Новий сплав може витримувати екстремальні температури, що робить його ідеальним для створення високопродуктивних авіаційних двигунів.
Завдяки експериментам, які проводили астронавти на китайській космічній станції "Тяньгун", вчені змогли створити унікальний сплав, що може підвищити продуктивність надзвукових і гіперзвукових літаків. Цей сплав був створений з ніобію і кремнію і може витримувати екстремальні температури, що робить його ідеальним для створення високопродуктивних авіаційних двигунів. За словами китайських учених, виготовлені з цього сплаву лопаті турбовентиляторних авіаційних двигунів можуть витримати температуру понад 1700 градусів Цельсія. Дослідження опубліковано в журналі Acta Physica Sinica, пише Interesting Engineering.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Створити сплав ніобію і кремнію надзвичайно складно. Масове виробництво такого сплаву стикалося з двома головними проблемами: крихкістю матеріалу і дуже повільним зростанням кристалів.
Для створення міцних кристалів було потрібно приблизно 100 годин при температурі понад 1600 градусів Цельсія. Але виходив матеріал, який був дуже крихким при кімнатній температурі, а значить його не можна було використовувати для створення авіаційних двигунів.
Тепер же вчені вирішили проблеми, пов'язані зі створенням сплаву ніобію і кремнію. Вони створили метод швидкого охолодження, який дає змогу виробляти високоякісні кристали ніобію з кремнієм зі швидкістю приблизно 9 см на секунду. Це значно скорочує час виробництва сплаву порівняно з традиційними методами.
Вчені додали в сплав ніобію і кремнію невелику кількість гафнію для того, щоб збільшити міцність кристалів. Таким чином міцність сплаву за кімнатної температури зросла більш ніж у 3 рази. Проблему крихкості сплаву вирішили, а отже його можна використовувати при створенні двигунів для надзвукових і гіперзвукових літаків.
Це досягнення стало можливим після того, як на китайській космічній станції "Тяньгун" було проведено серію експериментів. В умовах без звичайної гравітації поведінка матеріалів змінюється. За відсутності гравітації такі процеси, як зростання кристалів і затвердіння, відбуваються по-іншому.
Як показали експерименти, під час швидкого затвердіння сплаву ніобію і кремнію в умовах без звичайної гравітації, утворилася незвичайна внутрішня структура матеріалу. Також кристали росли інакше, ніж на Землі.
На думку експертів, масове виробництво сплаву ніобію і кремнію може стимулювати як військову промисловість Китаю, так і високотехнологічні цивільні галузі економіки країни.
Зараз Китай посідає перше місце у світі з використання такого рідкісного металу, як ніобій. Але в країні міститься менше 1% усіх світових запасів ніобію. Китай купує ніобій у Бразилії, яка має майже 90% усіх запасів ніобію у світі.
Як уже писав Фокус, фізики вперше виявили всередині протонів дивне квантове явище, яке не любив Ейнштейн. Вчені виявили, що кварки і глюони всередині протонів можуть перебувати в стані квантової заплутаності.
Також Фокус писав про те, що китайський надзвуковий літак зміг перевищити швидкість звуку більш ніж у 6 разів. Це був випробувальний політ прототипу майбутнього надзвукового пасажирського літака.