«Обраний президент США Дональд Трамп хоче припинити вбивства та принести мир в Україну. Але цей світ має бути справедливим та безпечним». Так висловився днями новий спеціальний посланник США Україною, генерал Кіт Келлогг в ефірі телеканалу Fox Business.
Що за людина Кіт Келлог? Яка його роль? Що і як може бути далі після того, коли Дональд Трамп офіційно стане президентом США у січні 2025 року?
За останні 20 років у США роль людей, які представляють адміністрацію президента та займаються питаннями України, стала більш важливою. Вона зараз навіть вища, ніж роль Послів. Тому тут важливо розуміти значення цієї ролі.
Кіт Келлогг вже досить літня людина. Він військовий, працював в адміністрації Майка Пенса, який потім сильно посварився з Трампом. Це було скандально та публічно. Келлог був радником з питань військової та національної безпеки віце-президента Пенса. Однак, мабуть, Келлог залишився поза конфліктом Пенс-Трамп. Він – ультраконсервативний військовий, що багато що пояснює. Він має універсальні якості, які необхідно буде враховувати, і Україна має усвідомлювати його велику значущість та роль.
Наш обраний президент – людина пряма і воліє, щоб їй ситуацію доповідали безпосередньо. Життєвий досвід Трампа пов'язаний з управлінням сімейною компанією, виходами на біржу (нехай і не завжди вдалими), будівельним, брендованим бізнесом у Нью-Йорку тощо. Трамп, швидше за все, матиме прямий контакт із Кітом Келлоггом (на відміну від того ж Руді Джуліані, який був більш формальним юристом).
Роль спеціального представника США в Україні вкрай важлива.
У відносинах з Келлоггом ключовими будуть чіткість та дотримання протоколів. Він – людина похилого віку (йому вже понад 80 років), і тут буде важлива культура правил та ієрархії. Очевидно, Келлогг порозумівся з президентом Трампом, оскільки для США Україна – дуже важлива тема була завжди. Роль Кіта Келлогга буде точно вищою, ніж роль Посла США в Україні. Це, до речі, відносно новий феноменд США і пов'язаний він саме з війною в Україні та Україною, як такої.
Адміністрація Трампа, важливо зазначити, не сприймає президентів України та Росії як рівних фігур. Пов'язано це і з країнами, і з потенційною небезпекою, і з наявністю ядерного озброєння в Росії. Ймовірно, Дональд Трамп намагатиметься домовитися з путіним, навіть якщо той упиратиметься. На українську ж владу буде сильний тиск. Якщо президент Зеленський відмовиться від умов (пропозицій) Трампа, то тиск буде ще серйознішим – від зменшення (або позбавлення взагалі) підтримки до ще якихось інших дуже жорстких умов. Якщо відмовиться піти на поступки Трампу путін, його намагатимуться умовити, шукатимуть альтернативи, а гіршому (!) випадку – підуть йому деякі поступки. Таким чином, угоди в результаті можуть бути на користь Росії. Це в найгіршому випадку. Для США важливо зупинити цю війну та домовитися з росією, а Україна в цьому контексті – питання не першорядне. Однак публічні заяви потім від американських політиків можуть бути стриманими, можуть звучати переконливо для того, щоб підкреслити, мовляв, рішення було ухвалене суто на користь України та її людей.
Швидше за все, Україні таки доведеться поступитися окремими територіями. Це буде зафіксовано у договорі. Крім того, питання, пов'язані з НАТО, також будуть, скажу так, врегульовані. У Трампа зовсім інше ставлення до Росії: хоч би якими вони там були злодіями – з ними треба домовлятися. Включається тут якась взаємна повага, якщо так можна висловитися. Україна ж Америкою сприймається як хоробрий нація, що заслуговує на величезну повагу, але не як рівний партнер. Зрештою, є питання глобального протистояння: режимів Ірану, Китаю, Росії із Заходом. Ці питання для США будуть завжди важливішими, ніж цілісність України або її бажання увійти до того ж НАТО. Звідси й висновки.
Розумію прекрасно, що представники мужнього українського народу можуть мене не злюбити за таку загальну оцінку ситуації. Але я висловлюю лише те, про що говорять у нас у високих кабінетах ключові політики, нічого не вигадуючи і не вигадуючи. Так бачить ситуацію обраний президент Трамп, за якого проголосували громадяни США – ключового союзника України у протистоянні з агресором.