ВАКС. — Експосадовці без перевірки прийняли засоби індивідуального захисту та передали неякісну продукцію на військові склади ЗСУ. Згідно з висновками експертиз амуніція не відповідає державним та військовим стандартам України, технічними вимогам для закупівлі бронежилетів різних типів і не може належним чином захистити українських військовослужбовців. Всього внаслідок незаконних дій обвинувачених окремі підрозділи Збройних сил України не були належно укомплектовані засобами індивідуального захисту на суму майже 2 млрд грн».

Варто зауважити, що, згідно з документами, з якими ознайомилося «Слідство.Інфо», сума, перерахована Міністерством оборони України болгарській фірмі «Mimaltemer LTD»  склала 86,5 мільйонів євро, що за середнім курсом 2022 року, коли перераховувалися гроші, складає майже 3 мільярди гривень.

Нагадаємо, це не єдина епопея з бронежилетами та іншими неякісними поставками для ЗСУ. Що стосується названих осіб, у жовтні минулого року колишнім чиновникам Міноборони оголосили підозру щодо закупівлі неякісних бронежилетів на 250 млн грн. Йдеться про заступника глави відомства В'ячеслава Шаповалова та екскерівника одного з департаментів. У Держбюро розслідувань кажуть, що відповідальний за тилове забезпечення Шаповалов та екскерівник департаменту, який займався забезпеченням війська, замовили товар за кордоном за стовідсотковою передоплатою. Окрім цього, чиновників звинувачують у порушенні процедури контролю за якістю товару. Як наслідок - такий «захист» становить небезпеку для бійців на фронті.

Бронежилети для ЗСУ через постачальників з російськими паспортами - розслідування - Фото 1
Джерело матеріала
loader
loader