Не для ближніх боїв: експерти з'ясували, на що здатний новий китайський винищувач J-36
Не для ближніх боїв: експерти з'ясували, на що здатний новий китайський винищувач J-36

Не для ближніх боїв: експерти з'ясували, на що здатний новий китайський винищувач J-36

Загадковий китайський бойовий винищувач шостого покоління(J-36), який вперше був помічений у грудні 2024 року, може виконувати низку різних завдань. Найімовірніше, він стане командним центром для управління бойовими безпілотниками.

Про це заявили військові експерти в коментарі для South China Morning Post.

Зазначається, що вперше кадри з новим китайським винищувачем опублікували в місцевих соцмережах 26 грудня 2024 року, у 131-шу річницю від дня народження засновника КНР Мао Цзедуна. Літак називають J-36, але поки що ця назва не підтверджена офіційно.

Експерти сходяться на думці, що винищувач отримає велику кількість передових технологій. Проте бойові якості літака можуть бути не в пріоритеті, підкреслили у виданні.

Колишній льотчик-випробувач ВПС США Джон Вотерс заявив журналістам, що відсутність хвоста у J-36 більше сприяє скритності, ніж маневреності. Він вважає, що цей винищувач не призначений для участі в повітряних боях на близькій відстані.

Колишній керівник компанії Northrop Grumman, яка займалася розробкою американських бойових літаків, Білл Світман, поділився з журналістами, що основним завданням J-36 можуть бути атаки засобів повітряної оборони противника.

Офіцер австралійських ВПС у відставці Пітер Лейтон сказав у розмові з журналістами, що конструкція J-36 більше нагадує російський МіГ-31, який відомий своїми можливостями дальнього і високошвидкісного перехоплення. За його словами, максимальна злітна маса китайського винищувача може становити понад 45 тонн, що перевершує літак РФ.

Крім того, Лейтон не виключає, що J-36 може використовуватися для далекого супроводу китайських стратегічних бомбардувальників і стратегічної протиповітряної оборони в районах, не охоплених наземними системами ППО. Також він додав, що винищувач, ймовірно, може бути приведений у бойову готовність на землі, що дасть змогу перехоплювати віддалені загрози без необхідності постійно перебувати в повітрі.

"J-36 - це скоріше мультиплікатор сил, ніж бойовий літак фронтової авіації", - сказав журналістам військово-морський коментатор Лу Гуо-Вей.

Він додав, що великі центральна лінія і бічні збройові відсіки винищувача дають змогу припустити, що вони можуть нести велике корисне навантаження, зокрема ракету "повітря-повітря" PL-17, яка здатна вражати цілі на відстані до 400 км. Проте він вважає, що через надзвичайно високу вартість літак, найімовірніше, будуть використовувати як вузол у більшій бойовій системі.

Лу Гуо-Вей заявив у розмові з журналістами, що J-36 може зв'язати фронтові винищувачі та бойові дрони з підтримкою тилових засобів. Завдяки цьому Китай зможе перейти від традиційного повітряного бою один на один до більш інтегрованого підходу.

Також експерт підкреслив, що вдосконалені радари і сенсори J-36 дозволять йому виявляти стелс-літаки на більших відстанях, ніж J-20. Завдяки цьому буде підвищено загальну бойову ефективність ВПС Китаю.

"J-36 збирає, обробляє і поширює інформацію в рамках усього формування, забезпечуючи єдине розуміння поля бою всіма бойовими елементами", - пояснив він.

Старший науковий співробітник вашингтонського аналітичного центру Stimson Centre Келлі Гріко заявила, що J-36 заснований на концепції спільної роботи людини і безпілотника.

"Це в поєднанні з більшою автоматизацією та аналітикою штучного інтелекту може прискорити темпи ведення війни, скоротивши так званий ланцюг ураження", - сказала вона.

Джерело матеріала
loader