Собор Івана Хрестителя: історія і традиції
Собор Івана Хрестителя: історія і традиції

Собор Івана Хрестителя: історія і традиції

Собор Івана Хрестителя: історія і традиції

В цей день заведено відвідувати богослужіння у храмах.

7 січня християни східного обряду відзначають Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Івана. Свято встановлено на честь Івана Хрестителя, який хрестив Ісуса у водах річки Йордан.

Історія свята

За біблійним переказом, Іван Хреститель народився у сім'ї святих Єлизавети та Захарії. Вони довго не мали дітей і молили Бога про них. Одного разу під час богослужіння Захарія отримав звістку про швидке народження дитини. До нього спустився Архангел Гавриїл та повідомив, що незабаром Єлизавета народить сина, якого назвуть Іваном.

Він народився за пів року до Ісуса Христа. Іван зміг уникнути смерті серед тисяч немовлят, які були вбиті у Віфлеємі за наказом царя Ірода. Захарія відмовився віддати сина. За цю непокору його вбили, але Єлизавета з малюком змогла вижити – вони втекли до пустелі.

До 30 років Іван прожив у пустелі, дотримуючись аскези. Він залишався самітником, поки Господь не покликав його до проповіді єврейському народові. Іван вийшов на берег річки Йордан, щоб проповіддю підготувати народ до прийняття очікуваного Месії (Христа). У Йордані Іван також проводив усім людям особливий обряд очищення, який називають «Івановим хрещенням». Саме тому Івана називають Хреститель.

За легендою, під час хрещення в Йордані до Івана прийшли люди з Назарету та Ісус. Іван одразу впізнав Спасителя і сказав: «Мені треба хреститися від Тебе чи тобі йти до мене?» Ісус відповів, що «потрібно нам виконати будь-яку правду», і прийняв хрещення від Івана.

Традиції святкування

У Собор Івана Хрестителя віряни традиційно йдуть до храмів на богослужіння. На свято прийнято влаштовувати пишні гуляння, пити брагу. Вважалося, що хто вип'є в цей день, той не матиме сліз і печаль відступить.

Також цього дня господарі давали худобі хліб з сіллю та млинці. В народі вірили, що це може підвищити плодючість тварин.

На свято жінки діставали свої вишивки та нитки, які ховали перед Різдвом, «щоб нечисть нитки не плутала».

Також з цього дня починалися м'ясниці, які тривали декілька тижнів. У цей час хлопці та дівчата влаштовували вечорниці, а також організовували весілля. Після м'ясниць все це заборонялося, оскільки розпочинався Великий піст.

Джерело матеріала
loader
loader