Водіям настав час запасатися: як відрізняються ціни на паливо в Україні та інших країнах
Водіям настав час запасатися: як відрізняються ціни на паливо в Україні та інших країнах

Водіям настав час запасатися: як відрізняються ціни на паливо в Україні та інших країнах

Українцям показали, як відрізняються ціни на пальне в Україні, США та країнах Європейського Союзу.

Як передає "Хвиля", про це йдеться в матеріалі Новини.LIVE.

На даний момент ситуація з цінами на пальне в Україні залишається відносно стабільною. Якщо порівнювати з минулим роком, бензин і автогаз подорожчали незначно – приблизно на 2-3 гривні. Що стосується дизельного пального, його вартість навіть нижча за торішні показники. Однак фахівці прогнозують можливе суттєве подорожчання пального в найближчий час через низку факторів.

Ціни в Україні, США та країнах ЄС

Дані з українських АЗС взяті з одного з найбільших автомобільних порталів України Auto.Ria. А у країнах ЄС і США зібрані з відкритих джерел.

Порівнюючи ціни на пальне в різних країнах, можна відзначити, що Україна пропонує одні з найнижчих цін у Європі на бензин і дизельне пальне. Близькі до українських показники спостерігаються в Болгарії та Чехії, причому в Болгарії бензин А-95 лише трохи дорожчий – різниця становить 2,4%.

Водіям настав час запасатися: як відрізняються ціни на паливо в Україні та інших країнах - Фото 1
Порівняння вартості пального в Україні, США та країнах ЄС. Інфографіка: Новини.LIVE

Що стосується автогазу, тут ситуація інша – він дешевший у кількох європейських країнах: Болгарії, Італії, Румунії, Польщі та Чехії. Особливо виділяється Болгарія, де ціни на автогаз приблизно на 20% нижчі за українські.

Однак абсолютним лідером за доступністю всіх видів пального є США, де ціни на заправках більш ніж на 20% нижчі за українські.

Водночас, за прогнозами експертів, вже з початку 2025 року ціни на пальне в Україні можуть зрости на 4 гривні за літр. Засновник логістичної групи компаній "Прайм" та експерт паливного ринку Дмитро Леушкін звернув увагу на те, що подорожчання буде викликане кількома факторами: введенням авансового платежу на прибуток АЗС, ухваленням закону про мінімальні запаси пального та підвищенням акцизів, яке заплановане на 1 січня 2025 року.

Він зазначив, що введення авансового платежу на прибуток АЗС призведе до того, що кожна автозаправна станція буде зобов’язана щомісячно сплачувати податок на прибуток у розмірі 60 тисяч гривень незалежно від фактичного прибутку.

Водіям настав час запасатися: як відрізняються ціни на паливо в Україні та інших країнах - Фото 2

Очікується, що цей закон підпишуть найближчим часом, і це додасть близько 1 гривні до вартості кожного літра пального. За словами Леушкіна, це стосуватиметься переважно дискаунтерів – заправок із низькими цінами.

Додатково з 24 грудня 2024 року всі імпортери та виробники пального будуть зобов’язані резервувати 3% від обсягів і зберігати їх. За оцінками експерта, це збільшить вартість пального ще на 1,5 гривні за літр. Також заплановане підвищення акцизів із 1 січня 2025 року, за прогнозами, призведе до зростання ціни пального ще на 1,5 гривні за літр.

Однак Леушкін підкреслює, що є невеликий шанс, що ціни на пальне зростуть не так суттєво. Це може статися за значного здешевлення світових котирувань на нафту. За його припущеннями, зниження цін на нафту на 5-7 доларів може тимчасово пом’якшити ситуацію для автомобілістів, знизивши вартість пального на 1-2 гривні за літр. Проте ймовірність такого сценарію він оцінив не вище 50%.

Він також зазначив, що ринок, очікуючи зростання цін, ймовірно, поповнить запаси пального до рекордних обсягів. Це дозволить зробити зростання цін поступовим, розтягнувши його до середини лютого.

"У сухому залишку можна сказати одне – пристебніть ремені прямо з кінця грудня. Ще місяць порадуйтеся цінам, ось акції, Чорні п’ятниці. Може, ще під Миколайчика щось вам запропонують. Насолодіться напослідок", – сказав експерт.

Тим часом, директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн робить не такий песимістичний прогноз. За його словами, ціна на бензин в Україні багато в чому залежатиме від світових цін на нафту, а спрогнозувати, якою буде її вартість у наступному році, вкрай складно.

Він звернув увагу на те, що на ринок пального впливають багато чинників, зокрема політичні події, війни, а також природні катастрофи. Ці обставини важко передбачити, тому вартість пального у 2025 році залежатиме від загального розвитку ситуації, і поки можна дати лише орієнтовні прогнози.

Раніше ми писали, які додаткові витрати чекають на водіїв.

Джерело матеріала
loader
loader