Європейський Союз переживає найстрімкіше з часів енергетичної кризи скорочення запасів природного газу.
Причиною стало різке похолодання та зменшення морських поставок, що суттєво підвищило споживання, повідомляє Financial Times.
За даними Gas Infrastructure Europe, від кінця вересня до середини грудня обсяг газу в європейських сховищах зменшився приблизно на 19%. Це разючий контраст із попередніми двома роками, коли завдяки теплій погоді та зниженому промисловому споживанню через високі ціни, запаси скорочувались значно повільніше.
"Цієї зими Європа набагато більше покладається на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати менший обсяг імпорту скрапленого природного газу (СПГ) і задовольнити зростаючий попит", – зазначила Наташа Філдінг, керівниця відділу ціноутворення на газ у Європі в агентстві Argus Media.
Ситуацію ускладнює посилена конкуренція за СПГ з азійськими країнами, яких приваблюють порівняно низькі ціни. Через це європейський імпорт сповільнився, змушуючи більше покладатися на накопичені запаси.
Подібна динаміка спустошення сховищ востаннє спостерігалася в грудні 2021 року, коли Росія почала скорочувати трубопровідні поставки перед повномасштабним вторгненням в Україну.
Наразі сховища ЄС заповнені на 75%, що дещо перевищує середній показник за останнє десятиліття, до того як європейські країни почали відмовлятися від російського газу. Для порівняння, торік у грудні рівень заповнення становив майже 90%.