У раді НБУ пояснили, чи будуть значно зростати ціни у 2025 році
У раді НБУ пояснили, чи будуть значно зростати ціни у 2025 році

У раді НБУ пояснили, чи будуть значно зростати ціни у 2025 році

У 2025 році чинники, які зараз провокують на зростання цін, можуть вичерпати свій вплив. Доктор економічних наук та член ради НБУ Василь Фурман розповів 24 Каналу, які фактори сприяють зростанню інфляції.

Є 3 чинники

Фурман наголосив, що інфляція сьогодні є помірною та контрольованою. Серед її чинників:

  • низькі врожаї порівняно з минулим роком, відповідно, чим менший врожай, тим більші ціни, адже попит не зменшується;
  • війна і її вплив на ціни;
  • зростання заробітних плат, адже відповідно до оцінки Державної служби статистики, за 10 місяців середня заробітна плата зросла на понад 20%.

Також ворог завдав значного ураження енергетичній інфраструктурі України. Внаслідок цього виник попит на енергообладнання, ціни на яке також швидко зросли.

Коли Нацбанк зазначає, що ці чинники мають тимчасовий характер, зокрема в агропромисловому секторі, то йдеться про те, що у 2024 році врожай був менший. Водночас як показують дослідження, в наступні роки зазвичай врожай має бути кращим. Це також позитивно відображатиметься на цінах,
– підкреслив член ради НБУ.

У 2025 році, а саме у першому кварталі, прогнозується незначно збільшення інфляції. Проте на кінець року вона складатиме приблизно 7%.

Якою буде інфляція у 2025-му

Щодо зростання цін на харчові продукти, зокрема, на яйця, то такий тренд ми спостерігали у 2022 році. Але вже з весни 2023 року ціни на яйця почали значно зменшуватися.

Можу чітко сказати, що у 2025 році якихось катаклізмів чи значного зростання цін у нас точно бути не може. Тому що інфляція є поміркованою, а політика Національного банку – достатньо жорсткою,
– наголосив Фурман.

Також сьогодні українці, за його словами, довіряють гривні. Залишки коштів в банківській системі збільшуються, і це плюс.

Надзвичайно впливовим фактором є міжнародна фінансова допомога, від якої Україна критично залежна. У 2024 році наша країна отримала 42 мільярди доларів зовнішнього міжнародного фінансування. А на 2025 рік, згідно з прогнозом Нацбанку, ця сума складатиме 38 мільярдів доларів,
– сказав доктор економічних наук.

Це дає можливість Україні з одного боку надійно тримати фінансовий оборот, з іншого – це позитивно відображається на валютному ринку.

Тому що валютний ринок через війну є розбалансований: імпорт значно більший за експорт. Однак це розбалансування ми можемо покривати завдяки інтервенції НБУ на валютному ринку, а наші золото-валютні резерви поповнювати коштом зовнішньої міжнародної фінансової допомоги,
– зазначив Василь Фурман.

Нагадаємо, що ціна на картоплю в Україні продовжує зростати. Так, станом на 9 грудня 2024 року середня ціна картоплі становить 33,27 гривні за один кілограм. Це удвічі перевищує ціну на цей продукт у відповідний період в 2023 році – 16 гривень за кілограм. У 2024 році ціна на картоплю кардинально зросла з кінця літа. Значне її подорожчання зумовлене посухами та неврожаєм.

Теги за темою
Нацбанк
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader