Фінансові результати та конфлікти газового транзиту Україна Росія
Фінансові результати та конфлікти газового транзиту Україна Росія

Фінансові результати та конфлікти газового транзиту Україна Росія

Україна отримала від Росії 6,2 млрд доларів за транзит газу протягом 2020-2024 років. З цих коштів “Нафтогаз” сплатив “Оператору ГТС України” близько 5,4 млрд доларів за організацію транзиту.

У гривневому еквіваленті Україна отримала близько 195 млрд грн за час дії контракту. Найбільші платежі були здійснені у 2020 році — понад 1,7 млрд доларів, що пов’язано з більшими обсягами заброньованих потужностей. Загалом за 5 років через українську ГТС було транспортовано близько 148 млрд кубометрів російського газу до європейських країн.

Внаслідок окупації Луганської області Україна тимчасово втратила доступ до газовимірювальної станції “Сохранівка”, однієї з двох точок входу російського газу до української ГТС. Росія відмовилася перенести обсяги транзиту на іншу точку — “Суджа”, а також знизила оплату за транзит.

Через порушення умов договору НАК “Нафтогаз України” звернулася до міжнародного арбітражу. Початково компанія вимагала 150 млн доларів неоплати за заброньовані потужності. На початку 2024 року “Нафтогаз” збільшив суму позовних вимог до 843 млн доларів, залишивши за собою право підвищити ці вимоги до завершення розгляду справи та завершення дії контракту у січні 2025 року.

Станом на кінець вересня 2024 року дебіторська заборгованість “Газпрому” за послуги транспортування газу становила 41,9 млрд грн (понад 1 млрд доларів).

Теги за темою
Україна Росія газ Нафтогаз Газпром транзит газа
Джерело матеріала
loader
loader