Рахункова палата оприлюднила звіт про результати першого аудиту ВАКС
Рахункова палата оприлюднила звіт про результати першого аудиту ВАКС

Рахункова палата оприлюднила звіт про результати першого аудиту ВАКС

Рахункова палата оприлюднила звіт за результатами першого аудиту Вищого антикорупційного суду.

Про це йдеться у звіті Рахункової палати, передає Укрінформ.

Зазначається, що аудит охоплював 2019–2023 роки та 9 місяців 2024 року, а з окремих питань – більш тривалий період.

У контексті здійснення судочинства зазначається, що за п’ять років ВАКС розглянув понад 46 тис. справ та матеріалів у першій інстанції та 4,7 тис. – в апеляційній, проте значна частина справ залишається нерозглянутою понад рік. Зокрема, за період 2020 – І півріччя 2024 року у першій інстанції цей показник становить 35–49%, в апеляційній – 3–16%. Крім того, у першій інстанції станом на І півріччя 2024 року було 10 справ, розгляд яких триває понад три роки.

Аудитори дійшли висновку, що це пов'язано з кадровим дефіцитом, нормативними обмеженнями та об’єктивними факторами, такими як пандемія COVID-19 та воєнний стан.

Водноча Рахункова палата відзначає, що рівень фінансового забезпечення ВАКС протягом періоду, охопленого аудитом, поступово зростав. У 2024 році показник забезпечення досяг 99%, що дало змогу ефективно виконувати завдання та реалізовувати повноваження. За 2019– 2023 роки та 9 місяців 2024 року ВАКС використав 1,64 млрд грн бюджетних коштів, з яких 88% спрямували на оплату праці та нарахування. Водночас обмеження суддівської винагороди, встановлені у державному бюджеті з 2020 року, призводять до вимушених додаткових виплат ВАКС на компенсацію суддям недоплаченої їм винагороди на підставі судових рішень.

Аудитори зазначають, що уряд не забезпечив ВАКС належними приміщеннями. Будівлі, в яких працюють судді та співробітники апарату, "не відповідають державним будівельним нормам і створюють перешкоди для виконання судом своїх повноважень". Зокрема, на час проведення аудиту судді та працівники апарату суду розміщувалися в трьох різних приміщеннях, два з яких є тимчасовими. Четверте приміщення ВАКС є непридатним для використання та потребує реконструкції.

Завдяки міжнародній технічній допомозі та закупівлям, здійсненим ВАКС, вдалося облаштувати робочі місця, зали судових засідань і забезпечити працівників сучасною технікою, йдеться у звіті.

Аудитори вказують, що автоматизація процесів судочинства шляхом впровадження у ВАКС підсистем ЄСІТС та інтеграції системи досудового розслідування «іКейс» є кроком до підвищення ефективності судових процесів. Водночас недоліки у цих системах знижують оперативність розгляду справ.

У контексті кадрового забезпечення однією з ключових проблем ВАКС, на думку аудиторів, є недостатня кількість суддів. Фактично здійснюють правосуддя лише 37 суддів, хоча штатна чисельність 63. Це та тривалі конкурси на зайняття вакантних посад призводить до збільшення часу розгляду справ та накопичення незавершених проваджень.

Аудитори наголошують, що така ситуація створює ризик невиконання плану Ukraine Facility, яким, зокрема, передбачено збільшити в І кварталі 2025 року штатну чисельність суддів ВАКС на 60%, апарату – на 40%.

"Відсутність затвердженої стратегії розвитку ВАКС не дає змоги визначати довгострокові пріоритети та вчасно реагувати на виклики сьогодення", - заявляють у Рахунковій палаті.

Як повідомлялося, ВАКС запрацював 5 вересня 2019 року.

Джерело матеріала
loader