Чи буде канал «Рада» серед виробників марафону «Єдині новини»? За які кошти?
Чи буде канал «Рада» серед виробників марафону «Єдині новини»? За які кошти?

Чи буде канал «Рада» серед виробників марафону «Єдині новини»? За які кошти?

На канал покладається обов’язок забезпечити трансляцію та створення програм для «Єдиних новин», але грошей на це на наступний рік поки не спрямували.

На наступний рік майже вдвічі скоротилося фінансування парламентських державних медіа: якщо у 2024 році видатки складали 198,2 млн грн, то на 2025-й передбачено лише 78,2 млн грн. З цих коштів, згідно з бюджетним запитом, на «Голос України» заплановано спрямувати 19,5 млн грн. На виробництво телевізійних програм передбачено 58,8 млн грн. Однак не враховані кошти на виробництво марафону «Єдині новини». У 2024 році на це передбачалось майже 105 млн грн.

Сам телеканал «Рада» не виробляє марафон, натомість проводить мистецький конкурс із пошуків виробника. Щороку з 2021 року у цьому конкурсі виграє одна й та сама компанія ТОВ «Кінокіт». Остання угода з нею укладена 12 січня 2024 року.

За інформацією журналістів Bihus.Info, компанія «Кінокіт» пов’язана з колишнім заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком. Співвласниками компанії «Кінокіт» раніше були колишній генпродюсер «1+1» Володимир Оселедчик та акторка з Одеси Юлія Дроздова. Обоє пов’язані з Українською кіношколою, яку заснувала дружина Кирила Тимошенка — Альона Тимошенко (Оселедчик є лектором, а Дроздова там навчалася). З 2021 року Юлія Дроздова є єдиною власницею продакшну. Сам Кирило Тимошенко заперечив, що «він або повязані з ним особи отримують кошти за виробництво телевізійних програм для телемарафону». Він назвав цю інформацію «фейковою» та «безглуздою».

Як повідомляє рух «Чесно», у 2024 році Рахункова палата під час аудиту виявила низку фінансових порушень на телеканалі «Рада». Під час аналізу Рахункова палата виявила, що значна частина обладнання державного підприємства телеканалу «Рада» застаріла та потребує заміни. Начебто через відсутність якісного обладнання парламентський телеканал уклав договори на виробництво медійного продукту з ТОВ «Кінокіт» на загальну суму 276 млн гривень. Частина договорів могла бути укладена без конкуренції через відсутність типових положень про мистецькі конкурси. Після публікації матеріалу Руху «Чесно» в Апараті ВРУ повідомили, що порушень під час мистецьких конкурсів не виявили.

Відсутність фінансування на наступний рік ставить під питання участь парламентського каналу через підрядників у виробництві марафону. Тому «Детектор медіа» звернувся з запитом до «Ради» й запитав, чи планують вони й надалі брати участь у марафоні. У відповіді за підписом очільника каналу В’ячеслава Петренка йдеться, що «Рада» має зобов’язання щодо виробництва «Єдиних новин» через рішення РНБО й указ президента від 19 березня 2022 року. Однак у цих документах йдеться, що «усі загальнонаціональні телеканали, наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних програм, [повинні] мовити на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації — цілодобовому інформаційному марафоні “Єдині новини #UАразом”». Тобто всі загальнонаціональні інформаційні канали мають показувати марафон, а не виробляти. Також В’ячеслав Петренко посилається на парламентську Постанову від 6 вересня 2022 року, де на канал покладається обов’язок забезпечити трансляцію та створення програм для «Єдиних новин».

«У разі прийняття рішення про виділення телеканалу “Рада” додаткових асигнувань для забезпечення його участі у цілодобовому інформаційному марафону “Єдині новини #UAразом”, телеканалом “Рада” буде укладено договір про закупівлю із переможцем мистецького конкурсу відповідно до вимог законодавства», — йдеться у відповіді на запит пана Петренка.

Новий мистецький конкурс канал оголосив 12 грудня 2024 року. На подання проєктів відводили п’ять робочих днів. Тобто наступного тижня має пройти презентація, де має бути визначений переможець. У попередні роки конкуренцію ТОВ «Кінокіт» на мистецьких конкурсах складали ТОВ «Голдберрі»  (канал «Еспресо»), ТОВ«Імажинаріум», ТОВ«Ми—Україна».

ТОВ «Кінокіт», згідно з фінансовою звітністю за 2023 рік, має зростання доходу (186 млн грн) і чистого прибутку (17,2 млн грн). Кількість працівників — 305.

Остання угода з ТОВ «Кінокіт» і телеканалом «Рада», за словами В’ячеслава Петренка, чинна до кінця року. Яким чином канал може отримати додаткові кошти на марафон, він не уточнює.

Власне це фінансування може бути надане через апарат Верховної Ради або окремим рішенням Міністерства фінансів.

За інформацією джерел «Детектор медіа» з депутатської фракції «Слуга народу», парламентський канал продовжить виробляти марафон у 2025 році, а кошти на нього можуть бути спрямовані з бюджетної програми, за якою фінансується марафон. Кошти на марафон спрямовують за тією ж бюджетною програмою, за якою фінансується іномовлення й «Укрінформ». Її видатки у порівнянні з минулим роком не змінилися — це 1,5 мільярда гривень. З цих коштів на виробництво марафону, згідно з бюджетним запитом, передбачено 594 млн грн (це така ж сума, як і на цей рік). Ці кошти вже кілька років поспіль розподіляють між виробниками марафону: медіагрупами «1+1», «Інтер» і StarLightMedia, а також каналом «Ми — Україна». Раніше їх не отримував телеканал «Рада». Можливо, тепер вони можуть бути розподілені на пятьох виробників.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader