Таку думку висловив колишній міністр закордонних справ, керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко у коментарі Укрінформу.
"Мені здається очевидним, що зараз у Придністров'ї ми бачимо спробу Кремля після невдачі під час президентських виборів у Молдові взяти реванш на майбутніх парламентських - не зараз, а через пів року, але початок, на мою думку, дуже для Москви вигідний", - сказав дипломат.
Він зауважив, що наразі у Придністров'ї "реально починаються величезні проблеми", через кілька днів може статися справжня гуманітарна катастрофа, політичні наслідки якої будуть списані на проєвропейський уряд Санду.
"Кремлівська пропаганда вже зараз використовує цю ситуацію, аби дискредитувати цей уряд, і з кожним новим днем пропагандистська істерія буде йти тільки вгору й вгору", - вважає ексміністр.
Дипломат спрогнозував, що найближчим часом один або кілька опозиційних проросійських політичних діячів Молдови можуть "поповзти до Путіна на колінах" і почати просити його, щоб він через Туреччину, а потім через Балкани забезпечив подачу російського газу в Придністров'я,
"Це, скоріш за все, й буде зроблено, і тоді ці опозиційні сили в Молдові отримають "козирний туз", тому що цю тему вони експлуатуватимуть аж до парламентських виборів. Логіка дуже проста - Санду нічого не зробила для Придністров'я, а ми зробили. Молдова у даній ситуації, безумовно, мала б пропонувати те, що вона може забезпечити Придністров'я і газом, і електрикою, що, власне, й було зроблено, але Придністров'я це відкинуло, отже, воно взяло курс саме на російський варіант, який може свідчити про змову і певний сценарій", - вважає ексочільник МЗС.
На його переконання, у цій ситуації з боку України мали б "пролунати певні заяви і бути зроблені певні кроки", щоб у Придністров'ї зрозуміли, що Україні не байдужа доля багатьох жителів Придністров'я, які мають українські паспорти, і не тільки їхні, і що вона готова постачати йому свій газ. Але, за словами Огризка, це могло б бути пов'язано з певними вимогами, наприклад, виведенням російського військового контингенту з Придністров'я, переходом на абсолютно прозорі економічні відносини тощо.
"Тобто питання в тому, чи ми будемо просто спостерігати за подіями і потім на них якось реагувати, чи будемо їх формувати і вести свою активну лінію? Це важливо, тому що в разі перемоги проросійських сил на виборах у Молдові може мати місце дуже багато негативних речей - аж до зміни курсу Молдова за зразком Грузії, що було б для нас надзвичайно негативним сценарієм", - застеріг дипломат.
Як повідомляв Укрінформ, російський«Газпром» 28 грудня повідомив, що припинить постачання газу до Молдови через «борги», які не визнаються урядом Молдови, адже були «накопичені», головним чином, за рахунок не погоджених поставок російського газу до невизнаного Придністров’я.
У Молдові 16 грудня запровадили режим надзвичайної ситуації в енергетиці. 31 грудня Міненергетики країни повідомило, що у січні 2025 року більшу частину електроенергії Молдова імпортує із сусідньої Румунії, а 30% забезпечать місцеві ТЕЦ. Молдавська ДРЕС із 1 січня 2025 року перейде на генерацію електроенергії на вугіллі.
1 січня у невизнаному Придністров’ї компанія «Тираспільтрансгаз-Придністров'я» попередила споживачів про відключення газу у котельнях, приватному секторі та багатоквартирних будинках з автономним опаленням, у зв’язку із припиненням постачання російського газу. Влада у Придністров'ї також запровадила режим надзвичайної ситуації.
Самопроголошена Придністровська Молдовська Республіка не скористалася пропозицією Молдови стосовно закупівель газу в Європі. Місцева влада сподівається на відновлення постачання з боку російського Газпрому. Тимчасовий виконувач обов’язків керівника компанії Молдовагаз Вадим Чебан заявив ЗМІ, що влада Придністров’я відхилила пропозицію нібито через те, що йдеться про закупівлю газу за «вищими та нестабільними» цінами.
Речниця ЄС Анітта Хіппер 6 січня закликала владу невизнаного Придністров’я прийняти енергетичну та гуманітарну допомогу, що була запропонована урядом Молдови, та почати взаємодію з Кишиневом, щоб подолати наслідки рішення Газпрому про припинення постачання газу.