Вчені кажуть, що у надрах Землі безліч водню. Лише умовно доступна невелика частка цих запасів здатна покрити потребу людства у паливі на 200 років.
Нове дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, стверджує, що наша планета приховує в надрах близько 6,2 трлн т водню у скелях та підземних резервуарах. Це приблизно у 26 разів перевищує кількість нафти, яка залишилася в землі (1,6 трлн барелів, кожен з яких важить приблизно 0,15 т). Єдина проблема — ці запаси ще не розвідані.
Дослідники вважають, що більша частина водню знаходиться занадто глибоко або занадто далеко від берегів океанів, щоб отримати до них доступ. Деякі природні сховища водню, ймовірно, занадто малі, щоб видобування було економічно доцільним. Проте результати дослідження вказують, що водню вистачило б навіть з такими обмеженнями.
Водень може бути джерелом електроенергії, паливом для транспорту, живити промислові процеси. Лише 2% запасів водню, виявлених під час дослідження (124 млрд т), «забезпечать весь водень, який нам потрібен, щоб отримати чистий нуль [витрат вуглецю] протягом кількох сотень років», — каже Джефрі Елліс, нафтовий геохімік із Геологічної служби США (USGS) та провідний автор дослідження. Енергія такої кількості водню приблизно вдвічі перевищує її кількість в усіх відомих запасах природного газу на Землі
Щоб оцінити кількість водню, дослідники використовували модель, яка враховувала швидкість, з якою газ виробляється під землею, кількість, яка, ймовірно, буде уловлена в резервуарах, та кількість, яка витрачається внаслідок витоку з гірських порід в атмосферу та інших природних процесів..
Водень утворюється в результаті хімічних реакцій у породах, найпростішою з них є реакція, розділення води на водень і кисень. Насправді існують десятки інших природних процесів, які здатні генерувати водень, але більшість із них створюють його у дуже невеликій кількості. Донедавна вчені не усвідомлювали, що водень накопичується під поверхнею Землі.
«Парадигма протягом усієї моєї кар’єри полягала в тому, що водень існує, він виникає, але це дуже мала молекула, тому він легко виходить через маленькі пори, тріщини та каміння», — пояснює Елліс.
Але коли вчені виявили родовище водню в Західній Африці, а потім ще одне в албанській хромовій шахті, ця парадигма змінилася. Тепер зрозуміло, що водень дійсно накопичується в резервуарах Землі — дослідження каже, що деякі з цих накопичень можуть бути значними. результат здивував дослідників, які попередньо уявляли меншу кількість. Втім, результат містить величезну невизначеність. Модель показала наявність від 1 млрд до 10 трлн т водню. Наведені вище 6,2 трлн т є найбільш ймовірною кількістю.
Джерело: Space.com