Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова
Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова

Присвятив життя боротьбі за збереження пам’яток свого рідного міста Ізяслав

Краєзнавець, засновник та керівник громадської організації «Товариство культурної спадщини «Заслав’є», борець за збереження пам’яток Ізяслава на Хмельниччині Володимир Федотов загинув на фронті 20 листопада 2024 року.

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова - Фото 1

- Виконуючи свій священний обов’язок, пішов у вічність наш земляк – 45-річний ізяславчанин, сапер інженерно-саперного відділення інженерно-сапервного взводу, солдат Федотов Володимир Геннадійович. Безжальна війна забрала не лише його життя, а й мрії, надії, майбутнє. Це непоправна втрата для родини, Ізяславської громади, Збройних Сил України, держави, - повідомила про загибель воїна Ізяславська міська рада. 

Володимир присвятив багато зусиль для того, щоб зберегти пам’ятки Ізяслава, повернути історичну справедливість та позбавити вулиці міста від радянських і російських назв. Знайомі згадують, що він активно боровся за минуле, сьогодення і майбутнє Ізяслава. Володимир передовсім запам’ятався як людина, котра віддано любила своє місто.

- Не будемо писати пишних слів, яким він був. Його справи кажуть самі за себе. Так, він був незручним – критичні звернення і дописи від нашої громадської організації добряче кололи тим, кого стосувалися. Та він не міг терпіти несправедливості чи порушень – на всю гниль реагував миттєво, - згадують колеги.

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова - Фото 2

Вони додають, що Володимир мав нестандартне і критичне мислення, що помітно в його статтях і дослідженнях, якими займався ще зі студентства. Науковець зробив багато відкриттів, важливих для розуміння історії міста, які руйнували усталені раніше стереотипи. У цьому напряму мав ще багато планів і намірів.

Володимиру, зокрема, боліла доля палацового комплексу князів Сангушків та фарного костелу, й він часто звертався в різні органи з метою їх порятунку. Чоловік усіляко популяризував пам’ятки міста та прагнув, щоб в Ізяславі створили історико-архітектурний заповідник.

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова - Фото 3

- В Ізяславі є багато пам'яток. Це єдине місто в Україні, якщо вірити фахівцям, де збереглася планувальна структура вулиць часів Київської Русі. Тож давно вже назріла потреба створити тут заповідник. І саме ізяславська влада повинна взятися до справи так, як це зробили в інших містах. І резиденції XV-XVIII століть, й величний бернардинський монастир, й чимало інших пам'яток потрібно поставити під захист єдиного історико-архітектурного заповідника. Порятунок культурної спадщини Заслава в першу чергу повинен зацікавити регіональні еліти, оскільки ланцюжок для прийняття ефективного рішення на рівні області коротший і, попри значно скромніший бюджет, на цьому рівні не потрібно чекати роками, поки в Києві погодять створення заповідника, - вважав науковець.

Друзі часто називали Володимира філософом і непересічною особистістю з веселою вдачею. Його ідеї захоплювали інших та часто випереджали час.

- Коли Володимир Федотов доєднався до громадського руху «Спротив», з'явилося більше креативу, більше роздумів, більше суперечок і часом сварок. Більше приколів. З ним було весело і цікаво. Інколи важко. Але без нього так, ніби чогось бракувало. Він автор і співавтор багатьох гасел, які звучали на акціях протесту у Львові напередодні Помаранчевої революції. Він співавтор самвидаву, який ми фактично писали вдвох... Часто сперечалися, але з того завжди виходило щось годне. Часом його ідеї були занадто сміливі для мене зразка 2004 року. Він наче розширював рамки можливого. Часом нудив, часом філософствував. Нервувався, коли його думки не приймали. Любив Україну і боровся за неї в різний спосіб у різний час», - поділився спогадами про Володимира його знайомий Роман Рак. 

Володимир прийшов у військкомат на початку повномасштабної війни. Спочатку проходив службу в місцевому ТЦК, але потім наполіг, щоб його перевели в бойовий підрозділ. Воїн загинув на Донеччині внаслідок атаки ворожого дрона.

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова - Фото 4

Пам’яті краєзнавця, сапера Володимира Федотова - Фото 5

Із Володимиром Федотовим попрощалися у храмі святого Миколая Чудотворця в Ізяславі. Поховали на Алеї почесних поховань рідного міста. У воїна залишилися мама та сестра.

Колеги Героя з товариства культурної спадщини «Заслав’є» обіцяють продовжити його справу.

Фото: Фейсбук-сторінка Roman Rak, Фейсбук-сторінка Volodymyr Fedotov, «Заслав’є», shepetivka.com.ua

Теги за темою
війна Історія
Джерело матеріала
loader
loader