День великомучениці Анастасії: історія та прикмети
День великомучениці Анастасії: історія та прикмети

День великомучениці Анастасії: історія та прикмети

День великомучениці Анастасії: історія та прикмети

Свята вважається заступницею жінок.

Щороку 22 грудня християни східного обряду відзначають День великомучениці Анастасії Узорішительниці. Свята прийняла мученицьку смерть за свою віру.

Історія свята

Анастасія жила в Римі на рубежі III-IV століть, за правління імператора Діоклетіана. Дівчина походила з сім'ї заможного язичника на ім'я Претекстат. Мати Анастасії, благочестива Фауста, віддала дочку на виховання поважному чоловікові на ім'я Хрисогон, щоб він навчив дитину закону Божого.

Після смерті дружини батько видав Анастасію заміж за язичника Помплія. Переодягаючись убогою, у супроводі лише однієї служниці вона відвідувала в'язниці: годувала, лікувала, а часто навіть викуповувала в'язнів, які потерпали за віру в Христа.

Коли служниця розповіла про все Помплієві, він застосував щодо дружини тортури і не дозволив виходити з домівки. Тоді свята Анастасія стала таємно листуватись з Хрисогоном, котрий запропонував святій озброїтись терпінням. Незабаром, вирушаючи в складі делегації до Персії, Помплій дійсно утонув. Після смерті чоловіка свята Анастасія стала щедро роздавати свої маєтки убогим та знедоленим.

Діоклетіан дізнався, що Анастасія допомагає християнам у в'язниці. Імператор особисто допитував Хрисогона, та не зумівши схилити його до відречення, наказав відрубати йому голову і кинути в море. Тіло та усічена голова святого мученика були винесені хвилями на берег.

Після страти свого вчителя Анастасія пішла по світу, побувала в Греції та Македонії, всюди надавала допомогу християнам. У Сірміумі, за наказом імператора, її схопили  і піддали жорстоким тортурам, після яких Анастасію спалили на вогнищі.

За те, що свята надавала допомогу в’язням, які потрапили до в’язниці за християнську віру, і полегшувала їх страждання, її прозвали Узорішительницею.

Що не можна робити у День великомучениці Анастасії

Раніше в цей день діяли певні заборони. Так, в цей день не можна лаятися, лихословити, пліткувати, бажати зла іншим.

На свято заборонялося важко працювати фізично, прибирати, займатися рукоділлям.

Цього дня дівчатам заборонялося проколювати вуха. Вважалося, що це може накликати невдачу.

У День великомучениці Анастасії не можна ходити босими ногами по будинку. В народі вірили, що це може призвести до злиднів.

На свято заборонялося бити або штовхати тварин. Вважалося, що той, хто не послухається і образить тварину, той буде мучитися хворобами ніг.

Народні прикмети

У давні часи в народі вірили в такі прикмети:

  • Хмари по небу пливуть проти вітру – найближчими днями очікується сильний снігопад.
  • Багато бурульок звисає з даху будинку – до щедрого врожаю влітку.
  • На свято тепла погода – зимою буде багато дощів.
  • Птахи низько літають в цей день – слід чекати ранню весну.
Джерело матеріала
loader