Президент Румунії оприлюднив документи розвідки про втручання в президентські вибори через TikTok і кібератаки
Президент Румунії оприлюднив документи розвідки про втручання в президентські вибори через TikTok і кібератаки

Президент Румунії оприлюднив документи розвідки про втручання в президентські вибори через TikTok і кібератаки

Румунська розвідка вважає, що в соцмережах проводилась «чітко організована» і «прихована» кампанія на підтримку проросійського кандидата, і натякає, що за цим стоїть Росія.

Президент Румунії Клаус Йоганніс оприлюднив документи розвідки, які свідчать про втручання в президентські вибори  на підтримку проросійського кандидата за допомогою платформи TikTok і низки кібератак, зокрема російських. Про це повідомляє ВВС.

Оприлюднені документи були підготовлені румунською внутрішньою розвідкою для засідання ради безпеки Румунії за результатами першого туру виборів.

Вони показують, як у TikTok, всупереч правилам платформи й румунському законодавству, просувався замовний контент на підтримку переможця першого туру виборів ультраправого, проросійського кандидата Каліна Джорджеску, не маркований як передвиборча агітація. При цьому контент від інших кандидатів проходив ретельніші перевірки.

Хоча Джорджеску стверджував, що витратив «нуль» коштів на рекламу і передвиборчу кампанію, документи вказують, що один акаунт у TikTok заплатив користувачам, які агітували за Джорджеску, 381 тисяч доларів лише за місяць починаючи з 24 жовтня.

Румунська розвідка вважає, що причиною різкого й несподіваного зростання популярності Джорджеску є «чітко організована» і «прихована» кампанія в соцмережах, що поширювала ідентичні меседжі й залучала інфлюенсерів. У спецслужбі стверджують, що операцію здійснювали із «зовнішніх локацій» для обходу обмежень.

Також у документах ідеться, що дані для доступу до виборчих сайтів були вкрадені у справжніх користувачів й опубліковані «на платформах кіберзлочинців, що походять з Росії».

Крім того, розвідка повідомляє про близько 85 тисяч хакерських спроб отримати доступ до даних, повʼязаних з виборами, і змінити їхній зміст, зокрема в день виборів. Як йдеться у звіті, хакери використували передові методи для збереження анонімності, а спосіб і масштаб їхньої діяльності є «типовим для спонсорованих державою акторів».

Наразі триває розслідування, яке має виявити відповідальних осіб і зʼясувати, чи ці атаки вплинули на голосування.

В окремому розвідувальному звіті йдеться, що Москва визначила Румунію як «ворожу державу» й пріоритетну ціль для агресивних гібридних дій. Росія ж заперечує втручання в румунські вибори.

Калін Джорджеску заявляє, що оприлюднення документів є організованою спробою заблокувати його кандидатуру. Він також стверджує, що не знає нікого з інфлюенсерів чи спонсорів, згаданих у звіті розвідки.

Нагадаємо, 24 листопада в Румунії пройшов перший тур президентських виборів, у якому перше місце посів безпартійний, ультраправий, проросійський кандидат Келін Джорджеску. Він виступає за вихід країни з Євросоюзу та НАТО та прихильно відгукується про Росію.

На останніх соцопитуваннях він набирав лише 4–7%, проте на виборах несподівано отримав понад 22% голосів. Свою передвиборну кампанію Джорджеску проводив переважно в TikTok, де його ролики набували вірусної популярності.

Румунський національний медіарегулятор подав офіційну скаргу до Брюсселя, закликавши розслідувати дії TikTok через ймовірне втручання мережі у вибори. Там також закликали призупинити роботу TikTok в країні перед другим туром виборів. 

Брюссель заявив про можливість розпочати розслідування щодо TikTok. Генерального директора TikTok закликали прийти до Європарламенту та відповісти на питання про роль соцмережі у виборах президента Румунії.

30 листопада Центральне виборче бюро Румунії розпочало перерахунок голосів через звинувачення на адресу переможця першого туру у незаконному використанні TikTok. Проте 2 грудня Конституційний суд Румунії визнав перший тур президентських виборів дійсним. Другий тур відбудеться 8 грудня.

Ще перед першим туром виборів румунські медіа писали, що Росія намагається вплинути на виборчий процес у Румунії. Парламент Румунії доручив дослідити можливість здійснення іноземними державами кібератак на держустанови й поширення дезінформації, а поліція розпочала кримінальне розслідування діяльності мережі «тролів» у соцмережах.

Читайте також:

  • Як риторика кандидатів на виборах в Румунії та Молдові збігається з наративами Кремля
  • Як TikTok став зброєю: від румунського електорального шоку до українських реалій

На фото: Калін Джорджеску / Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Росія вибори
Джерело матеріала
loader
loader