У 2017-2018 роках ICO стало проривом у світі криптовалют. В ті роки інвестори буквально бились за можливість першими вкластися в новий проєкт. Але після буму прийшов спад, пов’язаний із регуляторними обмеженнями, поширеним шахрайством і численними невдачами. Дивним чином, наприкінці 2024 року знову почали говорити про ICO. З одного боку — це можливість повернутись до часів, коли можна було заробити величезний профіт. З іншого — ICO викликає безліч запитань щодо прозорості та ризиків. Що ж змушує стартапи почати задумуватись про відродження цього спірного інструменту залучення коштів?
Зміст
- 1 Що таке ICO?
- 2 Найуспішніші ICO
- 3 Відродження ICO
- 4 Чому ICO й досі небезпечні?
- 5 Ознаки шахрайського ICO
Що таке ICO?
Спочатку давайте швиденько розблокуємо спогади. Первинна пропозиція монет (ICO або Initial Coin Offering) – модель залучення коштів, яка дозволяє проєктам випускати власні токени та продавати їх інвесторам для отримання фінансування та підтримки подальшого розвитку.
Як це працює? Стартап створює новий токен з певними функціями або корисними властивостями в межах запланованої екосистеми. Ця монета може надавати доступ до платформи, право голосу при прийнятті важливих рішень відносно проєкту, або представляти частку власності.
Успіх ICO найчастіше вимірюється сумою коштів, зібраних під час продажу токенів, незалежно від їх фінальної ціни. Деякі інвестори оцінюють успіх ICO за показником прибутковості інвестицій (ROI) токену, придбаного під час продажу, враховуючи зміну його ціни.
У 2017-208 роках ICO були надзвичайно популярними, залучивши мільярди доларів для криптопроєктів. Ця модель обіцяла децентралізацію, чесний розподіл для дрібних інвесторів та відсутність посередників.
Найуспішніші ICO
- EOS (EOS). Block.one, приватна компанія з Гонконгу, провела рекордне ICO у 2017-2018 роках залучивши $4,1 млрд.
- Telegram (GRAM). ICO Telegram Open Network (TON) зібрало понад $1,7 млрд у 2018 році для створення масштабованого блокчейну для децентралізованих додатків.
- Tezos (XTZ). Фонд Tezos залучив $232 млн у липні 2017 року для розробки блокчейн-платформи з власною криптовалютою XTZ, орієнтованої на масштабованість, безпеку та самоуправління.
- Filecoin (FIL). У 2017 році Filecoin зібрав $233 млн, пропонуючи децентралізоване зберігання даних, яке стало важливою частиною інфраструктури Web3.
- Polkadot (DOT). Проєкт зібрав $145 млн у 2017 році.
- Ethereum (ETH). Під час ICO у 2014 році 2000 ETH купувалось за 1 BTC.
- NEO (NEO). “Китайський Ethereum”, підтриманий урядом Китаю та Microsoft, виріс з $0,03 до $196 у 2018 році. Але зараз коштує $15.35.
- Alias (ALIAS). Фокусуючись на анонімності, Alias виріс з $0,001 у 2016 році до $0,15 у 2021 році, але станом на 2024 рік торгується за $0,013.
- Ark (ARK). Ark забезпечує інтеграцію інших криптовалют. ICO почалося з $0,04 за токен, досягнувши майже $11 на піку у 2018 році. Поточна ціна становить $0.5287.
- Stratis (STRAX). Британський проєкт зібрав майже 1000 BTC. Токен стартував зі $0,01, а навесні цього року торгувався за $1,65 (хоча наразі ціна обвалилась до $0,05549).
ICO стали популярними через:
- Простоту запуску. Створення токена та його продаж інвесторам займає мінімум часу завдяки існуванню спеціалізованих платформ.
- Величезні прибутки. Інвестори, які підтримали такі проєкти, як Ethereum, змогли отримати неймовірний профіт. ETH коштував приблизно $0,31 на старті продажів у 2014 році, а на час написання цієї новини ціна складає $3,647.73. Тобто це зростання у 11,766 раза або на 1,176,192%.
- Відсутність регулювання. У ранні роки ринок криптовалют був практично нерегульованим, що спрощувало залучення коштів.
Чому ICO втратили популярність?
- Масові шахрайства. За даними дослідження Satis Group, майже 80% ICO у 2017 році були шахрайськими або нереалізованими проєктами.
- Регуляторний тиск. Після падіння крипторинку у 2018 році регулятори, такі як Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) почали активно перевіряти проєкти. Багато ICO кваліфікували як незареєстровані цінні папери та вживали відповідних заходів.
- Високі ризики. Через відсутність гарантій та регуляцій величезна кількість інвесторів втрачала гроші.
Відродження ICO
Наприкінці 2024 року спостерігається відновлення інтересу до первинної пропозиції монет (ICO):
- Колишній керівник Binance Ерік Чжан запустив платформу BuidlPad, орієнтовану на чесні проєкти та роздрібних інвесторів.
- Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США та відставка голови SEC Гері Генслера створили сприятливі умови для інновацій у криптовалютному секторі.
- Інвестори розчаровані низькою віддачею від інвестицій у криптопроєкти. На цьомунаголошував і відомий інвестор та колишній очільник криптовалютної біржі BitMEX Артур Хейс.
Чому ICO й досі небезпечні?
Нові платформи, такі як BuidlPad і Legion (компанія планує стати одним із перших постачальників криптоактивних послуг, що відповідають вимогам MiCA у ЄС), вводять механізми перевірки та оцінки проєктів задля підвищення довіри з боку інвесторів.
Але ICO залишаються ризикованими. Тому регулятори, такі як FCA у Великій Британії, розглядають нові заходи для забезпечення прозорості крипторинку. Вони прагнуть захистити споживачів і знизити рівень шахрайства, вимагаючи жорстких стандартів розкриття інформації та співпраці між платформами.
Ознаки шахрайського ICO
Щоб захистити свої інвестиції, важливо вміти розпізнавати ознаки шахрайських ICO і ретельно перевіряти проєкт перед інвестуванням.
- Будьте обережні з ICO, які гарантують високу дохідність без ризиків.
- Уникайте проєктів з анонімними або неперевіреними учасниками команди. Перевірте досвід і репутацію учасників команди.
- Звертайте увагу на відсутність детального whitepaper. Ретельно вивчіть документ і переконайтеся, що в ньому чітко описано завдання проєкту, технології та токеноміку.
- Ред флег — нечітко описане корисне застосування токенів.
- Агресивні маркетингові тактики (це можуть бути платні відгуки та фальшиві рецензії). Шукайте огляди від незалежних джерел.
- Нечітка або незрозуміла дорожня карта (roadmap).
- Перевірте, чи відповідає ICO місцевим законам. Крім того, легітимні часто ICO мають партнерства з відомими компаніями чи установами.
- Якщо у вас є достатні технічні знання, перевірте код проєкту на GitHub.
- Взаємодія з іншими учасниками на форумах та платформах, таких як Reddit чи Telegram, допоможе зрозуміти проєкт.
- Використовуйте ресурси для перевірки ICO: CoinMarketCap, ICO Bench, ICO Drops, Etherscan.