Створення в Європі системи протиракетної оборони, подібної до ізраїльського "Залізного купола", не забезпечить надійного захисту через масштаби континенту та технічні обмеження. Про це заявив головнокомандувач сил НАТО з питань трансформації генерал П'єр Вандьє в інтерв'ю Defense News.
Вандьє наголошує, що ефективне стримування потребує дзеркальних заходів. Якщо Росія здатна завдавати ударів по Європі на глибині 2000 км, НАТО повинне мати можливість адекватно відповісти. Він зауважив, що лише розбудова ударних спроможностей дозволить підтримати баланс між стримуванням і обороною.
"Ідея створити європейський "Залізний купол" є нездійсненною. Розміри Європи й технологічні реалії не дозволяють повністю позбутися загрози балістичних ракет", — заявив генерал.
Завершуючи, Вандьє порівняв поточний підхід Європи до оборони з поведінкою динозаврів, які не усвідомлювали загрозу катастрофи.
"Більшість європейців поводяться як травоїдні: вони вірять, що ресурсів вистачить. Але це не так. Ми маємо інвестувати більше, і це стосується не лише виробництва снарядів для підтримки України", — звернувся він до промисловості й політичних лідерів.
Слова Вандьє підтримали аналітики Defense Express, нагадавши, що Росія вийшла з Договору про ліквідацію ракет середньої й меншої дальності ще у 2019 році. При цьому порушення цієї угоди були зафіксовані ще 2014 року.
Європа ж довго не адаптувалася до нової реальності. Лише останніми роками були зроблені перші серйозні кроки, зокрема замовлення Німеччиною ізраїльської системи Arrow 3 та запуск проєкту European Long-Strike Approach (ELSA) для створення далекобійних ракет.
Нагадаємо, що Китай, Північна Корея та Іран допомагають РФ для боротьби не стільки з Україною, скільки з колективним Заходом.