Росія вперше з початку 2025 року застосувала на "шахедах" інший тип антен супутникової навігації. Зокрема, у ніч на 1 січня росіянам вдалося завдати удару по центру Києва за допомогою безпілотників з CRPA-aнтен.
В інтервʼю Главреду заступник директора компанії з виробництва засобів РЕБ, авіаційний експерт Анатолій Храпчинський розповів, чому росіяни перейшли на китайські комплектуючі, чи загрожують Україні масовані удари модернізованих "шахедів" та як можна подолати спроби росіян пробити українську ППО.
Загалом, що це за антени — CRPA-антени супутникової навігації? Чим вони відрізняються від тих, що були раніше, і наскільки це ускладнює ситуацію для нас?
Якщо ми говоримо про антени у контексті засобів радіоелектронної боротьби, тобто до аналізу інформації, яку вони отримують та відкидання можливих помилкових даних під час роботи засобів РЕБ, то вони аналізують інформацію, яку отримують, і можуть протидіяти спробам підміни даних. Раніше засоби РЕБ могли створювати помилкові координати або суцільне поле перешкод, що ускладнювало прийом сигналу з супутників. Нові антени мають технологію, стійку до таких впливів. Вони здатні розпізнавати справжній сигнал супутника, відсікаючи підроблений.
Росія спочатку активно використовувала CRPA-антени іранського виробництва, нашпиговані західними компонентами. Згодом почала використовувати "Комету" - власну розробку, хоча і з частковим залученням західних деталей. І наразі ми бачимо новий елемент — круглу антену, на якій зазначено, що вона призначена для сільськогосподарських засобів.
Цілком логічно, що в деяких експертних колах передбачалося, що це може бути зроблено для обходу санкцій або для підвищення стійкості до засобів радіоелектронної боротьби. Адже потрібно вигадувати щось нове, і в експертному середовищі вже давно точаться дискусії щодо оптимального розташування антен: чи розміщувати їх по колу чи у вигляді кубів.
Стосовно розташування, я зазначу, що росіяни і раніше модернізували свої "Комети". Ми бачили як восьмипелюсткові, так і більш складні конструкції антен. Тобто модернізації відбувалися. Щоб змінити, наприклад, "Комету" під кругове розташування антен, їм, найімовірніше, не потрібно було багато зусиль. Достатньо було змінити деякі елементи антени.
Однак найбільше це натякає на нестачу комплектуючих. Ми бачимо, як активно вони масштабують виробництво дронів, але більшість елементів просто не встигають постачати.
Додатково варто розуміти, що західні комплектуючі, попри все, залишаються недоступними для них через санкції, які частково працюють. Це ускладнює доступ до необхідних компонентів, тому вони змушені шукати альтернативи на інших ринках. Звісно, Китай є найпривабливішим варіантом, оскільки він більш доступний для Росії. Китай спокійніше ставиться до Російської Федерації та не забороняє закупівлю широкої номенклатури комплектуючих. Саме тому в Китаї було знайдено таке рішення.
Тому, на мою думку, це не є спробою ускладнити технологію протидії. Це, скоріше, виняткова ситуація, коли потрібно забезпечити дрони антенами, стійкими до засобів радіоелектронної боротьби. І пошук китайського рішення виявився найпростішим для Російської Федерації.
Чи правильно я розумію, що поки що не йдеться про масове виробництво, і це тимчасове рішення через проблеми з постачанням компонентів?
Скоріше за все, це стане постійною заміною. Ми бачимо дедалі більше китайських комплектуючих в іранських "шахедах". Це свідчить про те, що санкції таки працюють і ускладнюють доступ до західних компонентів.
Питання навіть не в тому, що Росія не може обійти ці санкції, а в тому, що обхід санкцій суттєво здорожчує вартість компонентів. Адже кожен ланцюжок постачання створює можливість заробітку для посередників. Через це велика кількість російських виробників безпілотників постійно скаржиться на високу вартість західних компонентів, які суттєво зростають у ціні, коли проходять через низку країн.
Тому, я вважаю, що ми дедалі частіше бачитимемо китайські комплектуючі у дронах. Це вже очевидно, адже ми спостерігали заміну як двигунів, так і інших елементів.
Щодо технологічності, росіяни шукають альтернативні рішення. Вони намагаються впроваджувати штучний інтелект, засоби зв’язку, і навіть використовували "Старлінки" на цих дронах. Однак я не бачу в цьому серйозної загрози для протидії засобам радіоелектронної боротьби.
Але, безумовно, після отримання зразка цієї антени й можливості її протестувати, я думаю, що ефективність засобів радіоелектронної боротьби залишиться на високому рівні. Ми й надалі зможемо здійснювати підміну координат або суттєво створювати перешкоди для отримання інформації з супутників.
А як, на вашу думку, сталося так, що саме "Шахеди" з такими антенами змогли прорвати ППО Києва? Чи йдеться, наприклад, про те, що вони знаходять інші маршрути? Загалом, у чому може бути причина? І найголовніше — як цьому протидіяти?
Питання не в технологічності, а в стратегії використання. Ворог активно змінює висоту і ешелони прольоту, а також маршрути. З урахуванням кількості дронів, випущених по Києву, можна стверджувати, що деякі з них прорвалися і завдали ударів, які ми побачили в центрі міста.
Не варто виокремлювати Банкову чи робити з неї "царське село", яке постраждало від удару дронів. Згадайте, скільки разів були влучання по інших районах Києва. Крім того, значна частина ракет, які летять на Київ, спрямовані по центрах ухвалення рішень. Навіть якщо ракети збивають, уламки все одно пошкоджують міську інфраструктуру.
Ворог адаптується і намагається подолати українську ППО. Нам є над чим працювати, і ми розуміємо, куди рухатися. Головне завдання суспільства — підтримувати сили оборони, донатити та допомагати інженерам. Крім того, необхідно залучати нові кадри, щоб масштабувати виробництво зброї.
Чи має Україна доступ до такого типу антен? І наскільки дороговартісним є їх встановлення, наприклад, на українські безпілотники?
У нас є розробки, які дозволяють використовувати безпілотники з іншим типом антен. В принципі, є технології, які забезпечують функціональність, подібну до тієї, що дають антени, які застосовує РФ. І якщо ми чуємо, наприклад, серед інженерів питання щодо можливості отримання цих антен, то виключно для протидії, а не для копіювання. Адже більшість українських розробок спрямовані на створення якісного озброєння, на відміну від Росії, яка робить ставку на масове виробництво.
А якщо говорити про китайські комплектуючі, наскільки реальним є ускладнення їх постачання через санкції?
Є багато інструментів, щоб вплинути на це. Але найкращий спосіб протидії РФ — це використання далекобійної зброї, яке буде нищити її виробничі потужності та центри, де зберігається конструкторська документація і еталонні зразки. Це важливо, тому що позбавить РФ можливості масштабувати виробництво.
Маємо також враховувати активну співпрацю РФ з Білоруссю, яка може виготовляти певні елементи електроніки. Тож завдань багато, але, окрім санкцій, найефективніший інструмент — це знищення ворожих ресурсів.
Хто такий Анатолій Храпчинський?
Анатолій Храпчинський – заступник Генерального директора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби, експерт з авіації.