Курс валют та девальвація гривні: експерт назвав ключові фактори впливу у 2025 році
Курс валют та девальвація гривні: експерт назвав ключові фактори впливу у 2025 році

Курс валют та девальвація гривні: експерт назвав ключові фактори впливу у 2025 році

У першому кварталі 2025 року валютний ринок відіграватиме ключову роль у стримуванні інфляції.

Як передає "Хвиля", про це заявив голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов в інтерв’ю Факти ICTV.

За його словами, курсові показники долара США та євро навряд чи вийдуть з-під контролю, а всі основні етапи девальвації гривні можуть відбуватися за аналогією 2024 року: після періодів її прискорення слід очікувати періоди "девальваційного затишшя".

Мамедов зазначив, що у перші місяці року максимальний рівень девальвації навряд чи перевищить 2-2,5% на місяць. Однак це можливо лише на певних етапах, пов’язаних з об’єктивними економічними причинами.

"Існує кілька "версій", якою буде девальвація гривні в перші 3 місяці року. За різними оцінками, вона може становити від 2,5% до 4%", – зазначив він.

Валюта
Валюта

Експерт також припустив, що у першому кварталі зростання курсу долара, як основної валюти, може скласти в середньому 2 в.п. (близько 0,8 грн) у коридорі від 42-42,8 грн/$.

Крім того, він висловив думку, що цей курсовий "стрибок" у наступні місяці може зійти нанівець, і курсові зміни стануть повільнішими.

"За прикладом 2024 року регулятор може застосувати стратегію "згладжування", згідно з якою темпи зростання курсів валют (передусім долара США) можуть бути помірними та стануть дієвим засобом для стримування інфляції. Нацбанк докладатиме зусиль для збалансування попиту і пропозиції, отже курсові коливання будуть на прийнятному рівні", – зазначив Мамедов.

Щодо розвитку кредитування, на думку банкіра, у першому кварталі 2025 року суттєвих змін у кредитних умовах не відбудеться. У цей період навряд чи з’являться підстави для корекції облікової ставки ні вгору, ні вниз. Комерційні банки продовжать вдосконалювати свої кредитні програми, залучаючи нових партнерів.

Основний акцент у кредитуванні при цьому, як і цього року, буде зроблено на участі банків у державних кредитних програмах, а також розвитку цільових програм для малого та середнього бізнесу (під конкретні потреби підприємців, зокрема, на придбання основних засобів бізнесу).

Також очікується, що у першому кварталі 2025 року найбільший попит (а це понад 70%) буде саме на державні кредитні програми.

Він також спрогнозував, що у першому кварталі 2025 року ставки за гривневими депозитами для фізичних осіб не зазнають суттєвих змін. Посилаючись на макропрогнози НБУ, він зазначив, що на початку року інфляція не дозволить НБУ знизити облікову ставку та ставку за 3-місячними депозитними сертифікатами, на основі яких формується дохідність гривневих вкладів для громадян.

Експерт також висловив думку, що ситуація може суттєво змінитися, починаючи з другого півріччя.

Раніше повідомлялося, до якого курсу долара та євро готуватися українцям у 2025 році.

Теги за темою
курс гривні
Джерело матеріала
loader
loader