Європа вже зрозуміла, що з Путіним у сфері енергетики працювати складно, адже він - відвертий шантажист. Енергетичний шантаж завдав Європі великої шкоди, і я далекий від думки, що відновиться робота "Північного потоку-1" або "Північного потоку-2". Швидше почне діяти проєкт із Катару щодо скрапленого газу. Це довгостроковий процес, але дуже ймовірний.
Не забувайте, що Росія має свій інтерес в Ірані, і через Азербайджан може постачати певну частину газу на світові ринки. Зараз цим активно займається SOCAR, який присутній і в Україні, тож я не виключаю якихось схематозів.
Путін намагатиметься збувати свій газ де завгодно. Не виключаю, що це може бути через скраплений природний газ (LNG), використовуючи тіньові флоти і обхідні шляхи. Наприклад, зараз РФ багато скрапленого газу постачає в Європу, який потім потрапляє і до нас.
ad
Тож Росія шукатиме механізми та шляхи, але ринок Європи для неї суттєво обмежений. Ситуація ще більше ускладниться з приходом Дональда Трампа, який активно розвивав постачання LNG за своєї першої каденції. Поставки скрапленого газу нарощуватимуться по всьому світу, що призведе до серйозних змін у ціновій політиці як на газ, так і на нафту.
З огляду на те, що вчора Європейський Союз заявив, що їм російський газ не потрібен, акції "Газпрому" впали до рівня, коли одна акція коштує 1 долар. Це свідчить про те, що ситуація з газовою сферою в Росії дуже погана.
Це серйозний удар, хоча й не катастрофічний, адже в них поки що залишаються інші джерела надходжень до бюджету, зокрема продаж нафти. Але газ залишається важливим. Росія постійно намагалася продавати газ Китаю через "Силу Сибіру-2", але через відмову Монголії цей проєкт завис.
ad
Тепер Росія буде змушена продавати газ дешевше, зокрема Туреччині та Китаю. Вони знижуватимуть ціни. Єдине питання - наскільки? Коли ціна впаде до рівня, що не покриває собівартість, виникне дилема: або спалювати газ у повітря, або продавати компанію іншій іноземній фірмі, яка зможе працювати ефективніше. Тому проблеми з газом для Росії дійсно серйозні.
Валерій Клочок, спеціально для Главреда
Хто такий Валерій Клочок
Валерій Клочок - громадський і політичний діяч, магістр державної служби.
З 2017 року активно займається політичною та економічною аналітикою.
З 2022 року - керівник Центру громадської аналітики "Вежа", голова благодійного фонду "Нова дорога".
З 2020 до 2022 року співпрацював із незалежною неурядовою організацією Growford Institute (Think Tank), яка здійснює стратегічні глобальні дослідження у сфері економіки та фінансів, оцінює системні ризики та розробляє оптимальні моделі економічного розвитку для країн, регіонів і світу загалом.
З 2016 по 2018 рік - голова центрального Виконавчого комітету всеукраїнської партії.
З 2006 по 2016 рік - керівник прес-служби народного депутата, керівник прес-служби всеукраїнської партії.
З 2010 року - по сьогодні - засновник, директор приватного підприємства.
З 2005 по 2006 рік - головний консультант секретаріату депутатської фракції у Верховній Раді України IV скликання.
2005 рік (з березня по жовтень) - начальник відділу з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю (прес-служба) Державної митної служби України, радник митної служби III рангу.
З 2004 по 2005 роки - прес-секретар депутатської групи у Верховній Раді України IV скликання.
З 2003 по 2004 роки - інспектор відділу освіти районної державної адміністрації.