YouControl 2024: рік викликів та розвитку
YouControl 2024: рік викликів та розвитку

YouControl 2024: рік викликів та розвитку

У світі, де інформація — найбільша цінність, відкриті дані є ключем до правди та змін. Це щит проти корупції, компас для бізнесу та інструмент громадського впливу.

Оригінал публікації на сайті «YouControl» за посиланням

Цього року ми продовжували боротьбу за прозорість та перетворювали цінні дані на важливу інформацію — про те, на що держава витрачає кошти, хто насправді стоїть за великими тендерами та які приховані зв'язки існують у світі бізнесу. 

Нові можливості від YouControl

Цьогоріч аналітична платформа YouControl поповнилася низкою інновацій, що посилили нас як лідера у сфері аналітики відкритих даних. Першим важливим доповненням функціоналу стала база єдиного вебпорталу використання публічних коштів (Spending). Модуль дозволяє користувачам детально відстежувати державні витрати. Це включає в себе не лише аналіз фінансування, а й виявлення потенційних порушень, що допомагає запобігати нецільовому використанню коштів. Дані з порталу наявні в перевірці як юридичних, так і фізичних осіб.

Другим значущим оновленням є громадський контроль за відбудовою України через модуль аналізу тендерів — за допомогою цього інструмента всі зацікавлені сторони можуть легко відстежувати, які саме компанії виграють в процедурах публічних закупівель на відбудову країни, перевіряти їхню доброчесність і прозорість цих процедур.

YouControl 2024: рік викликів та розвитку - Фото 1 

Інструмент YouControl «Перевірка фізичних осіб» доповнився новим блоком, який показує згадки про особу в інтернеті. Ця інформація розширює коло джерел даних і дає змогу глибше аналізувати репутацію контрагента. Журналістам фіча помічна в процесі створення  розслідувань, в тому числі про «російський слід». Правоохоронним органам — для виявлення фактів співпраці з окупаційною владою. Органам, відповідальним за фінмоніторинг, — для уникнення відносин з ризиковими клієнтами. 

Крім того, в цей модуль було інтегровано блок «Публічні фінанси» з даними бази Spending, що дає можливість отримувати детальну інформацію про витрати держустанов.

Блок Банкрут містить дані з порталу «Судова влада» про боржників-фізосіб та ФОП у справах про банкрутство, включаючи процедури санації до відкриття провадження. Додані ймовірні номерні знаки автотранспорту у власності. 

Крім цього, з’явився «Експрес-аналіз» фізичних осіб, який охоплює понад 73 фактори перевірки — цей аналітичний інструмент миттєво визначає рекомендований рівень уваги, яку слід приділити користувачу для подальшого аналізу ризиків та дослідження обставин, пов’язаних із конкретною фізособою.

Розділ Суди PRO тепер включає більш точну інформацію про судові рішення, що допомагає користувачам робити глибший аналіз правових ситуацій та приймати більш зважені рішення.

Наша база публічних діячів (PEPs) та повʼязаних з ними осіб (LIPs) тепер є найповнішою, включаючи дані про іноземних PEPs із 250 юрисдикцій, що налічують понад 400 тисяч записів. Це забезпечує ще точнішу перевірку контрагентів, які можуть бути пов'язані з корупційними ризиками, що надзвичайно важливо для бізнесів та державних органів, котрі прагнуть уникнути несприятливих звʼязків. Крім того, на постійній основі продовжуємо додавати до системи актуальну інформацію з національних та міжнародних санкційних списків

Також користувачам аналітичної системи тепер доступна інформація з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, яку було додано як до модуля перевірки фізичних, так і юридичних осіб та ФОП. Це дає змогу виявити ризики, пов'язані з юридичними та фінансовими зобов'язаннями контрагента — наявні обтяження можуть вказувати на існуючі фінансові труднощі або судові спори.

На сторінці «Історія перевірок» розділу Перевірки для фізичних та юридичних осіб реалізовано функціонал видалення історії перевірок. Варто зазначити, що запит на такий функціонал був висунутий користувачами аналітичної системи YouControl, і тепер реалізований у системі для зручності та безпеки.

«Експрес-аналіз» юридичних осіб поповнився факторами, що сигналізують про українські компанії, які є власниками бізнесу в росії або, ймовірно, перереєстрували свій бізнес під час війни. Можлива пов’язаність фірм із країною-агресоркою систематизована у вигляді 15 факторів в «Експрес-аналізі».

Також до системи було додано нові фінансово-промислові групи. Станом на кінець року їх налічується понад 2 тисячі. Це дозволяє користувачам отримувати структуровану інформацію про їхню діяльність, ключових звʼязків, взаємозв’язки, фінансовий стан та можливі ризики.

Примітка: Фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів.

Окрім вищезгаданого, до модуля перевірки юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців додано інформацію з Реєстру Дія.City — це дані про більш ніж 1600 юридичних осіб, які мають право на пільгове оподаткування в межах цієї програми.

У Досьє з’явився новий блок «Пов’язані компанії», що дозволяє краще аналізувати зв’язки підприємств. Також відтепер, перевіряючи підприємство чи ФОП, які володіють автотранспортом, можна дізнатися ймовірні номерні знаки, а також переглянути ці дані в блоці «Автотранспорт у користуванні». Ще до системи додано інформацію про аграрні розписки, повністю оновлено блок «Земельні ділянки» для глибокого аналізу активів. Крім того, тепер доступна розшифровка модельного статуту, а також можливість завантаження сканованих документів статуту і структури власності юрособи, що перевіряється.

У поточному році YouScore – API від YouControl поповнився новими ендпоінтами для підвищення ефективності та забезпечення оперативного доступу до аналітичних даних:

  1. PDF звіт перевірки юридичної особи або ФОП

  2. Скринінг іноземних PEPs

  3. Перевірка учасників тендерів

  4. Дані про національних публічних діячів, декларантів та пов’язаних з ними осіб

  5. Функціонал для отримання квартальної фінансової звітності

  6. Репутація в медіа

Крім того, віднедавна користувачам YouControl доступний інтегрований AI-чат на базі ChatGPT. Можна задати до 5 запитань, довжиною до 250 символів кожне, і отримати відповіді на основі даних, наявних у досьє контрагента, що досліджується. Історія запитів зберігається протягом доби, що дозволяє зручно переглядати попередні запити протягом дня. Новий інструмент заощаджує час, необхідний для аналізу досьє.

Як результат зусиль, під кінець року отримали міжнародне визнання.????Аналітичне видання RegTech Analyst оприлюднило останнє видання свого рейтингу RegTech100 — список компаній, які заслуговують на особливу увагу фінансових установ у 2025 році. У переліку виокремлено найкращі технологічні рішення, ключові ризики та пропозиції з комплаєнсу, що допомагають таким установам відповідати сучасним викликам — серед них є і YouControl.

YC World: глобальний аналіз

YC World (в минулому RuAssets) цього року вийшов на новий рівень і став повноцінним investigation tool, який не лише аналізує, але й відкриває глобальну картину зв’язків і впливів. Це рішення охоплює інформацію про 80+ мільйонів осіб та 90+ мільйонів компаній, зібраних із майже 300 джерел у 75 країнах світу. Система дозволяє перевіряти кінцевих бенефіціарних власників компаній, їх повʼязаність з політичними особами, наявність санкцій та виявляти інші повʼязаності через майно та рахунки серед 160+ млн побудованих звʼязків.

Ключовими оновленнями за минулий рік стали розширений пошук по фізичних особах, бізнесах, літаках і суднах, можливість перевірки на наявність санкцій або зв’язків із країнами високого ризику, а також нові інструменти для роботи зі зв’язками: візуалізація у вигляді графів, збереження у зручних форматах і можливість ділитися проєктами між зареєстрованими користувачами YC World. До слова журналісти вже активно користуються новими можливостями платформи.

 YouControl 2024: рік викликів та розвитку - Фото 2

Масштабування аналітики з YC.Market

У 2024 році YC.Market став ще потужнішим інструментом для бізнес-аналізу завдяки впровадженню нових функцій. Серед головних нововведень — фільтр «Публічні видатки», який забезпечує проведення детального аналізу витрат із бази Spending за різними регіонами та класифікаторами. Це забезпечує більш точну оцінку фінансових потоків та можливостей для бізнесу в держсекторі.

Також було реалізовано модуль «Боржники громад», який може сприяти значному покращенню взаємодії місцевих органів влади з боржниками та наповненні місцевих бюджетів.

Ще одне важливе оновлення — це функція збагачення та аналізу даних, що дає змогу глибше розуміти бізнес-партнерів і ухвалювати обґрунтовані рішення. Ви завантажуєте свій перелік ФОПів та юросіб і отримуєте, серед іншого, фінансові показники за три роки, дані про зовнішньоекономічну діяльність, участь у тендерах тощо.

Було додано фільтр для пошуку компаній з іноземним капіталом, що дозволяє відстежувати іноземні інвестиції в українському бізнесі — буде корисно тим, хто шукає потенційних партнерів для міжнародної співпраці. 

Також ми попрацювали над нормалізацією номерів телефонів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), а також фінзвітності, додали зручний пошук по учасниках процедур публічних закупівель серед ФОП та пошук тендерів по його назві. 

Також команда на основі інструменту підготувала низку досліджень про стан справ у аграрному, юридичному, туристичному секторах, ритейлу та динаміці реєстрації та припинення юридичних осіб і ФОП. 

 YouControl 2024: рік викликів та розвитку - Фото 3

Головні дослідження року: бізнес, влада, суспільство

Загалом протягом 2024 року аналітики YouControl реалізували понад 30 суспільно важливих досліджень, які допомогли громадськості побачити, як функціонує економіка, бізнес та влада в умовах поточних викликів.

Серед найгучніших тем — розбір декларацій парламентарів, які за два роки отримали загалом 7 мільярдів гривень доходу. Ця цифра не залишила байдужими ні медіа, ні громадян. Водночас аналіз закриття бізнесів під час війни показав інший бік реальності: ФОПи припиняються на 54% частіше, ніж до війни, а компанії на 15% — виявилось, що найчастіше це аграрії та юристи. Традиційний ренкінг тисячі найприбутковіших українських компаній вкотре підтвердив: прозорість економіки неможлива без глибокого аналізу лідерів ринку. Доповнення “Експрес-аналізу” новими факторами дозволило з'ясувати, що понад 40 тис. українських компаній мають прямі або опосередковані зв'язки з рф

Також ми дослідили, як закритість податкових реєстрів впливає на бізнес та громадськість — за результатами опитування, проведеного серед користувачів аналітичної платформи YouControl, понад 80% респондентів наголосили на критичній важливості доступу до інформації про податковий борг та сплачені податки компаній.

 YouControl 2024: рік викликів та розвитку - Фото 4

Ми також активно співпрацювали з медіа, долучаючи нашу експертизу до їхніх матеріалів. Такі колаборації дозволили вивести на перший план соціально важливі теми. До прикладу, разом із Forbes ми аналізували топ-агрокомпанії, з The Page — задекларовані статки нардепів, а з NV — допомагали скласти рейтинг найзаможніших українців. У співпраці з BRDO створили огляд топ-30 ІТ-компаній за підсумками 2023 року, а з Офісом розвитку експорту дослідили меблеву галузьлегку промисловість та ринок косметики. 

На основі відкритих даних, узятих з наших джерел була створена низка важливих медійних розслідувань, що привернули увагу громадськості до резонансних випадків. До прикладу: 

➡️Корупція в держмедицині — журналісти викрили лікаря з Вінниці, який придбав 13 квартир та три Tesla й оформив шестикімнатні апартаменти в Києві на дружину-пенсіонерку.

➡️Інформаційні атаки, злив компромату та вплив на громадську думку — розслідування про власника телеграм-каналу «Joker» та його роль у створенні та поширенні медійних скандалів, повʼязаних з політичними маніпуляціями та інформаційними атаками.

➡️Незаконне збагачення через комунальне підприємство — матеріал про директора КП «Обрій», який орендує за 1 гривню кілька тисяч квадратних метрів елітної нерухомості з Фонду держмайна в Києві та здає її в суборенду за ринковими цінами.

Розширення освітніх можливостей з YouControl Academy

2024 став роком зростання і для YouControl Academy. Цьогоріч ми презентували два нових курси — «OSINT для юристів» та «OSINT. Робота з реєстрами». Наразі активно працюємо над створенням нашого першого міжнародного курсу, що розширить доступ до знань для аудиторії з різних країн. 

YouControl Academy сьогодні — це п’ять напрямків навчання: комплаєнс, OSINT, AML, кібербезпека та фінансовий моніторинг. Наша команда авторів зросла на 9 українських експертів, довівши загальну кількість до 72 авторів з понад 20 країн світу. За рік до нашої навчальної платформи приєдналося понад 10 000 нових студентів, із яких 3 000 успішно завершили курси та отримали сертифікати. І що особливо цінно — слухачі YC Academy приходять із більш ніж 60 країн світу — серед них журналісти, студенти, бізнес-лідери та представники C-level.

YouControl 2024: рік викликів та розвитку - Фото 5

Наші здобутки відзначають і професійні спільноти. Цього року ми здобули третє місце у номінації «Найкращий освітній проєкт в інвестиціях» на FinAwards, додавши до колекції вже другу нагороду за два роки.

Відкритість як основа довіри

Прозорість — це більше ніж принцип, це основа формування довіри між державою, бізнесом і суспільством. Попри складнощі, цього року ми продовжували адвокатувати тему відкритих даних, які так потрібні Україні для розвитку та відновлення.

Завдяки спільним активним зусиллям громадськості, медіа та бізнесу вдалося домогтися відкриття низки критично важливих реєстрів: корупціонерів, фінансової звітності компаній, арештованих активів і часткового доступу до ЄДР. Наразі вбачаємо важливим відкриття інформацію про податковий борг, ліцензії, екологічні дані, повне відкриття ЄДР.  Адже ці дані формують базу для громадського моніторингу та посилення антикорупційного тиску.

Водночас ми не стояли осторонь важливого євроінтеграційного процесу. Законопроект №8153 про захист персональних даних викликав чимало дискусій. Ми підтримуємо необхідність змін, але виступаємо за доопрацювання — для того, щоб закон відповідав як стандартам ЄС, так і реаліям українського суспільства. Наші рекомендації вже передані парламентарям, і ми сподіваємося на їх врахування до другого читання.

Нещодавно Україна зазнала однієї з наймасштабніших кібератак на державні реєстри, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції — внаслідок цього роботу ключових реєстрів було тимчасово призупинено. Незважаючи на складну ситуацію, аналітична система YouControl продовжує працювати у штатному режимі. 

Від ідеї до впливу. Старт нового десятиріччя.

У 2024 році ми святкували десять років з моменту заснування YouControl. Все починалося у 2014 році з ідеї зробити бізнес-простір прозорішим. Сьогодні YouControl — це понад 220 джерел відкритих даних, тисячі бізнесів, яким ми допомогли уникнути ризиків, і понад 60 млн користувацьких запитів щороку, які підтверджують важливість наших аналітичних інструментів під час ухвалення зважених рішень.

Десять років для нас – це не просто цифра. Це історія становлення, постійного розвитку та віри в те, що відкриті дані можуть змінювати світ. Ми вдячні кожному — клієнтам, партнерам, команді, — тим, хто був і залишається з нами. Разом ми докладаємося до створення майбутнього, де прозорість, чесність та data-driven рішення стають новою нормою.

В нас ще багато планів і викликів. Попереду 2025 — рік нових амбітних цілей. Ми віримо: кожна ідея, кожна дія має силу змінювати світ. І разом із вами ми будемо прагнути до змін на краще! 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader