Про це заявив у коментарі Укрінформу декан факультету природничих наук НаУКМА, радник голови правління Кримськотатарського ресурсного центру, координатор робочої групи «Екологія та економіка» Експертної мережі Кримської платформи Євген Хлобистов.
"На сьогодні не можна спрогнозувати наслідки забруднення, бо російська сторона не досліджує сама і не дає іншим дослідити, не дозволяє жодній міжнародній організації долучитися до цього. А для визначення масштабів цієї ситуації потрібно дослідити в першу чергу пляму нафтопродуктів, яка утворилася та продовжує переміщатися з морською водою вздовж берегів Чорного моря. Ми маємо настільки мало інформації, що сказати, як саме це зашкодить навколишньому середовищу, дуже важко. Але очевидно, що зашкодить", - сказав він.
Хлобистов нагадав, що, за інформацією російської сторони, через аварію танкерів витекло близько 4 000 тонн мазуту, але, крім цього, стався витік дизельного пального з танкерів.
"Біля Севастополя було зафіксовано так звану нафтову плівочку, що надає припустити, що там був витік як мінімум пально-мастильних матеріалів, скоріше за все, дизельного пального, яке використовується при роботі двигунів танкерів. І можливо цього пального вилилася достатньо велика кількість. Є припущення, що там ще була якась кількість сирої нафти, але це ніхто не підтвердив. Мене дивує, що російська сторона досі не може назвати точну цифру кількості мазуту, який витік. То 3700 т мазуту, то 3 тисячі, то 4 тисячі, то 4300 т мазуту. Це дуже дивна ситуація. Тому що в порту, де заливали мазут, мала бути чітка інформація, скільки вони його залили для транспортування", - додав він.
Експерт зауважив, згідно з інформацією російської сторони, витік мазуту з танкерів припинився ще до Нового року і весь час переміщується, змішуючись із морською водою.
"Спочатку мазутна пляма дійшла до берегів Краснодарського краю, до пляжів Анапи. Забруднена вода при потраплянні на берег утворила такий собі "торт" із піску і мазуту, який волонтери складували у пластикові пакети і вивозили подалі в невідомому напрямку", - розповів він.
Хлобистов підкреслив, що, на щастя для кримчан, ця пляма нафтопродуктів не пішла безпосередньо вздовж берега через шторм і постійно розчиняється у воді.
На сьогодні ця забруднена пляма десь між Севастополем та Євпаторією, загальна її течія оминає Крим та йде вздовж Одещини, Румунії, Болгарії. Але ця пляма постійно зменшується, тому що вона весь час розчиняється у воді, додав він.
"Слід враховувати таку специфіку - мазут через шторми не опускається на дно. Якщо б була тиха погода, він би опустився на дно і утворив би там донну плівку. А тепер він постійно розчиняється у воді у вигляді згустків, які небезпечні більш за все крупним представникам морської фауни - дельфінам, акулам-афалінам, великим рибам, які ковтають ці згустки мазуту, що не перетравлюються у шлунковій системі і призводять до гибелі. Аномальна кількість дельфінів, скоріше за все, загинула саме через це", - пояснив Хлобистов.
Як повідомлялось, 15 грудня в Керченській протоці затонули російські нафтові танкери «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239». Унаслідок цього в Чорне море вилилося понад 4000 тонн мазуту.
Раніше Укрінформ повідомляв, що із Севастополя за добу вивезли понад 90 тонн забрудненого мазутом ґрунту.